A legrosszabb hírt kapták a nyugdíjasok: eleshetnek ettől a pluszpénztől

nyugdíjas pénz
Olvasási idő kb. 3 perc

Hiába számolt a költségvetés 4 százalékos gazdasági növekedéssel, ennek a fele sem valósul meg, ezért a szakértő úgy véli, idén nem várható nyugdíjprémium, a pénzromlás mértéke pedig nem éri el azt a szintet, hogy novemberben korrigálni kelljen a nyugdíjellátásokat.

Idén nem lesz novemberi korrekció, és nyugdíjprémiumra sem számíthatnak ősszel az idősek: erről beszélt a Népszavának Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium volt államtitkára, aki egyben a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője.

A pénzromlás mértéke kevés a nyugdíjkorrekcióhoz

Januárban 6 százalékkal emelkedett a nyugdíjellátások mértéke, az infláció pedig 4 százalék alatt van. Az augusztusi inflációs adat 3,4 százalék lett éves szinten, részben az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs), illetve a benzin árának csökkenése miatt. Noha szeptembertől emelkedhet a pénzromlás, és így a decemberi infláció várhatóan 5 százalék fölött lesz, de az év egészét nézve nem haladja meg a 6 százalékot, ezért nem lesz visszamenőleges nyugdíjkorrekció.

Kevesebb pluszpénz jut idén a nyugdíjasoknak
Kevesebb pluszpénz jut idén a nyugdíjasoknakBraunS / Getty Images Hungary

Ezt Katona Tamás fejtette ki, aki szerint Varga Mihály pénzügyminiszter túl korán, a szükséges adatok ismerete nélkül jelentette be a jövő évi 3,2 százalékos nyugdíjemelés mértékét. A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője úgy véli, hogy nyugdíjprémium sem várható

Hiába számolt a költségvetés 4 százalékos gazdasági növekedéssel, ennek a fele sem valósul meg. A nyugdíjprémiumnak pedig a legalább 3,5 százalékos GDP-növekedés a feltétele

– mutatott rá. 

A Pénzügyminisztérium volt államtitkára arról is beszélt, hogy a vegyesről a tisztán árkövető indexálásra történt 2011-es átállás jelentősen rosszabb helyzetbe hozta az időseket. Korábban ugyanis a januári nyugdíjemelés, illetve a novemberi esetleges korrekció mértékét a bérek emelkedése és az infláció együttes figyelembe vételével számolták ki. Ha ez most is így lenne, akkor a 10 százalékos átlagos béremelkedés mértékét és a nagyjából 5 százalékos inflációt fele-fele arányban alkalmazva a 6 helyett 7,5 százalékos nyugdíjemelést kaptak volna az idősek. A néhány százalékos különbség egy-egy évben nem olyan sok, de 15 év alatt már jelentős veszteséget okozott – mondta. Ez abból is látszik, hogy míg korábban 75 százalék volt a nyugdíjaknak a korábbi bérhez viszonyított mértéke, most ez 60 százalék alá csökkent.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek