Rejtélyes koponyák a budapesti egyetemen: rendőrök kérték a képzősök segítségét

Bejutottunk a Képzőművészeti Egyetem anatómia tanszékére, ahol a normálistól eltérő fejlődésű emberi csontvázakat és koponyákat is őriznek. Fenti videónkban Kőnig Frigyes professzor avat be, hogyan tudnak segítségére lenni a hatóságoknak, és milyen különleges módszerekkel tudják bővíteni nem mindennapi gyűjteményüket.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem falai között nem csupán festmények és szobrok születnek, hanem egy lenyűgöző gyűjtemény is lapul, amely a művészetek iránt érdeklődőket és a tudomány megszállottjait egyaránt rabul ejti. A Művészeti Anatómia, Rajz és Geometria Tanszék gyűjteménye több mint harminc  régészeti, patológiai vagy kriminalisztikai szempontból különleges koponyát  mondhat magáénak – ezek történetéről, titkairól és érdekességeiről a  Munkácsy-díjas  Kőnig Frigyes professzor beszélt a Díványnak.

Van olyan koponya, amit apróhírdetés útján vett az egyetem
Van olyan koponya, amit apróhírdetés útján vett az egyetemWolf Géza

Kórosan elváltozott koponyák az egyetem gyűjteményében

Bár az eredetileg kiállítóhelynek épült, impozáns Andrássy úti épületben az idők folyamán működött hadikórház, karhatalmista hivatal és kabaré is, a második világháború után a Képzőművészeti Főiskola műtermei leltek itt otthonra. Az azóta egyetemi rangra emelkedett intézményben tanítják a jövő művésznemzedékét grafikára, festészetre, szobrászatra, a korabeli technológiát használó szitanyomásra és litográfiára, valamint a vászonképek és fatáblaképek restaurálására. A rajzot és geometriát tanuló hallgatók oktatására az Anatómia Tanszék gyűjteményében található csontokat, csontvázakat használják tanáraik. Ezek között egészen különlegesek is akadnak: a torzított indiánkoponyától kezdve a fűzőviseléstől eldeformálódott nőalakig.

Koponyák és csontvázak alapján tanulják az egyetemisták az anatómiai rajzolást
Koponyák és csontvázak alapján tanulják az egyetemisták az anatómiai rajzolástWolf Géza

De kézzelfoghatóan meg tudják mutatni a diákoknak a perkátai kun temető leleteit, Szent Asztrik apát és Szent László királyunk koponyáját is.

A régészek nagyon hálásak voltak, hiszen mi gyakorlatilag kollegialitásból csináltuk nekik a fejrekonstrukciót a hallgatókkal

– meséli videónkban Kőnig Frigyes egyetemi tanár, a Doktori Iskola vezetője, aki azt is elárulta, hogyan tudnak a rendőrségnek segíteni a bűncselekmények elkövetőinek a megtalálásában, merthogy ilyen megkereséseket is szoktak kapni.

Ezt lehet elsajátítani az egyetemen

Az egyetemi képzések elsődleges célja persze nem a hatóságok és a régészek munkájának támogatása, hanem az, hogy a diákok elsajátítsák azokat a technikai, anyaghasználati ismereteket, amelyekkel képessé válnak arra, hogy ötleteikhez a leginkább passzoló eszközt és módszert találják meg a műalkotások elkészítéséhez. 

A vizuális művészet és a képzőművész szak itthon még új, unikális képzések, de Európa és a világ jelentős művészeti egyetemein már jól működő gyakorlatnak számítanak

– mondta el a Díványnak Erős István rektor. 

Kívülállók ritkán léphetnek be a Képzőművészeti Egyetem óráira, ahol aprólékos munka folyik
Kívülállók ritkán léphetnek be a Képzőművészeti Egyetem óráira, ahol aprólékos munka folyikWolf Géza

Képzőművészeti Egyetem idén november 27-én tartja hagyományos nyílt napját, amikor kitárja  kapuit az érdeklődő fiatalok előtt, akik hozzánk hasonlóan bejárhatják a műtermeket, ahol a jelenlegi hallgatók mentorként mutatják be a műhelymunkát, és a kérdésekre is felelnek. 

Ha kíváncsi vagy azokra a kérdésekre, amiket mi tettünk fel a koponyákról és különleges preparátumokról, illetve, hogy milyen válaszokat kaptunk azok furcsa beszerzési lehetőségeiről, nézd meg a fenti videónkat!

Gizában talált koponyák bizonyítják, hogy már az ókorban műtöttek agydaganatot. Ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek