Jó kispárnát találni nehéz. Mert nem elég kemény, vagy éppen túl kemény; mert nagyobb, mint kellene, vagy éppen sokkal kisebb. Aztán van, ami kényelmes, de reggelre beáll tőle a nyakunk, vagy egy-két hét után teljesen elveszti a formáját. Éppen ezért, az emberek többsége annyira megörül, ha talál végre egy kényelmes párnát, amivel valóban pihentetővé válik az alvás, hogy többet nem hajlandó megválni tőle. Sokan még utazáskor is magukkal viszik kedvenc párnájukat, mert elképzelni sem tudnak egyetlen éjszakát sem nélküle. Pedig, a naponta használt párnákat sokkal gyakrabban kellene cserélni, mint azt gondolnánk, mert egy idő után meg is betegedhetünk tőlük.
Tízezrével hemzseghetnek az élősködők kedvenc párnánkon
"Két év elteltével a párna súlyának körülbelül 10 százaléka – sőt néha még több is – az elpusztult poratkák és azok ürüléke lehet" – mondja Kenneth Mendez, az Amerikai Asztma és Allergia Alapítvány elnök-vezérigazgatója. A poratkák szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű élőlények, amelyek jelenléte komoly problémát jelent mindazoknak, akik allergiásak rájuk. Ráadásul a poratka az egyik leggyakoribb környezeti allergén: emberek millióinak okoz komoly irritációt, akárcsak a portatka ürüléke, amely belélegezve allergiás tüneteket válthat ki.
A poratkák testünk elhalt, lehullott hámsejtjeivel táplálkoznak, és különösen a szövettel borított tárgyakban és a hálószobában telepednek meg, leginkább a matracokban, párnákban, ágyneműkben, szőnyegekben, plüss gyerekjátékokban és egyéb textíliákban.
Statisztikák szerint 1 gramm porban 200 atka is élhet, melyeknek az ürüléke is sokaknál allergiát vált ki. Az ágymatracban, ágyneműben az évek során kilónyi mennyiség gyűlhet össze.
"A poratka-allergiában szenvedőknél a napi használatban lévő tárgyak nem megfelelő tisztítása az allergiás tünetek súlyosbodásához vezethet” – teszi hozzá a szakértő.
A párnákban megtelepedő poratkák, penészgombák és baktériumok miatt azok cseréje kétévente vagy akár annál hamarabb is ajánlott.
Mi jelzi, hogy ideje lecserélni a naponta használt párnákat?
Ha nem tudjuk eldönteni, hogy kedvenc alvópárnánk cserére szorul-e, akkor a következő jelekre érdemes odafigyelni, ezek ugyanis egyértelmű visszajelzést adnak a párna állapotáról.
Elszíneződés: Idővel a párnák elszíneződnek a gyakori használattól. Az elszíneződés a verejték, az olajok és az elhalt bőrsejtek felhalmozódását jelzi, amelyek táptalajt teremthetnek a baktériumok és poratkák számára. A használattól elszíneződött párna nem higiénikus, így érdemes mielőbb lecserélni.
Kellemetlen szag: Ha a párna szaga megváltozik és irritálóvá válik, szintén eljött a csere ideje. "A párnából kiáramló kellemetlen szag a penészgomba jele lehet, amire szintén rengeteg ember allergiás, de a penész belélegzése még azok számára is egészségügyi kockázatot jelent, akik nem allergiásak” – figyelmeztet a szakértő. Legyen szó poratkákról vagy penészgomba spórákról, az általuk okozott egészségügyi problémák listája meglehetősen széles. Bőrkiütések, viszketések, légúti tünetek, köhögés, orrfolyás, tüsszögés mind megjelenhetnek.
Súlyosbodó allergiás tünetek: Ha az allergiás tünetek éjszakára vagy reggelre rosszabbodnak, miután a naponta használt párnán aludtunk, az annak a jele lehet, hogy abban megjelentek a tüneteket kiváltó allergének. Ilyenkor először érdemes a párnát kitisztítani, ha pedig a tünetek továbbra is fennállnak, meg kell fontolni a cserét.
Bár a memóriahabos és a latex párnák tovább megőrzik az alakjukat, és lehet kapni antiallergén párnákat is, amelyeket kifejezetten allergiásoknak ajánlanak, alapvetően a napi használatban lévő ágypárnák élettartama a megfelelő tisztítástól függ.
Fontos, hogy rendszeresen gépben vagy kézzel kimossuk a párnákat, majd ügyeljünk azok kiszárítására is. Nyáron a legjobb, ha kitesszük a párnát a napra, hogy teljesen megszáradjon és átszellőzzön.
Amelyik pedig szárítógépben szárítható, ott a "szekrényszáraz programot" válasszuk. Mindenképpen használjunk párnahuzatot, és azt hetente cseréljük, ezzel a poratkák jelentős részétől megszabadulhatunk.
Tudtad, hogy ha poratka-allergiával küzdesz, akkor rákféléket nem ajánlott fogyasztanod? Olvasd el ezt a cikkünket, hogy megtudd, miért.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés