A mobil beázása a legtöbb emberből pánikszerű reakciót vált ki, mivel általában egyből arra gondolnak, hogy így nem fogják tudni használni, és akár tönkre is mehet miatta a készülék. Az internetes trükkökben visszatérő motívum, hogy ilyen esetben a rizs lehet a mentő megoldás. A rizsszemek ugyanis hatékonyan szívják magukba a nedvességet. Most azonban kiderült, hogy a trükk többet árthat, mint amennyit segíthet.
Ezért nem szabad rizsbe tenni a beázott mobilt
Bár a mai, korszerű telefonok már fejlett vízkár elleni védelemmel vannak ellátva, a régebbi készülék nem feltétlenül vízállóak. Sőt, egy idő után az újabb mobilokban is elhasználódhatnak a tömítések, ezért eljöhet az a pont, amikor átengedik a folyadékot.
Azt már régóta tudjuk, hogy a beázott mobilt nem szabad külső hőforrással, például a radiátorra téve vagy hajszárító segítségével szárítgatni, illetve kerülendő a sűrített levegő használata is. Hiába tűnik kézenfekvőnek, a gyártók azt sem javasolják, hogy idegen tárgyakat, például vattacsomókat vagy fülpiszkálókat dugj a mobil nyílásaiba, hogy felitasd a nedvességet.
Itt jött képbe a rizs, amely látszólag kényelmes megoldást jelent a problémára, hiszen az internetes trükkök azt sugallták, hogy különösebb macera nélkül, hatékonyan képes felszívni a belehelyezett mobilból a nedvességet. A szakértők ugyan már régóta óva intik a felhasználókat attól, hogy kövessék a tippet, most az egyik legnagyobb techcég, az Apple figyelmeztette vásárlóit arra, hogy
a szemcsék apró részecskéi károsíthatják eszközeiket.
Jobb esetben tehát csak a rizst pazarlod vele, rosszabb esetben viszont előfordulhat, hogy nem csak a beázás miatt kell majd aggódnod.
Próbálj türelmes lenni
Ha iPhone-od van, és víz kerül a töltéshez használt csatlakozóba, akkor a készülék feldobhat egy figyelmeztetést, hogy a töltés a telefon és a csatlakoztatott kiegészítő védelmében leáll, és nem is folytatható addig, amíg azok meg nem száradnak.
A gyártó megoldásként azt javasolja, hogy húzd ki a kábelt a készülékből és a csatlakoztatott hálózati adapterből, majd kövesd az alábbi lépéseket:
- A nedvesség eltávolításához finoman kocogtasd a mobilt a kezedhez úgy, hogy a csatlakozó lefelé nézzen. Ezután hagyd egy száraz, jól szellőző helyen.
- Várj legalább 30 percig, majd próbáld meg újra a töltőre csatlakoztatni a telefont.
Ha a figyelmeztetés ezután is megjelenik, akkor tovább kell várnod. Ez esetben a teljes száradási folyamat akár 24 órát is felemészthet.
„Bár nedves állapotban nem tanácsos tölteni az iPhone-t, vészhelyzetben szükség lehet erre” – jegyzi meg a gyártó. Ilyen esetben előtted áll a lehetőség, hogy figyelmen kívül hagyd a felugró ablakot, és annak ellenére tölteni kezded a készüléket.
És azt tudtad, hogy életveszélyes lehet éjszakára az ágy mellett, a töltőn hagynod a mobilodat? Ennek okairól ide kattintva olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés