Többhavi parkolási díjat spórolhatsz: ezek a feltételek

BJASZ20151125010
Olvasási idő kb. 6 perc

Országszerte több településen, illetve egyes budapesti kerületekben is nőtt a parkolási díj összege 2025-ben. Megnéztük, milyen kedvezményekkel spórolhatnak az érintettek a fővárosban az összegen.

A legtöbb budapesti kerületben a helyi lakosoknak is parkolási díjat kell fizetniük idén, azonban szinte mindenütt akadnak kedvezmények, amelyeket a lakosság egy része igénybe vehet. Van, ahol többhavi díjat megspórolhat az, aki az éves engedély igénylésekor résen van. 

Az évek során az ingyenes parkolási engedélyek rendszere fenntarthatatlanná vált a fővárosban, így több kerület is díjkötelessé tette az autókra kiadott engedélyeket. Az új év kezdetével ismét meg kell igényelni ezeket, ezért utánajártunk, mely kerületekben kik fizethetnek kedvezményes összeget az autóik után. 

Kedvezményes parkolási díjra több budapesti kerület lakói is jogosultak
Kedvezményes parkolási díjra több budapesti kerület lakói is jogosultakBánkúti Sándor / Index

Budai lakosként ezekben a kerületekben kérhetsz kedvezményt

Az 1. kerületben állandó lakcímmel rendelkezők számára az első gépjármű után továbbra is 100%-os kedvezményt biztosít az önkormányzat, a hozzájárulásért csak az 5.000 Ft-os költségtérítési díj fizetendő.

A 2. kerületben a lakossági várakozási hozzájárulások kiváltásakor a költségtérítési díjon felül éves várakozási díj is fizetendő, melyet az önkormányzat a fővárosi parkolási rendelettől eltérően kedvezményesen állapított meg az első és második gépjármű esetén is. Az önkormányzat a parkolási övezetekben lévő zsúfoltság csökkentése érdekében mindazoknak, akik idén nem hosszabbítják meg éves parkolási bérletüket, éves BKK bérletet ad ajándékba. Emellett három új kedvezményt is bevezettek:

a nagycsaládosok és nyugdíjasok 50%-os kedvezményt kapnak mind az első, mind a második autóra.

Óbudán, azaz a 3. kerületben mind a lakástulajdonosoknak, bérlőknek és szívességi lakáshasználóknak, mind a kerületben céges székhellyel rendelkezőknek, illetve a kerületi munkahelyek alkalmazottainak lehetőségük van kedvezményes várakozási hozzájárulást igényelni. Azok, akik online, ügyfélablakon keresztül hosszabbítják meg a parkolási engedélyüket, a regisztrációs díjból is kedvezményben részesülnek. 

A 12. kerületben a teljes éves parkolási díj összegéből az ápolási díjra jogosultak, illetve a súlyos egészségi állapottal élők is 100 százalékos kedvezményben részesülnek, a nyugdíjasok és a nagycsaládosok 90 százalékos kedvezményt kapnak az első, 50 százalékos kedvezményt a második autójukra. A kerületi lakosok mindegyik az első gépjárműére 80 százalékos kedvezményre jogosult. 

Így válthatsz a pesti kerületekben kedvezőbben éves parkolási engedélyt

A 6. kerületben az éves várakozási díj összegéből legfeljebb egy jogcímen 50%-os kedvezményre jogosult

  • a nagycsaládos lakos az első és a második gépjárműre,
  • a nyugdíjas lakos az első gépjárműre,

75%-os kedvezményre jogosult:

  • a gyermeket egyedül nevelő szülő/gyám az első gépjárműre,
  • a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló szülő/gyám, vagy család az első gépjárműre,
  • az első gépjárműre, akinek a kérelem benyújtását megelőző egy évben a polgármester lakhatási támogatást, ápolási támogatást, gyógyszer támogatást, eseti támogatást, lakbér támogatást vagy a jegyző rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt állapított meg,

100%-os kedvezményre jogosult a mozgásában korlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkező lakos az első gépjárműre, illetve l egfeljebb 100 %-os kedvezményre jogosult a kérelmező különös méltánylást érdemlő esetben az,  aki három, vagy több több gyermek után családi pótlékban részesül, illetve  a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött személy  is.

A 7. kerületbena lakossági várakozási hozzájárulás éves díja parkolási zónától függetlenül egységes árú lesz 2025-ben. A háztartásban található első autóra évi 36 ezer forintot, a másodikra 72 ezer forintot kell fizetni. Kérlemezni lehet a részletfizetést is az önkormányzatnál. A hozzájárulás éves díjából kizárólag az első engedélyből 50% kedvezményre jogosult:

  • minden 65. életévét betöltött, vagy
  • öregségi nyugdíjban, vagy azzal azonos elbírálás alá eső ellátásban részesülő személy, vagy
  • özvegyi nyugdíjban, szülői nyugdíjban, baleseti hozzátartozói nyugdíjban részesülő személy
  • a nagycsaládos háztartások az első, és a második autóra is igényelhetnek 50 százalékos kedvezményt
  • a mozgáskorlátozottak 100 százalékos kedvezményt igényelhetnek. 

A 8. kerületben a rendszeresen gondozásra szorulóknak vagy hozzátartozójuknak az első és a második üzemben tartott autó után is 0 forintos hozzájárulást kell fizetniük, azaz ingyen parkolhatnak. A nagycsaládosok két, a nyugdíjasok pedig az első autó után 50 százalékos, kedvezményes hozzájárulási díjat fizethetnek. A 9. kerületi nagycsaládosoknak és nyugdíjasoknak szintén csak az éves várakozási díj felét kell kifizetniük az első autójuk után. A 13. kerületben a lakásonként első gépjárműre kiadható lakossági várakozási hozzájárulás éves díjából a nyugdíjas és a nagycsaládos kérelmezők 50% kedvezményre, a tartós beteg vagy fogyatékos hozzátartozójukat ápolók 100% kedvezményre jogosultak. A 14. kerületben lakásonként az első gépjárműre kiadott hozzájárulás esetén a kedvezmény mértéke 100%. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek