Ha ezt elmulasztod használt cikk eladásánál, megbüntet a NAV magánemberként is

GettyImages-1352006746
Olvasási idő kb. 3 perc

Sokan élnek abban a hitben, hogy ha magánszemélyként használt cikket adnak el, nincsen semmilyen adminisztratív kötelezettségük, de ez tévedés: bizonylatot kell adnod és nyilvántartást is kell vezetned arról, milyen holmiktól szabadultál meg.

Egy alapvetően csalásokra specializált Facebook-oldalon jelent meg meglepett poszt egy magyartól, aki használt játékot eladva azzal szembesült, hogy személyes átvételkor vevője NAV-ellenőri igazoványt húzott elő a zsebéből, és a bizonylatot, illetve az elmúlt időszakban eladott használt termékeinek listáját kérte tőle. Ha neked is újdonság, hogy így kellene adminisztrálnod a kinőtt gyerekruhák és a sosem használt szobabicikli eladását, olvass tovább!

A legtöbben annyit jegyeznek meg a használt cikkek eladásával kapcsolatosan hogy évi 600 ezer forintos bevételig nem kell adózniuk az ilyen típusú tevékenység után. Ez igaz is, ugyanakkor más típusú kötelezettségeik vannak.

A használt cikkek eladásának nyilvántartását precízen kell vezetned
A használt cikkek eladásának nyilvántartását precízen kell vezetnedKarl Tapales / Getty Images Hungary

Ha csak egyetlen használt terméket adsz is el, akkor is ki kell állítanod róla bizonylatot, be kell vezetned az eladás tényét egy nyilvántartásba – ha pedig a 600 ezres határt átlépi a bevételed, be kell vallanod azt a NAV-nak.

A bizonylatnak persze nem kell olyannak lennie, mint amilyet az üzletek adnak, elég, ha saját kézzel, szabad szövegben a következőket rögzíted:

  • eladott termék megnevezése, sorozatszáma vagy leírása,
  • az eladó neve, címe, adószáma – és ha nem az eladó állítja ki a bizonylatot, akkor az azt készítő ember ugyanilyen adatai is,
  • az adás-vétel időpontja és a bevétel összege,
  • az eladott termék nyilvántartásban rögzítésének időpontja,
  • minden további, adózáshoz szükséges adat.

Mindezt a papírboltokban kapható bevélteli pénztárbizonylaton is leírhatod.

Az eladott holmik nyilvántartásába is a fenti adatokat kell bevinni, azt folyamatosan, időrendben szükséges vezetni, hogy ellenőrizhető legyen. A bizonylatokat és a nyilvántartásodat hat évig meg is kell őrizned, még az elrontott változatokat is. 

Végül fontos tisztázni, hogy a 600 ezres keret a bevételre vonatkozik, van azonban még egy szám: az összes jövedelmed a 200 ezres határ alatt kell, hogy maradjon ilyen ügyleteknél. A bevétel az az ár, amit kifizet a vevőd, ebből a költségeket – eredeti beszerzés ára, illetve az eladással kapcsolatos költségek – levonva kapod meg a jövedelmet. Akár a 200 ezres jövedelmet, akár a 600 ezres bevételt éred el hamarabb, be kell vallanod az így szerzett pénzt a NAV-nak. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek