Ha ilyen számlát kapsz, nehogy befizesd: valódinak tűnik, de átverés

online-fizetes-915806412
Olvasási idő kb. 3 perc

Az E.ON nevével élnek vissza az egyik friss online csalás alkalmával. A kis összegű, fiktív számlák a szakavatott szem számára egyértelműen csalásnak tűnnek, azonban könnyű belesétálni a csapdába, ha nem vigyázunk.

E-mailben érkezik a fizetési felszólítás az E.ON nevében, azonban a furcsa feladó alapján a szemfülesek már gyaníthatják hogy adathalász levélről van szó, nem valós számláról. De nem mindenkinek jut eszébe, hogy a cég már nem nyújt egyetemes szolgáltatást lakossági ügyfelei részére Magyarországon.

A csalásról egy átverésekről szóló Facebook-csoportban számoltak be a napokban. Az online csekk látszólag az E.ON-tól érkezett, a cég azonban nemrég értékesítette egyetemes áramszolgáltatási portfólióját az MVM részére (ami a gyakorlatban azzal jár, hogy az MVM Csoportnak fizetik számláikat az ügyfelek, miközben az energiahálózat üzemeltetője és fenntartója továbbra is az E.ON Hungária Csoport). Sokakat megtéveszthet így az, hogy korábban az áramszolgáltatótól kaptak csekket, ezért

könnyen előfordulhat, hogy a fizetési ikonra kattinthatnak. 

Ha furcsa számlát kapsz az E.ON-tól ne fizesd be, átverés!
Ha furcsa számlát kapsz az E.ON-tól ne fizesd be, átverés!patoo71 / Getty Images Hungary

Egyre többen kapnak átverős számlákat

A számla összege nem kiugróan magas – pár ezer forintról van szó –, így könnyen betudhatják a gyanútlan címzettek a szezonváltás során történt éves leolvasásnak is az összeget. A pár ezres tételnél azonban sokkal többet veszíthetünk, ha a bankszámlánk adatai a csalók kezébe kerülnek.

Az idei év első három hónapjában a sikeres bankkártyás visszaélések száma megközelítette az 57 ezret, ezzel több mint 2,7 milliárd forintnyi kárt okoztak a csalók. Ez 65 százalékos növekedés az előző év első három hónapjához képest.

A bankok azonban egyre többet tesznek annak érdekében, hogy meg tudják előzni a csalók akcióit. Összesen mintegy 235 ezer sikertelen kísérlet is társult az átverésekhez, ami 2,2-szer annyi, amennyit 2023 ugyanezen periódusában regisztráltak.

Így kerülheted el az átveréseket

A rendőrség, és a bankok tanácsait is összegeztük az alábbiakban. Ha következőket betartod, jó eséllyel nem leszel hasonló család áldozata:

  • soha ne kattints idegenek által küldött linkre,
  • ha online felületen vásárolsz, ragaszkodj a személyes átvételhez,
  • ha elkerülhetetlen az előre utalás, akkor lehetőleg csak megbízható honlapról vagy ismerőstől vásárolj,
  • mindig te magad írd be számlavezető bankod honlapjának címét, és onnan lépj be a netbank felületére,
  • ha kiderül, hogy mégis csalók áldozatává váltál, azonnal vedd fel a kapcsolatot a bankod ügyfélszolgálatával, és tegyél feljelentést a rendőrségen.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek