A legidősebb lány szindróma neve alapján egy mentális problémára gondolnánk, ami a legidősebb lányokat érinti, azonban nem az. Ez inkább annak egy módja, hogy leírjuk a családban az elsőszülött lányokra nehezedő nyomást és felelősséget. Család- és házasságterapeuták szerint nyolc tünete van.
A legnagyobb lány szindróma 8 tünete:
- intenzív felelősségérzet mások iránt,
- hajlamosság a túlteljesítésre,
- küzdelem a szorongással,
- megfelelési kényszer az emberek felé,
- problémák a határok felállításával,
- bűntudat érzete,
- a felnőtt kapcsolatok nehéz kezelése és
- neheztelés a testvérek és a szülők felé.
A legidősebb lányok sokszor úgy érezhetik, mintha harmadik szülők lennének a kisebb testvéreik mellett.
A társadalmi normák miatt alakul így a családi munkamegosztás
A legidősebb lány szindróma nem igazán diagnosztizálható állapot, azt sem jelenti, hogy valakinek a születési sorrendje és neme automatikusan bizonyos tulajdonságokkal vagy szerepekkel jár majd a családon belül. De sok legidősebb lány a társadalmi normák miatt elismerés nélkül vállal feladatokat, ez egyszerűen a koruk miatt alakul így. Korábban kaphatnak bizonyos feladatokat, segíthetnek és vigyázhatnak a testvéreikre.
Mivel a munkamegosztás még mindig gyakran nemek szerinti, a lányokra és a nőkre általában extra nyomás és munka nehezedik. Sok családban a nők végül több házimunkát és gondozási feladatot végeznek. Ha a kort és a nemet kombináljuk, akkor, bár nem kizárólag, de jellemző módon, a legidősebb lányra végül több felelősség hárul, mint az összes többi gyerekre.
A legidősebb lányokra hárul a testvérek gondozása után az idősödő szülőké is
Olyan családokban fordul elő, ahol akaratlanul is terheket raknak bizonyos személyekre. Ez az egész világon megjelenik, de nem igazán figyelünk oda ennek az árára. Amikor egy gyermek sok gondozási feladatot lát el testvérei vagy szülei miatt, annak ára van. Egy kutatás szerint az elsőszülött/idősebb lányokat gyakran arra kérik, hogy vállaljanak gondozói szerepet a fiatalabb testvéreik mellett, néha már 5 éves korukban. Így az idősebb lányok arra szocializálódnak, hogy több felelősséget vállaljanak, és megtanulják, hogy jobban odafigyeljenek mások szükségleteire.
A felelősségnek a legidősebb lányra hárítása gyakran előfordul, sőt, gyakran folytatódik, amikor a gyerekek felnőtté válnak, és végül az idős szülőkről kell gondoskodniuk. Emiatt a végén nemcsak a szülő és a gyerekek, hanem a testvérek között is neheztelés születhet. Sok legidősebb lány esetében ez végül a személyiségükre és a családon kívüli kapcsolataikra is hatással van.
Mi a helyzet a legidősebb fiúkkal?
A legidősebb fiúk sem mentesülnek az alól, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak a családon belül. De tőlük azt várják el, hogy pénzügyi felelősséget vállaljanak. Az előbbiek általában nagyobb elismerést kapnak, míg a házimunka és a gondozás inkább figyelmen kívül marad. Például egy családi vállalkozás valószínűbb, hogy a legidősebb fiúra száll. A legidősebb lányokkal szemben az az elvárás, hogy ők hozzák össze az embereket, hogy ők legyenek az érzelmi támasz, és nem szokták kifejezetten értékelni azt, amit ők csinálnak.
A családokban a szülőknek kell figyelni az egyensúlyra, vagyis, hogy egyik gyermekükre se helyezzenek nagyobb súlyt, mint a többiekre, és olyan környezetet kell teremteni, amikor mernek beszélni a problémáikról a gyerekek.
Kutatás bizonyítja, hogy a gyerekek az intelligenciájukat alapvetően az egyik szülőjüktől öröklik. Ha érdekel, hogy melyiktől, akkor olvasd el az alábbi cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés