Az elmúlt évtizedekhez képest átalakult Magyarország társadalmának korfája. A csökkenő születésszám és a várható élettartam növekedése azt hozta magával, hogy egyre több az idős ember. Ehhez pedig nehezen tud alkalmazkodni a nyugdíjrendszer, melynek szolgáltatási színvonala ilyen helyzetben nem lesz fenntartható.
Emelkedő nyugdíjkorhatár vagy kevesebb pénz?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előrejelzéseiből látszik, hogy a következő évtizedekben – a jelenlegi rekord alacsony születésszám miatt kialakult helyzet eredményeként is – még erőteljesebben csökkenhet a 15 évnél fiatalabb gyermekek száma, írja a Bankmonitor.
Emellett az aktív korúak (15-64 évesek) száma erőteljesen fogyatkozik, a 65 év felettieké pedig nőni fog. Napjainkban 2 millió nyugdíjas él az országban, ez a szám húsz év múlva körülbelül 2,3 millió lesz.
Ez azt jelenti, hogy még kevesebb aktív korú jut majd egy idősre, ami nehéz helyzetbe hozza a nyugdíjrendszert.
Amennyiben nem változtatnak a jelenlegi (65 éves) nyugdíjkorhatáron, akkor a portál számításai szerint 2025-ben 3,1, 2065-ben pedig 2,2 aktív korú jut majd egy nyugdíjas korú személyre. Ráadásul az, hogy valaki aktív korú, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a munkaerőpiacon is jelen van: az ilyen életkorú magyarok közt van, aki tanul, mások munkanélküliek, vagy esetleg átmenetileg otthon tartózkodnak.
Mindebből arra a következtetésre jutott a Bankmonitor cikke, hogy a mai fiataloknak 68-70 éves nyugdíjkorhatárra és megélhetést már nem biztosító összegű nyugdíjra van csak kilátásuk.
Ezt a helyzetet csak olyan intézkedésekkel lehet javítani, ami mindegyike fájdalmasnak tűnik.
A portál szerint három megoldás létezik:
- tovább kell emelni a nyugdíjkorhatárt,
- a nyugdíjak összegét kell csökkenteni,
- vagy az adó- és járulékkulcsok növelése árán lehet biztosítani a nyugdíjak kifizethetőségét.
Látható, hogy még a 21. század második felében is több millió adófizető lesz az országban. Az ő befizetéseikből pedig a jogosultaknak lesz államilag folyósított időskori jövedelme, de kérdés, hogy ez az összeg képes-e megélhetés biztosítani a számukra. Attól tehát nem kell tartanod, hogy semmi nyugdíjad nem lesz, de érdemes már most megkezdeni a takarékoskodást idős éveidre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés