Hatalmas veszély fenyegeti a Kis-Balatont: rejtélyes ragadozó dúlja fel a környéket

ragadozó veszély
Olvasási idő kb. 3 perc

Két éven át kutatták a HUN-REN szakemberei, hogy mi okozza a mocsári teknősök tömeges pusztulását. A cél érdekében áltojásokat és viaszteknősöket is kihelyeztek hogy felfedhessék a ragadozó kilétét.

Akár 120 évet is élhet egy mocsári teknős, ha a kritikus tojáskorán és első napjain túl biztonságos helyre költözhet. A Kis-Balaton térségében azonban veszélybe került a létük, ugyanis ragadozók prédálják a fészkeket, melyeknek egyes években akár a  90 százaléka is megsemmisül.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem munkatársai évekkel ezelőtt kezdték meg a napokban publikált vizsgálataikat annak érdekében, hogy kiderítsék, mely ragadozó jelenti a legnagyobb veszélyt a páncélosokra. 

Ragadozók veszélyeztetik a teknősöket

A mocsári teknős hazánk egyetlen, őshonos teknősfaja. Országszerte megtalálható a tavak és folyók mentén, leginkább a mocsaras területeket kedveli. A lassú folyású és álló vizek partjai mellett rakja le legszívesebben tojásait, egyik nagyobb elterjedési helye a Kis-Balaton és a Balaton déli partvidéke. Párzási időszakuk májustól július végéig tart, a nőstények pedig júniusban kezdik el felkeresni fészkelő helyeiket. Tojásaikra azonban az emberi tevékenység és a szabadon engedett, invazív, vörösfülű ékszerteknős mellett más állatok is veszélyt jelentenek. 

A mocsári teknős hazánkban védett állatnak számít, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. 

A Kis-Balatonon eredetileg igencsak magas egyedszámban éltek, az elmúlt években viszont drasztikusan csökkent a kis teknősök száma, a fészkek több mint 90 százaléka megsemmisült. 

Viaszból készült tojásokkal csalták lépre a ragadozókat

„A Kis-Balaton és a Balaton déli berkeiben természetvédők és kutatók évről évre kifosztott teknősfészkekre bukkantak. A probléma súlyosságát mesterséges fészkekbe helyezett gyurmatojásokkal és a kikelő teknősöket imitáló gyurmamodellekkel térképezték fel. A gyurmatojásokon maradó fog- és csőrlenyomatok elárulták a ragadozók kilétét" — számoltak be a limnológiai intézet kutatói a felderítésről. 

Az elmúlt két év során végzett vizsgálataikból kiderült, hogy a tojásokra és a teknősökre leginkább a vörös róka, a vaddisznó és a varjúfélék veszélyesek. 

„Meglepő eredmény, hogy legrosszabb volt a túlélés a legkevésbé zavart Kis-Balatonon, a bolygatottabb balatoni berkekhez (Fonyódi Nagy-berek, Ordacsehi berek) képest. A műfészkek nagy részét kifosztották a ragadozók, a kikelő fiókák túlélési esélyei valamivel jobbak. Ugyanakkor a szárazföldi fészekhelyek korlátozott elérhetősége és a víztől való távolság tovább növeli a veszteségeket"

— foglalták össze eredményeiket.

A kutatók szerint célzott védekezési intézkedésekkel, például a ragadozóállomány szabályozásával, illetve élőhely-védelemmel megmenthetőek lennének az itt élő mocsári teknősök. A teknősök megóvása érdekében állományainak monitorozása, a ragadozó fajok rendszeres nyomon követése, és a természetvédelmi beavatkozások, például fészekvédelmi megoldások alkalmazása a legfontosabb szerintük.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek