Komoly egészségügyi aggályokat is felvet a tegnap esti, rákosrendezői tűzeset. Mint ismert, a XIV. kerületben, a Rákosrendező állomás Teleki Blanka utca felőli oldalán hatalmas tűz ütött ki, 10 méteres lánggal égtek a talpfák, a lángoszlopot Budáról is lehetett látni. A vasúti talpfák veszélyes hulladéknak minősülnek, kezelésük körültekintést igényel, elégésükkerl kapcsolatban pedig aggályok merülhetnek fel.
A talpfákat többek között CCA-vegyületek felhasználásával impregnálják, amelyek rezet, krómot és arzént is tartalmaznak. Ezek annyira károsak lehetnek az emberi szervezetre, hogy az Európa Unió tervezi is használatuk korlátozását, sőt, betiltását. Beltéren tiltanák a fakezelésben szintén gyakran használt kreozottal kezelt anyagokat, és kültéren is, amennyiben azok érintkezésbe kerülhetnek emberekkel.
A közlekedési társaságoknak a felszedett, nem használt talpfák ártalmatlanításával erre specializálódott céget kell megkeresnie:
a kezelésben használt kondenzált vegyületeket tartalmazó, külső, kátrányos réteget ők szakszerűen leválasztják és megsemmisítik, a megmaradt faanyagot pedig erőművi fűtőanyagként hasznosítják.
Kérdéseinkkel megkerestük a MÁV-ot és a katasztrófavédelmet is. Azzal kapcsolatban érdeklődtünk, hogy valóban veszélyes hulladék égett-e Rákosrendezőn, illetve, hogy ennek milyen egészségkárosító hatásai lehetnek, milyen intézkedések szükségesek ezzel kapcsolatban. Válaszában a katasztrófavédelem arról tájékoztatta a Dívány olvasóit, hogy az oltás ideje alatt mobil laborjával a tűz százméteres körzetében, valamint lakott területen is méréseket végzett. Határérték feletti veszélyes anyag nem volt kimutatható lakott területen belül, így különleges intézkedésre nem volt szükség.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés