Balatoni kedvencünk, Zamárdi 4515 hektáron nyújtózik el a magyar tenger partján, így adva otthont a településen élő 2752 lakójának. De mi köze ennek a somogyi városnak Magyarország legnagyobb lakóházához, amely ráadásul budapesti? Nyilvánvalóan semmi, csupán egy érdekes összehasonlítás: Zamárdiban ugyanis összesen nem laknak annyian, mint amennyien az óbudai Faluházban.
Így lett ez a legnagyobb
Az 1960-as évek végén, a 1970-es évek elején Óbuda látképe alaposan megváltozott. Nemcsak azért, mert eltűntek a színről a többnyire komfort nélküli, méretesnek nem mondható, földszintes házak, hanem azért is, mert helyükre addig nem látott magasságú épületeket húztak fel. Ilyen volt az Állami Építőipari Vállalat jóvoltából 1970-ben épült, ma már csak Faluházként emlegetett óbudai panelsor is, amely az elkészülése óta Budapest és egyben Magyarország legnagyobb lakóháza is.
Kényelmes, új otthonok
A Flórián térnél, a Solymár, a Kiscelli, a Vörösvári és a Szőlő utca által határolt területen álló, zöld és kék árnyalatokban pompázó panelsor nem mindig volt ilyen.
A 315 méter hossza és 43 500 négyzetméternyi területe ugyan nem változott, de megépülésekor és még utána is évtizedekig »hagyományos«, szürke panelszínével majdhogynem beleolvadt a többi ház környezetébe.
Ám már az 1971-ben elsőként beköltöző, hajógyári és textilipari munkás lakóknak is sokkal kényelmesebb otthont jelentett, mint azelőtt. A lakásokban már központi fűtés adta a meleget, volt meleg víz és fürdőszoba, mi több, az új otthonok még csak teljesen üresek sem voltak: falaikat tapéták borították, az előszobába és a konyhába pedig szekrényeket építettek be.
Annyian élnek benne, mint egy faluban
Az 5600 négyzetméternyi ablakkal és 24 ezer négyzetméter homlokzati felülettel rendelkező gigantikus ház tizenöt lépcsőházának mindegyikéhez saját házszám tartozik, és ami azt illeti, a Faluház nevet sem véletlenül kapta.
886 lakásában ugyanis nagyjából háromezren élnek, vagyis körülbelül annyian, mint egy faluban.
Az első bevásárlóközpont szomszédságában
A ház előtti, ma jókora zöld parkos területre a kezdetekben több épületet, köztük óvodát és iskolát, valamint közösségi tereket terveztek, ám ebből végül nem valósult meg semmi. Pontosabban valami mégis: Magyarország első bevásárlóközpontja a Flórián téren, amely még a mai napig működik.
Új külső és belső
Az épületet – ahogyan a legtöbb panelt is – eredetileg 50-60 évnyi hasznos élettartamra tervezték, a 2000-es évek elején így el is kezdődött a Faluház felújítása és korszerűsítése. Az első nagyobb felújítás 2003-ban történt, de a színe csak hat évvel később, 2009-ben változott meg, és ebben az évben történt a külső és belső korszerűsítése is. Ekkor cserélték ki többek között a lakások nyílászáróit, és ekkor kapott új szigetelést és napelemeket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés