Ha valaki már a tavalyi évben teljesítette a nyugdíjazásához szükséges feltételeket, de még nem vonult nyugállományba, idén is kérheti a nyugdíjazását. A Nyugdíjguru közleménye tisztázza, vajon akkor jár-e jobban, ha visszamenőleg kéri, vagy akkor, ha a 2025-ös számítások szerint nyugdíjazzák.
Farkas András nyugdíjszakértő szerint még az is elképzelhető, hogy érdemes megvárni 2025 végét, és jövőre halasztani a nyugdíjas évek kezdetét, ugyanis más-más számítási módszerek alapján kapják a járadékot a különböző években.
Ezek a nyugdíjszámítási eljárás fő lépései 2025-ben
Több dologtól is függ, hogy pontosan mekkora összeget kaphatunk azt követően, hogy nyugállományba vonultunk. Az egyik az aktív évek száma, a másik pedig az átlagbér, amit azon összegek alapján határoznak meg, amelyek után nyugdíjjárulékot fizettünk. De van több „apró betűs” tudnivaló is. A ledolgozott éveknél ugyanis csak a teljes évek számítanak, az átlagbért pedig úgy veszik figyelembe, hogy a kormány által meghatározott valorizációs szorzót alkalmazzák rajta. Ez segít abban, hogy egy, a kilencvenes években jónak számító, de csupán alig pár tízezer forintos havi fizetést a nyugdíjazás előtti év nettó átlagkeresetének szintjére emeljenek.
Amint azt a Nyugdíjguru összegezte, 2025-ben március végén, április elején teszik majd közzé a 2024-es mértéknél várhatóan 13,6%-kal magasabb valorizációs szorzót.
Van, akiknek jár nyugdíjbónusz is
A járuléktalanított, adótlanított, valorizált és szükség szerint degresszált "életpálya" átlagkereset összegét meg kell szorozni a meghatározott nyugdíjszorzó százalékos mértékével, és már meg is kaptuk a nyugdíj induló összegét. Ez még nőhet is, ha valaki jogosultságot szerzett például nyugdíjbónuszra. Ez azonban csak a 65 éves nyugdíjkorhatár betöltése után szerezhető, a nők kedvezményes nyugdíjának igénylése esetén ilyen nyugdíjnövelésre nincs mód Farkas András szerint. A Nők 40 programban érintetteknek tehát érdemes végiggondolni, hogy megéri-e kivárni a magasabb idei valorizációs szorzó nyilvánosságra hozatalát, illetve azt, hogy egy esetleges nyugdíjbónuszra való jogosultsággal mennyivel járnak jobban hosszú távon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés