Valóban meggyengült az északi sarkkör felett keringő poláris szélörvény, ám ez nem jelenti azt, hogy hideg, havas télre lehet számítani – derült ki az Index podcastjából, amelyben Reisz András meteorológussal beszélgetett Siklós András. Ez ugyanis csak akkor következik be, ha a poláris vortex annyira lelassul és meggyengül, hogy akár két részre is széteshet, és ennek hatására a megszokott nyugat-keleti áramlás megfordul. A meteorológus ugyanakkor kiemelte: ez a folyamat annyira bonyolult, hogy lényegében lehetetlen előrejelezni.
Se hideg, se havas tél nem várható az előrejelzések szerint
Azok alapján a folyamatok alapján, amelyeket valamelyest meg lehet jósolni, azt a következtetést lehet levonni, hogy se hideg, se havas télre nem lehet számítani Magyarországon. A középtávú modellek ugyanis az utóbbi években megszokottnál enyhébb és kevésbé csapadékos időt ígérnek mind decemberre, mind pedig januárra és februárra.
„A hónak a valószínűsége is viszonylag kicsi”
– mondta Reisz András. Mindettől függetlenül persze a szakember szerint szinte bármikor kialakulhatnak olyan körülmények, amelyek pár napos kemény havazást hoznak.
A meteorológus arról is beszélt, hogy hogyan alakulhatott ki az a hatalmas árvíz, amely végigsöpört a spanyolországi Valencia környékén. Az óceánok, tengerek szokatlanul magas vízhőmérséklete erős párolgást okozott. A terület fölé érkező hideg légörvény – hidegcsepp – felszippantotta ezt a párát, és ez egy futóáramlás közreműködésével jutott el Valencia fölé.
Míg a magyar éves csapadékmennyiség 700-800 milliméter, Valenciában ez a víztömeg néhány óra alatt lezúdult.
Az ilyen katasztrófák Valencia környékén nem egyedülállóak, az elmúlt száz évben többször is történt hasonló, ám ezúttal a hatóságok nem figyelmeztették időben az embereket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés