A határértéket meghaladó féregkoncentrációt mutattak ki két magyar település ivóvízhálózatában. Először a Pest vármegyei Pilisen, majd a szomszédságában található Monorierdőn bukkantak fel a nematodák és egyéb férgek. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ azonban felhívta a figyelmet arra, hogy ezek nem azonosak a patogén bélférgekkel, és nem okoznak betegséget.
A magyar szakszolgálat szerint nincs mitől tartani
Az ivóvíz minőségét szigorú előírások szabályozzák és a víz folyamatos ellenőrzése során csaknem 100 különböző paramétert vizsgálnak a hatóságok. Ezek közé tartoznak az olyan mikroszkóppal kimutatható szervezetek is, mint a nematodák, magyarul fonálféregek, amelyek az ivóvíz előállításra használt vizekben természetes módon fordulnak elő.
Előfordulásuk esetén az ivóvíz tűrhető minőségűnek minősül, az emberi egészségre ártalmatlan, fogyasztása csak abban az esetben nem javasolt, ha azt a hatóság külön elrendeli
– erősítette meg a Nemzeti Népegészségügyi Központ, amely szerint ezek háztartási felhasználás esetén sem jelentenek az egészségre többletkockázatot.
A szakemberek szerint a nematodák átjuthatnak az ivóvízbe a kezelőtechnológia hibája vagy nem megfelelő fertőtlenítés esetén, de jelezhetik az ivóvízelosztó hálózat sérülését is. Ha hosszabb ideig áll a víz, akkor a hálózati végágakon vagy a vízszűrők felületén is baktériumok telepednek meg, és elszaporodhatnak a vízben a fonalférgek. Különösen könnyen megtörténhet ez a háztartási ivóvíztisztító berendezéseken nem megfelelő karbantartás vagy a szűrőcsere elmaradása esetén. Így a szűrőkön akár akkor is kialakulhat szennyeződés, ha a vezetékes vízben nincsenek kimutatható vagy parametrikus értéket meghaladó mennyiségben jelenlévő nematodák – hívják fel a figyelmet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés