Az ugyanakkor tény, hogy a munkáltató dönti el azt, kérésedre folyósítja-e a kért összeget. Hogy a te munkahelyeden mik a pontos feltételek, az a HRPortal írása szerint a kollektív szerződésből vagy a munkahelyi szabályzatból derül ki.
Itt fektetik le például azt, hogy ha próbaidőn vagy, kaphatsz-e egyáltalán előleget, illetve mi történik a pénzzel, ha a visszafizetés előtt megszűnne a munkaviszonyod.
Adózási szempontból kamatmentes kölcsönnek számít az előleg: ha fél éven belül ki is fizeted, akkor nem kell többet megadnod, mint amennyit kiutaltak számodra.
Ez legfeljebb 1 454 060 forintnyi bérelőleg esetén áll, ami a jövő évi minimálbér ötszöröse egészen pontosan.
Ha még azelőtt további előleget akarsz felvenni, hogy ezt visszaadtad volna, már nem élvezheted ezt a kedvezményt. A visszafizetés történhet egyben és részletekben is.
Így törlesztendő a fizetési előleg
Ha nem sikerül hat hónap alatt visszajuttatni az összeget a munkáltatónak, a jog szerint a kamatkedvezmény jövedelmet képez, amelynek 1,18-szorosa után 15 százalék SZJA-t és 13 százalék szociális hozzájárulást kell fizetned.
Általában nincs egységes nyomtatvány egy cégnél sem a bérelőlegre, de azt fontos írásban kérelmezni, így is kapsz bírálatot, és így kell nyilatkoznod arról is, hogy a visszafizetés meg fog történni. Nehéz élethelyzetekben nagy segítséget jelenthet az, ha extra pénzösszeghez jutsz ezzel a módszerrel egy nagyobb, váratlan kiadás miatt, de a visszafizetés is annál komplikáltabb, minél több pénzt kaptál munkáltatódtól, így érdemes nagyon meggondolni, milyen szituációban kérsz fizetési előleget.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés