Ez a legkeményebb internetes fogadalom 2025-re

Buy Now The Shopping Conspiracy 00 03 470.png
Olvasási idő kb. 5 perc

A „No Buy 2025” résztvevői a túlköltekezést és a felhalmozást kívánják csökkenteni, visszafogni ebben az évben. Mutatjuk, mit is jelent ez pontosan.

Az elmúlt évtizedekben több film és sorozat is készült olyan – legtöbb esetben – nőkről, akik imádnak vásárolni, ez a személyiségük védjegye. Továbbá olyan szavak is bekerültek a szótárunkba, mint a shopaholic, amit legegyszerűbben vásárlásmániásnak lehet lefordítani.

Mindez teljesen normális és elfogadott lett, így már az sem zavar bennünket, hogy szépen lassan belefulladunk a sok felesleges kacatba, amivel körbevesszük magunkat... Tisztelet persze a kivételnek. Idén viszont sokan trendet csináltak abból, hogy megfogadták: 2025-ben nem fognak vásárolni.

Ez egy olyan újévi fogadalom, ami tényleg megváltoztathatja az életünket

Talán a legnagyobb szükség idején jött létre a No Buy 2025 trend. A TikTok számtalan hasonló témájú videót tett felkapottá, így igazán tudatosan vághatunk bele az új évbe. Na de mit is takar ez a trend pontosan?

@elysiaberman NO BUY RULES for 2025 #nobuyyear #nobuy #shoppingaddiction #shoppingaddict #shopaholic #debtpayoff #debtpayoffjourney #debtfree #debtfreejourney ♬ original sound - elysiaberman

A legegyszerűbben úgy lehet megfogalmazni, hogy nem költesz semmi olyasmire idén, ami nem tartozik a létszükségleteid közé.

Azok számára, akik inkább küzdenek túlköltekezéssel, mint az alapvető életszínvonal fenntartásával, remek tippekkel szolgálhatunk, hogyan vehetnek kicsit vissza, amit a pénztárcájuk is meghálál majd.

No Buy 2025 olyan trend, amit egyénileg lehet továbbfejleszteni, a saját igényeidhez mérten személyre szabhatod azt. Egy olyan önmegszorításról beszélhetünk, aminek segítségével kicsit tisztábban láthatjuk szükségleteinket. Alaptétele, hogy az elkerülhetetlen kiadásokon kívül, úgy mint számlák befizetése, bérleti díj kifizetése, ételvásárlás, hitelek törlesztése, nem költünk másra. Tehát nem veszünk új ruhákat, új könyveket, új dekorációt otthonra, „csak úgy, mert megérdemlem” alapon új sminkeket vagy gyorskaját.

Néhányan azt gondolják, hogy ez egy kicsit szélsőséges lépés, de szerintem egyszerűen nem értik, milyen stresszes adóssággal élni. Ez a trend határozottan nehéz, de megváltoztatja az életet, és egy idő után igazán üdítő kiszállni a folytonos vásárlás mókuskerekéből

– fogalmazott Elysia Berman, a No Buy-trend egyik legnépszerűbb alkotója. Ő maga is kialakította saját kereteit a kihíváson belül, hogy elérje a kívánt változást, de ne szenvedjen hiányt semmiben. Berman például havonta egyszer engedélyez magának kajarendelést, egyébként magának kell főznie, valamint nem vonja meg magától a mozizás vagy a közös iszogatás élményét, hiszen ezeket a programokat szokta csinálni a barátaival.

Elmondása szerint a legnagyobb kihívást a ruhavásárlás megvonása jelenti számára. Mint mondta, nehéz megállnia, hogy ne vegyen meg minden gyönyörű darabot, ami szembejön vele, de mindig emlékezteti magát pénzügyi céljaira, és ezek eddig beváltak.

Felrobbantotta az internetet: mutatjuk, hogy kezdj bele, és tartsd be a fogadalmat

Elsőre persze nehéz belevágni egy ilyen kihívásba, hiszen nem igazán tudja az ember, hogyan érdemes elkezdeni. Van néhány pro tippünk erre, amelyek megkönnyíthetik a No Buy 2025 elkezdését minden újonc számára.

Az első, és legfontosabb, hogy legyünk tisztában a pénzügyi helyzetünkkel, és ehhez mérten készítsünk egy reális tervet 2025-re. Mia Westrap, egy másik TikTok-influenszer például három kategóriát készített: piros, sárga és zöld csoportokba osztotta fel a dolgokat, amire költhet, és amikre nem. A pirosba egyértelműen azok tartoznak, amikre egyáltalán nem áldozhat pénzt idén; a sárgában olyanok vannak, amelyekre nem mindennap, de költhet (például mozijegy); a zöldben pedig azok vannak, amelyekre minden megszorítás nélkül költhet.

@miawestrap Replying to @exjamie.j hope this explains a little bit! #nobuyyear #nobuy2024 #shoppingban #nospendchallenge #loudbudgeting #lowbuyyear #nobuychallenge #budgeting #personalfinance #deinfluencing #fyp ♬ original sound - Mia Westrap

Fontos, hogy tudjunk disztingválni, vegyük észre, ha valami már csak viszi a pénzünket, de teljesen feleslegesen. Ilyenek lehetnek a mindenféle előfizetések: például, ha valamelyik streaming csatornára már egy éve előfizettünk, de alig nézzük, akkor mondjuk le azt, és máris van havonta plusz többezer forintunk. Ezek az apróságok sokat tudnak segíteni akár a félretett pénzünknek szánt számlánkon, akár a nagybevásárlások alkalmával.

Másodsorban sokat segít, ha nem egyedül csinálod mindezt. Az önfegyelem nagy erény, de rengeteg energiát képes felemészteni, így akarva-akaratlanul, de elbukhatjuk a kihívást, ha mindig csak saját magunk megszorítására és fegyelmére támaszkodhatunk. Nem gyengeség segítséget kérni a No Buy alatt sem, kifejezetten jó, ha van valaki, akivel meg tudjuk beszélni a pénzügyi helyzetünket, aki tud segíteni annak menedzselésében.

Hannah Blass 29 éves tartalomgyártó például a vőlegénye segítségét kérte, hogy semmiképp se essen kísértésbe:

A No Buy szabályaim részeként felvettem egy elszámoltató partnert (a vőlegényemet). Rendszeresen ellenőrzi az előrehaladásomat, és biztosítja azt a plusz külső nyomást, ami következetességre ösztönöz.

Végre egy internetes trend, ami előremutató és igazán pozitív hozadékai lehetnek hosszútávon is. Először talán kihívás lehet a No Buy 2025, de van rá esély, hogy úgy megváltoztatja az életünket, hogy már nem akarjuk többé máshogy kezelni a pénzügyeinket.

Kíváncsi vagy, mi történik az agyaddal, ha felhagysz az olvasással? Ebben a cikkünkben mutatjuk a megdöbbentő tudományos eredményt.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek