Nem kell meglepődni, ha osztrák mentő érkezik a 112-es szám hívása után. Ez az ország nyugati részén történhet meg, mivel egy megállapodás értelmében a burgenlandi és a nyugat-magyarországi mentésirányítók segítséget kérhetnek egymástól – adta hírül a Népszava.
A két ország még nyáron állapodott meg az együttműködésről, amelyet a magyar parlament novemberben jóvá is hagyott. Ez akkor lehet hasznos, ha a szomszédos országból gyorsabban érne a mentő a riasztás helyszínére, valamint akkor, ha egy súlyos beteghez a határ túloldalán van a legközelebbi kórház.
Az együttműködés a légi mentésre is vonatkozik.
Magyar mentősöket is hívhatnak Ausztriába
A megállapodás azt is jelenti, hogy amennyiben egy magyar lakost Ausztriában ér baleset, akkor a lakóhelye szerinti, vagyis magyar mentő is érte mehet, hogy hazai kórházba szállítsa.
Az Ausztriából érkező mentősöket ugyanolyan jogok illetik meg, mint a magyarországiakat, és természetesen ez fordítva is igaz. A pontos részletekről még nem született megállapodás, ezekről majd Burgenland tartományfőnöke és az egészségügyért felelős magyar miniszter köt együttműködési szerződést. Ebből a többi között az is kiderül majd, hogy pontosan milyen szabályok szerint lehet a szomszédos ország mentőit vagy kórházait riasztani, valamint azt is, hogyan kommunikálnak majd egymással az osztrák és a magyar mentésirányítók.
Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi orvosi ellátást is fizetheti a magyar társadalombiztosítás – bizonyos feltételek és költségek mellett. Ahogy arról a Dívány is írt, ilyen lehetőség például az uniós rendeletek szerinti gyógykezelés, valamint a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatás is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés