Kártérítést kérhetsz, ha ilyen baleset ér

baleset-karterites-1271258985
Olvasási idő kb. 5 perc

A jelenlegi szabályozás nem az autósoknak kedvez, egyes esetekben azonban jogosult lehetsz kártérítésre, ha vadbaleset ér.

Az elmúlt hetekben az állatok párzási időszakával összefüggésben ismét megugrott a magyar utakon a vadbalesetek száma. Cikkünkből megtudhatod, vadgázolás esetén milyen körülmények fennállásakor kérheted károd megterítését.

Egyre több a vadbaleset

A Vadgazdálkodási Adattár statisztikái szerint 2002-ben több mint 7400 nagyvad pusztult el Magyarországon járművekkel történő ütközés következtében. Ez szinte megegyezik az egy évvel korábbi adattal, de hosszú távon nézve trendszerű növekedést lehet megfigyelni:

20 év alatt csaknem megduplázódott a vadbalesetek száma.

A tendencia a duzzadó vadállomány és a járműpark folyamatos bővülésének számlájára írható. A nagyvadakat tekintve a statisztikákból az tűnik ki, hogy a legtöbb autós őzzel ütközik – 2022-ben mintegy 5800 esetet rögzítettek –, ezt közel 1200 esettel a szarvasok, illetve 409 esettel a vaddisznók követik a sorban. Több mint 9 ezer balesetben pedig apróvadak (pl. nyúl, fácán, fogoly) voltak a főszereplők, ám ezek általában szerencsére csak kisebb károkkal járnak.

Növekvő tendenciát mutat a magyar utakon a vadbalesetek száma
Növekvő tendenciát mutat a magyar utakon a vadbalesetek számaU. J. Alexander / Getty Images Hungary

Változott a szabályozás

Ahogy arra a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) emlékeztet, a vadgazdálkodási törvény tavaly júliusi módosítása megerősítette azt a szabályozási környeztet, amelynek nyomán a vadakkal való ütközésért automatikusan egyik érintett fél, vagyis sem az autós, sem a vadgazdálkodó nem tekinthető felelősnek. Bár a vadgazdálkodók továbbra is kérhetik az elpusztult vad értékének megtérítését, a gyakorlat azt mutatja, hogy nem élnek a lehetőséggel.

A vadásztársaságok felelőssége elsősorban akkor állapítható meg, ha a vad vadászat, hajtás-űzés során bukkan fel az úttesten, illetve az úthoz túl közel (200 méteren belül) telepítettek etető-itatót a vadak számára.

A törvény azt is kimondja, hogy a gyorsforgalmi utakat úgy kell üzemeltetni, hogy arra vad ne jusson fel, ami azt jelenti, hogy az érintett utakon bekövetkező balesetekben nagy valószínűséggel a gyorsforgalmi utak kezelőjének felelőssége állapítható meg.

„A vadbalesetnek zöme ugyanakkor nem gyorsforgalmi úton történik, és ilyenkor az autósnak az esetek túlnyomó részében a gépjárműkárokat magának kell viselnie” – mutatott rá Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke.

A gyorsforgalmi utakon az üzemeltetőt terheli a felelősség
A gyorsforgalmi utakon az üzemeltetőt terheli a felelősségRalf Geithe / Getty Images Hungary

A kártérítés szempontjából sokat számít a biztosításod

A vadkárok átlagos értéke gyakran milliós nagyságrendű, ezért a FBAMSZ szerint a károk megelőzése érdekében ebben az időszakban mindenképpen indokolt a fokozott elővigyázatosság. A már bekövetkezett vadbalesetek kárának megtérítésében pedig a teljes körű, a töréskárra is kiterjedő casco, illetve a vadkárra kötött kiegészítő biztosítás segíthet.

Maga a kötelező biztosítás nem nyújt védelmet a saját kárra, mivel az baleset okozásakor csupán az érintett vétlen károsultaknak térít.

Ezzel azért is érdemes tisztában lenni, mert Magyarországon jelenleg csak a gépjárművek ötöde rendelkezik casco-védelemmel. Ezek egy része ráadásul csak részkockázatokra, például lopáskárra terjed ki, így vadkár esetén nem fizet.

Nem árt az elővigyázatosság, mert megfelelő biztosítás hiányában nem feltétlenül kapsz kártérítést
Nem árt az elővigyázatosság, mert megfelelő biztosítás hiányában nem feltétlenül kapsz kártérítéstzlikovec / Getty Images Hungary

Ez a teendő vadgázolás esetén

„Ahogy eddig is, vadgázolás esetén azonnal hívjanak rendőrt, majd nagyon részletesen végezzék el a helyszínelést. Adjanak pontos leírást az eseményekről, készítsenek rengeteg videó- és fényképfelvételt, illetve rövid időn belül vegyék fel a kapcsolatot a vadásztársasággal” – tanácsolja szakértői cikkében dr. Mezei-Rácz János, a LegitiMo Jogvédelmi Biztosító Zrt. szakjogásza, megjegyezve, hogy a vadgázolásokra kötött kiegészítő felelősségbiztosítások gyakran csak 500 ezer forintos összeghatárig nyújtanak térítését.

Megfelelő biztosítás esetén természetesen mielőbb jelenteni kell a kárt a biztosító felé is, csatolva hozzá a helyszínelő hatóság által kiállított jegyzőkönyvet is. Fontos tudni még, hogy a sérült vadat nem szabad megközelíteni, mert súlyos sérülést okozhat. Az elpusztult állat teteme pedig a vadásztársaságot illeti, elvitele lopásnak minősül.

Apropó, és azt tudod, hogy mit kell tenned, ha egy szarvas kirohan eléd az útra? Ha nem, ebből a cikkünkből megtudhatod!

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek