A Credit Suisse és a UBS Global Wealth Report 2023 jelentése szerint a vagyoni egyenlőtlenségek nemcsak egyes országokon belül szélsőségesek, hanem az európai nemzetek összehasonlításában is. A jelentés az európai országok egy felnőttre jutó vagyonát átlagban és mediánban is méri, rávilágítva a gazdasági egyenlőtlenségekre, írja a Euronews.
Ők Európa leggazdagabbjai
Az európai országokat vagyon szerint rangsoroló lista is készült a jelentés megállapításait szem előtt tartva. Ez alapján az egy főre eső nettó vagyont a háztartások tulajdonában lévő pénzügyi eszközök és a reáleszközök (elsősorban a lakások) értéke alapján határozták meg, csökkentve annak összegét az adósságokkal.
Nem okoz nagy meglepetést, hogy az átlagos vagyont tekintve mely államokban élnek a legtehetősebb európaiak. A rangsort Svájc (650 737 euró, azaz 254 millió forint) és Luxemburg (556 458 euró, azaz 217 millió forint) vezeti.
A számok kiemelik a két ország pénzügyi stabilitását, ami erős bankszektoruknak, magas jövedelemszintjüknek és kedvező gazdaságpolitikájuknak tulajdonítható.
A 3-5. helyen Izland (473 210 euró, 184 millió forint), Dánia (389 320 euró, 152 millió forint) és Norvégia (365 943 euró, 143 millió forint) találhatók: a skandináv országokat magas életszínvonal és erős szociális háló jellemzi.
A magyarok a szegényebbek közé sorolódtak
Kelet-Európában ugyanakkor sokkal kevésbé szívderítő a helyzet, hazánk és a régió más országai is a lista legvégén kullognak. Litvánia (66 041 euró, 25 millió forint), Szlovákia (58 998 euró, 23 millió forint) és Magyarország (56 361 euró, 22 millió forint) hátulról a kilencedik, nyolcadik és hetedik helyet szerezte meg. Az alacsonyabb értékek a Euronews szerint a gazdasági kihívások, az alacsonyabb bérek és a kevésbé fejlett pénzügyi piacok jelei.
A magyaroknál kisebb vagyonnal a lengyel, bolgár, román, szerb, bosnyák és török állampolgárok rendelkeznek a kontinensen: ez azt jelenti, hogy hazánkban élnek Európa hetedik legszegényebbjei.
Ha nem az átlagos, hanem a medián vagyont vesszük figyelembe, nem sokkal jobb a magyarok helyzete: nyolcadik helyre rangsorolódnak hátulról 25 086 euróval, azaz mindössze 9,8 millió forinttal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés