Lefeleződtek a várólisták, van, amire évekkel kevesebbet kell várni

GettyImages-539731581
Olvasási idő kb. 3 perc

Nyolcról négy évre csökkentek a transzplantációs várólisták. A szervátültetési aktivitás visszaállt a koronavírus-járvány előtti szintre.

A koronavírus-járvány időszakában Magyarországon harmadával visszaesett az agyhalottakból származó szervátültetések száma, az élődonoros transzplantációk pedig emelkedtek. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint az elmúlt hatvan év során mintegy 12 ezer szervátültetést végeztek hazánkban. A  transzplantációval kapcsolatos aktuális várólistákról és a szervátültetésekkel kapcsolatos legfrissebb hírekről az Economx készített összeállítást.

A jelenlegi jogszabályok szerint, ha valaki az életében nem tiltotta meg, hogy a szervei a halála esetén felhasználhatók legyenek, akkor azt hozzájárulásként kell vélelmezni. Egyetlen ember akár 31 másikon is segíthet így a halála után. A transzplantációs várólisták több évnyit csökkentek az elmúlt időszak során, de még így is több mint ezren várnak szervátültetésre az orvosi egyetem statisztikái szerint. 

Évekkel csökkentek a transzplantációs várólisták
Évekkel csökkentek a transzplantációs várólistákPapajcsik Péter / Index

Több évnyit csökkentek a transzplantációs várólisták

Szegeden történt meg az első magyar szervátültetés, hatvan évvel ezelőtt. Ez nemcsak hazánk történetében számított úttörőnek az orvostudományt tekintve, de az első kelet-európai élődonoros műtét is volt egyben. Hosszú ideig az élen jártunk Európában a szervátültetéseket tekintve, a koronavírus-járvány idején történt visszaesést pedig lassan sikerül ledolgoznunk.

2023-ban december elejéig 246 vese-, 62 máj-, 48 szív- és 10 tüdőátültetés, valamint 9 kombinált vese- és hasnyálmirigy-transzplantáció történt Magyarországon, ami a korábbi évhez képest 10 százalékos növekedést mutatott. 

50-nél is több szívátültetés az idei évben

A szívátültetések számában az Semmelweis Egyetem (SE) a második, a vesetranszplantációk tekintetében a hatodik, májátültetések számában pedig a hetedik helyen áll világszinten. Jó esély van arra is, hogy idén a szívátültetések száma 50 fölé emelkedjen. A koronavírus-járvány miatt 2021-ben csupán 24 szívátültetést végeztek a klinikán, nyilatkozta dr. Merkely Béla. A rektor szerint következő öt évben az SE szeretne az első három transzplantációs klinika között lenni minden szervátültetés vonatkozásában. 

A Semmelweis Egyetem Sebészeti és Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján (StéG) évente 4200 műtétet, 6000 vizsgálatot végeznek, és napi 350-400 járóbeteget látnak el. A StéG 144 orvosa évente 220-250 szervátültetést, 60-70 májtranszplantációt és 130 vesetranszplantációt végez el. Jelenleg

  • vesére 1005-en;
  • májra 106-an;
  • szívre 83-an;
  • tüdőre 11-en;
  • kombinált vese- és hasnyálmirigytranszplantációra pedig 40-en várakoznak.

Egyre több az élődonoros műtét is az országban, aminek köszönhetően a várólisták is csökkenhetnek, jelenleg a szervátültetések 30 százaléka ilyen formában működik. Nemcsak azért előnyös ez a szakemberek szerint, mert tervezhető az időpontja, hanem azért is, mert így a szerv sokkal kevesebb időt tölt el munka nélkül. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek