A jövő hét keddi csúcspont után enyhülés látszik az Időkép hosszabb távú előrejelzésén: a grafikon szerint a hétvégi forróság keddig biztosan kitart, szerdán viszont már pár fokkal kevesebbet, 36 fokot mutat majd a hőmérő higanyszála. Ettől a naptól kezdve azonban egy-egy fokot süllyed a hőmérséklet, a mostani állás szerint
a jövő hét végén már „csupán” 32-33 fokra számíthatunk.
Még nincs vége a kánikulának
A meteorológiai előrejelzések szerint addig azonban még van jó pár kegyetlen nap. Holnap ugyan helyenként lehetnek frissítő záporok és zivatarok az ország északi felén, sőt, a szél északnyugaton erős, zivatarok környezetében viharos is lehet, de a hőmérséklet továbbra is tartja magát 33-40 fok közt. Ennél már csak a szombat lesz elviselhetetlenebb, amikor is tovább fokozódik a hőség. Az Alföldön többfelé 36-40 fokig emelkedik a hőmérséklet, és csak nyugaton, északnyugaton lehetnek 30-35 fok közötti maximumok. Vasárnap enyhül egy kissé a forróság,
a Dunántúlon és északon 29-35 fok közé esik vissza a hőmérséklet, délen, délkeleten viszont még továbbra is tartja magát a 36-39 fok.
Fontos betartanunk a biztonsági óvintézkedéseket
Mint ismert, az embert próbáló időjárás miatt tavaink hőmérséklete rég nem látott magasságokba emelkedett, a Velencei-tóban Agárdnál tegnap 30 fokot mértek. Emellett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tegnap az egész országra kiterjesztette a tűzgyújtási tilalmat. A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a hétfő óta tartó hőségriadóban vegyük a szokásosnál is komolyabban a biztonsági intézkedéseket.
A rekordokat döntögető meleg ugyanis nem csak az időseket és a krónikus betegeket juttathatja kórházba.
A hőséggel összefüggő betegségek során hőséggörcsöknek nevezett, lábban és hasban jelentkező, fájdalmas izomgörcsök is kialakulhatnak. A bőrön megjelenhetnek melegkiütések, a vörös pattanásszerű foltok a legtöbbször a nyakon, a mellkas felső részén, az ágyékon, a mellek alatt és a könyökhajlatban láthatók elsősorban. Ennél azonban sokkal súlyosabb állapot
a fejfájással, hányingerrel, szédüléssel, gyengeséggel, ingerlékenységgel, szomjúsággal, izzadással, megemelkedett testhőmérséklettel és a szokásosnál kevesebb vizeletürítéssel járó hőkimerülés.
A legsúlyosabb hőbetegség azonban a hőguta, amely során a szervezet már nem tudja szabályozni a hőmérsékletét – ezen állapot maradandó fogyatékossághoz, de akár halálhoz is vezethet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés