Egy papírdoboz a fa alatt hívogatott, amit kapkodva bontottál ki, és végre előbukkant az az ajándék, amire hónapok óta vártál: egy fényes, aprólékosan kidolgozott matchbox, aminek gumiból vannak az abroncsai. Vagy egy baba, aminek lecsukódik a szeme, ha lefekteted.
Az este varázslata itt kezdődött, amikor nem volt WIFI, nem volt VR-szemüveg. Helyette egy diavetítő pörgött a szoba sarkában, Vuk vagy Mazsola és Tádé elevenedtek meg a falon, miközben anya felolvasta a történeteket. Összehoztak bennünket a játékok – a család, barátok, testvérek mind együtt nevettek egy-egy társasjáték felett, ahol a Gazdálkodj okosan! nemcsak játék, hanem egy egész estébe nyúló, emlékezetes program volt.
A képzelet birodalma, avagy a retró játékok világa
A 80-as és 90-es évek játékai lehetőséget adtak egy végtelen fantáziavilágba: egy diavetítővel akár órákon át újra és újra le lehetett játszani ugyanazt a mesét – ám sosem volt unalmas. Miért nem? Talán éppen azért, mert mindig valaki más olvasta fel, más-más hangsúlyokkal, más érzelmekkel. A történetek pedig életre keltek, és a család tagjai közösen nevethettek, izgulhattak.
A matchbox autók pedig egy teljesen új perspektívát adtak: a gyerekszobában könyvekből készültek a garázsok, papírlapokból az autópályák, és egy-egy verseny végkimenetele kizárólag a gyerekek képzeletén múlt. Itt minden esetben a képzelet volt a játékmester.
Na, de mivel játszottak a lányok? Akár Barbie elegáns világába pottyantak, vagy egy egyszerű rongybabával alkottak mesés világot: egy baba lehetett orvos, tanár, űrhajós vagy hercegnő – pusztán a képzelet szabhat határt. Nem számított, hogy a baba ruhája elszakadt vagy hogy a frizurája már rég elvesztette az eredeti formáját – a játék nem a tökéletességről szólt, hanem a kreativitásról.
És persze ott voltak a társasjátékok, amelyek minden karácsony este elmaradhatatlan részét képezték a nap lezárásának. A Gazdálkodj okosan! megtanította a gyerekeknek a spórolás és befektetés alapjait, még ha néha nem is vették komolyan. A Ki nevet a végén? örökre emlékeztetni fog minket arra, hogy néha még a legjobb stratégiáink is semmivé válhatnak egy váratlan dobás miatt. Ezek a játékok amellett, hogy szórakozást jelentettek, lehetőséget is adtak arra, hogy együtt legyünk.
Varázslat vagy elszigeteltség a modern technológia?
A retró karácsonnyal ellentétben a mai ünnepi időszak játékpiaca egészen más arcot mutat.
A fa alatt már érintőképernyős játékkonzolok, drónok, VR-szemüvegek vagy programozható robotok is sorakozhatnak.
A modern játékok sajátos – mégis izgalmas – technológiát képviselnek: egy drónnal képesek vagyunk megfigyelni madártávlatból a világot, az érintőképernyős oktatójátékok már a gyerekeknek segítenek megtenni az első lépéseket a programozás világában, a VR-szemüvegekkel egy teljesen új dimenzióba léphetünk be.
Ám mindezek a játékélmények sokszor azt is jelentik, hogy magányos a játék. Egy videojáték-konzol előtt nem kell megvárni a testvéred dobását, hogy te lépj. Nem kell mesét olvasni, mert a gép beszél helyetted. És bár a grafika lenyűgöző, a történeteket készen kapjuk, nem nekünk kell kitalálni őket.
Kétségtelenül új lehetőséget ad ez a fajta technológia a gyerekeknek, de vajon elvette-e azt az egyszerű örömöt, amit egy kézzel tekerhető diavetítő vagy egy végtelen variációs lehetőségeket rejtő matchbox adott?
Mit taníthatnak a retró játékok a mai világ számára?
Pusztán az egyszerűségükben rejlett a retró játékok varázsa: nem kellett hozzá sem elem, sem alkalmazás, csak egy kis képzelőerő.
A karácsony napjai alatt nemcsak a gyerekek, hanem a szülők is részt vettek a játékban.
Egy társasjáték során a család minden tagja egyszerre izgulhatott, és senkit nem zavart, ha a „Wi-Fi elment". Ezek a játékok talán lassabb világot idéznek meg, és talán a modern szülők is csempészhetnek egy kis múltidézést a karácsonyi ajándékok közé: a régi, retró játékok napjainkban újfent divatba jönnek, hiszen egy társasjáték vagy egy eredeti diavetítő mindig értéket képvisel.
Lehet, hogy évről évre alakul a mai gyerekek igénye, hogy milyen ajándékokra vágynak, de a karácsony lényege mit sem változott: az öröm, az együttlét, az emlékek – amelyeket együtt teremtünk. Legyen az akár egy retro társasjáték, vagy egy modern VR-szemüveg – a legfontosabb, hogy a nevetés, a szeretet és az élmények soha ne tűnjenek el a karácsony varázslatos világából.
Milyen volt a karácsonyfánk a '80-as években? Kattints ide és idézd fel a legemlékezetesebb pillanatokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés