Október utolsó éjszakáján, vagyis halloween estéjén állítólag kiszabadulnak a kísértetek, boszorkányok és a sötét lelkek. De tudtad, hogy ez az ünnep nem csupán a rémisztgetésről szólt? Évezredekkel ezelőtt, még mielőtt a halloween elterjedt volna Amerikában, az aratási szezont a kelta népek a Samhain fesztivállal zárták, és egyben megnyitották az év legsötétebb időszakát.
Ez az ünnep nem csupán a halottakra való emlékezést jelentette: ilyenkor a kelta druidák és az egyszerű földművesek titokzatos jóslásokat, rituálékat végeztek, hogy kiderítsék, mit tartogat számukra a közelgő időszak, vagy éppen mikor talál rájuk a szerelem. Olyan jóslási módszerek születtek a Samhain rítusai során, amelyek egy része szinte érintetlenül fennmaradt az ír kultúrában, majd átszivárogva az angolszász területekre, máig ható hagyományként él tovább. Nézzük meg, hogyan használták annak idején a különféle játékos és néha kicsit hátborzongató jóslási rituálékat, hogy választ kapjanak égető kérdéseikre.
A szerelmi jóslás ősi módszere: az almába harapás
Talán az egyik legismertebb jóslási forma halloweenkor az almába harapás, amit elsősorban a lányok végeztek el annak érdekében, hogy kiderítsék milyen lesz a szerelmi életük. A kelta kultúrában az alma a termékenységet és az életet jelképezi, így természetes, hogy az egyik kedvenc kellékké vált a szerelmi jóslások kapcsán.
Ilyen egyszerű a játék: egy nagy tál vízbe almákat helyeznek, és a résztvevők megpróbálják az egyik gyümölcsöt pusztán a fogukkal megragadni anélkül, hogy használnák hozzá a kezüket.
A legenda szerint, akinek először sikerül elkapni az almát, hamarosan szerelmes lesz, vagy megtalálja a jövendőbelijét. (A játék tragikus kontextusban felbukkan az egyik Agatha Christie-regényben is.)
Nézz a tükörbe: megmondom mi a jövőd!
A tükörbe való nézést már a horrorfilmek is előszeretettel használják, de valljuk be őszintén, az egyik leghátborzongatóbb jóslási módszernek számít a tükörjóslás, amely őseink szerint képes volt megmutatni a jövőt, különösen, ha szerelmi életről volt szó.
A hagyomány szerint halloween éjjelén a fiatal lányok egyedül leültek egy tükör elé, kezükben gyertyával, és a tükörbe nézve próbálták megpillantani a jövendőbelijük arcát.
A tükörjóslás különösen nagy bátorságot igényelt, mert a hiedelem szerint, ha a jövendőbeli arca helyett egy sötét árny vagy esetleg egy koponya jelent meg, az annak a jele volt, hogy a lány sosem fog férjhez menni, vagy sokkal rosszabb: tragikus sors vár rá.
Ez a jóslási forma manapság egyre kevesebb személyt vonz, hiszen kellően borzongató lehet egy tükör előtt gyertyával ülni egy csendes szobában. Mit gondolsz, vajon te mit látnál a tükörben, ha megpróbálnád ezt a hátborzongató rítust?
Erre csörög a dió, arra meg a mogyoró
Szerves része volt a halloween éjszakáján történő jóslásoknak a dió és a mogyoró, hiszen ezekkel derítették ki, hogy vajon hűséges-e a kiszemelt férfi. Az ősök szerint a módszer lényege az volt, hogy két mogyorót vagy diót a tűzhely közelébe kell helyezni: az egyik az érdeklődő lányt, míg a másik a kiszemelt férfit jelképezte.
Ha a diók vagy a mogyorók békésen sültek egymás mellett, az a hűséges, nyugodt kapcsolatot jelentette. Azonban ha a diók pattogtak, vagy messzire gurultak egymástól, az egyfajta figyelmeztetésként szolgált: problémák várhatók a szerelmesek között, esetleg feszültségek, súrlódások. Akár egész estés szórakozássá is válhatott a fiatalok körében, hiszen a kíváncsiskodók azt lesték, hogy vajon mit árulnak el róluk a mogyorószemek.
Mi vár rád a jövőben? Jósolj tojással!
Kevésbé ismert rítusnak számít a tojásfehérje-vízjóslás, ám ugyanúgy a kelta hagyományokra vezethető vissza, amit sokan halloweenkor próbáltak ki. Ennek a jóslásnak a lényege, hogy a nyers tojásfehérjét egy pohár vízbe öntötték, majd azt figyelték, hogy milyen alakot ölt a lebegő fehérje. Ha például kört vagy gyűrűt formált a fehérje, akkor az bizony házasságra utalt. De ha éppenséggel egy hajó alakját vette fel, akkor utazást jelzett. Ez kicsit olyan, mint az álomfejtés manapság: mindenki a saját sorsát látta bele a lebegő alakokba. Ennek ellenére néhány vidéki területen máig népszerű jóslásnak számít, hiszen a jövő kifürkészésének egy rejtélyes és játékos módja.
A sors három útja: a kenyér, a föld és a gyertya
Eleink szerint egy másik izgalmas, halloweenkor végzett jóslási rituálénak számít a kenyér, a föld és a gyertya próbája. Ekkor az asztalra három tálat helyeztek: az egyikbe kenyeret, a másikba földet, a harmadikba pedig égő gyertyát tettek. A jósolni vágyónak bekötötték a szemét, majd oda kellett nyúlnia az egyik tálhoz. Vajon mit jelentettek a különböző lehetőségek? A kenyér a gazdagságot, a gyertya a boldogságot vagy a szerelmet jelentette, míg a föld a veszélyt vagy a halált. Ha valaki véletlenül a földet választotta, az a hiedelmek szerint balszerencsét vonzhatott magára.
Ezek a régi időkben közkedvelt, halloweenkor elvégzett jóslási formák egyfajta keverékei voltak az emberi vágyak és a természet tiszteletének. Manapság már nem feltétlenül hordoznak misztikus jelentőséget ezek a hagyományok, mégis a varázslatos hangulatukat máig őrzik. Bár ma már inkább szórakoztató játékokként gondolunk rájuk, ezek a rítusok kapcsolnak össze a múlttal, és emlékeztetnek bennünket arra, hogy az emberek mindig is kíváncsiak voltak a sorsukra, hogy mennyire szeretnék tudni, mit hoz a holnap. Te vajon belekukkantanál a saját sorsod könyvébe, ha lenne rá lehetőséged?
Kik voltak valójában a középkori boszorkányok, és mivel foglalkoztak? Olvasd el erről szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés