Bár a téli abroncsok valóban elengedhetetlenül fontosak amiatt, hogy manőverezés közben a jeges útról ne csússzunk le, a veszélyhelyzetek elkerülése érdekében azonban ennél jóval körültekintőbben kell eljárnunk. Az autó téli felkészítését semmiképpen ne hagyjuk az utolsó pillanatra! Ha nincs időnk vagy lehetőségünk arra, hogy megtegyük a megfelelő óvintézkedéseket, akkor is legyünk előrelátóak, és kérjük szakember segítségét. Hogy mi minden történne egy téli felkészítés során az autónkkal egy szervizben, arról Kerek József szervízvezetőt kérdeztük.
Téli gumi: ne várjuk meg vele az első havazást
Érdemes még az első havas nap előtt lecserélni a nyárigumi-garnitúrát, ugyanis a meleg évszakra tervezett abroncsokkal hóban közlekedni balesetveszélyes. Ha napközben 7 °C alá süllyed a hőmérséklet, a nyári gumikat mindenképpen télire kell cseréni, mert ekkor a reggeli órákban a hidakon, a felüljárókon vagy esős időben akár már jegesedés lehet az utakon.
Ami az abroncsok minőségét illeti, fontos, hogy a minimális bordamélység legalább 4 milliméter legyen, ennél kevesebb balesetveszélyes lehet.
Fagyálló: így nem fagy szét az autó motorja
Bár az autókban lévő hűtőfolyadék gyárilag fagyálló, megeshet, hogy gyors segítségképpen egy nyáron elvégzett utántöltéskor desztillált víz került a rendszerbe. Ha ez marad az autóban, akkor jelentősen csökken a hűtőközeg faggyal szembeni ellenállósága, és akár az is megtörténhet, hogy egy igazán fagyos éjszaka alatt szétfagy az autó motorja.
Különösen fontos a hűtőfolyadék minőségének és mennyiségének ellenőrzése akkor, ha a gépjárművet nyáron vásároltuk meg.
A biztonság érdekében a fagyálló hűtőfolyadékot szerelőnél vagy benzinkúton ellenőriztessük le még a hideg beállta előtt.
Téli ablakmosó folyadék: ebből is speciális kell
Fontos, hogy hideg időben csak és kizárólag fagytűrő szélvédőmosó-folyadék kerüljön a rendszerbe, mert a megfagyó nyári ablakmosó folyadék vagy a csapvíz szétrepesztheti az ablakmosó szivattyúját és a tartályt. Fontos, hogy a téli szélvédőmosó betöltése után azonnal nyomjuk keresztül a rendszeren a speciális folyadékot, hogy elkerüljük a fagyás miatt bekövetkező rongálódást.
Waxos mosás: megóvja a karosszériát
Nemcsak esztétikai szempontból, hanem a karosszéria védelme érdekében is fontos, hogy télen rendszeresen, legalább hetente egyszer megmossuk az autónkat. A híg, sós, latyakos kosszal borított autón, a téli utakon összeszedett szennyeződés, ha lassan is, de biztosan elkezd kölcsönhatásba lépni a lakkréteggel, majd a festékkel, és gyorsabb lesz a korrózió. Ilyenkor nem elég csak a gőzborotvás, nagy nyomású vizes, vagy a legkevésbé fagyásveszélyes forró vízgőzzel való tisztítás, a só okozta felmaródás ellen érdemes valódi viasszal fényt adni a festéknek.
A waxréteg védi az autófestéket a téli időjárással szemben.
Lámpák: látni és látszódni is fontos
Bár minden elindulás előtt ellenőriznünk kellene, hogy jól láthatóak leszünk útközben, télen, amikor korábban sötétedik, ennek különös jelentősége van. Mindemellett a fényszórók beállítása is nagyon fontos, hogy valóban jól lássuk magunk előtt az utat. Ha szükséges, cseréljük vagy cseréltessük ki az izzókat, mert a kiégett izzók kifejezetten balesetveszélyesek lehetnek.
Ne feledkezzünk meg a ködlámpákról sem, mert az őszi és a téli párás, ködös időszakban különösen jó szolgálatot tesznek.
Ablaktörlőlapátok: jobb, ha ezeket is kicseréled
Nemcsak a megfelelő ablakmosó folyadékról kell gondoskodnunk télen, hanem nagyon fontos, hogy ellenőrizzük az ablaktörlő lapátok állapotát is. Ha ezek kopottak, töredezettek vagy egyéb módon sérültek, érdemes lecserélni, hogy menet közben ne okozzon gondot a megfelelő kilátás.
Pollenszűrő: a párát is összeszedi
A tiszta pollenszűrő nemcsak azért hasznos, mert kevesebb por és pollen jut az utastérbe, hanem azért is, mert nem blokkolja a szellőzőrendszert, ami télen nemcsak a fűtésről, hanem a párátlanításról is gondoskodik. Az eltömődött pollenszűrő csökkenti a gépjármű párátlanító képességét, ami korlátozza a megfelelő kilátást vezetés közben.
A szakember javaslata szerint évente ajánlott pollenszűrőt cserélni, és érdemes ezt a tél beállta előtti hetekre időzíteni.
Akkumulátor ellenőrzése
Gyakran előfordul, hogy egy autó nem indul a nagy hidegben, aminek a legtöbbször az akkumulátor nem megfelelő állapota az oka. Azért, hogy ne induljon kellemetlen meglepetéssel a reggel egy igazán fagyos éjszaka után, javasolt még a tél beállta előtt műszeres ellenőrzésre szakszervizekbe vinni az autót: itt a megfelelő eszközökkel meg tudják mérni az akkumulátor teljesítményét, ami a hideg évszakokban akár a felére is csökkenhet.
+ 1 ötlet: Véletlenül se dobd ki a cipősdobozban lévő páraösszeszedő tasakokat
A cipők, ruhák mellé csomagolt, vagy az újonnan vásárolt táskákba rejtett páraösszeszedő tasakok télen az autóban is jó szolgálatot tehetnek. Ha egy textil- vagy tüllzsákba, vagy akár egy gyerekzokniba összegyűjtjük a papírzacskóban lévő szilikongél golyókat, és azt az autóban tartjuk, megakadályozhatjuk, hogy a kinti csapadék miatt bepárásodjon a gépjármű szélvédője és ablaka.
Meg fogsz lepődni, melyik az autó legkoszosabb felülete. Itt hemzseg a legtöbb baktérium!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés