Ma már a mindennapi kommunikáció részét képezik az emojik. Talán azért, mert valóban megkönnyíti néhány üzenet értelmezését, ha szerepel valamilyen hangulatjel a sor végén. Azonban az emojik szerepe már túlmutat ezen.
Az első 176 emotikont 1999-ben Shigetaka Kurita, a japán NTT DoCoMo távközlési vállalat alkalmazottja alkotta meg. Ezek ekkor még csak a japán felhasználók körében terjedtek el, de alig kellett egy évtized, hogy az egész világ rákapjon az ízükre. Amikor az Apple 2011-ben bevezette az emojikat az iPhone-okon, már nem volt visszaút, örökre megváltozott a kommunikáció.
Minél több az emoji, annál magasabb az érzelmi intelligencia
Ma már több mint 3600 különböző emoji található mindegyikünk zsebében. Ezek révén szinte bármit ki tudunk fejezni, hiszen a sírva nevetős fejtől, a szülinapi tortán át, egészen az unikornisig mindenféle hangulatjel létezik. Az idő múlásával néhány emoji új jelentést kapott a felhasználóktól, például a barack vagy a padlizsán nem csupán a gyümölcsre és a zöldségre utal.
Az pedig, hogy milyen emojit használunk, sokkal többet elárul rólunk, mint gondolnánk. Az Indiana-i Egyetem kutatói készítettek egy tanulmányt, amelyben több mint háromszáz ember online kommunikációs szokásait elemezték. A 191 nőből és 123 férfiból álló csoport kérdőíves elemzését követően a kutatók megállapították, hogy a résztvevők leggyakrabban arra használták a hangulatjeleket, hogy egyértelműbben közvetítsék üzenetük hangvételét.
A tanulmányban kijelentették, azok, akik gyakran használnak emojikat, magasabb érzelmi intelligenciaszinttel rendelkezhetnek.
A kutatás arra is rávezette a szakembereket, hogy az emoji használat gyakorisága és minősége képes egészen pontosan megmutatni, milyen is az adott személy kötődési stílusa. Tanulmányukban kiemelték, a magas érzelmi intelligencia és a biztonságos kötődési stílus egyértelműen gyakori emoji használatot eredményez.
Elárulhatják az emojik, hogyan kötődünk
A kutatás kötődési részét a szülő-gyerek kapcsolatra alapozták. Ugyanis tudvalevő, hogy az elsődleges gondozótól függ, milyen is lesz pontosan a gyermek kötődési stílusa. Leírták, azok a gyerekek, akik védelmezve és támogatva érzik magukat a szüleik által, és mély kapcsolatot ápolnak velük, nagyobb eséllyel lesznek biztonságos kötődésűek, ami a legegészségesebb kötődési forma.
Ezzel szemben azoknál a gyerekeknél, akiknek a szüleik érzelmileg távolságtartóak vagy elutasítóak, nagyobb esély van az elkerülő kötődési stílus kialakulására,
és életük későbbi szakaszában nehezen alakítanak ki szoros kapcsolatokat. Emellett a következetlen gondoskodás szorongó kötődéshez vezethet. Ez azt jelenti, hogy a gyermek vágyik majd az intimitásra, de ugyanakkor fél majd attól, hogy elhagyják vagy elutasítják.
A tanulmány kifejtette, a magasabb érzelmi intelligenciával rendelkező emberek emojikkal töltötték meg üzeneteiket, hogy egyértelműbbek legyenek, míg a kötődési problémákkal küzdők tényszerű információkat osztottak meg, főként hangulatjelek nélkül.
A kutatásban egyértelműen megmutatkozott, hogy azok, akik szorongva kötődőek, igyekeztek semmilyen érzelmi intimitást sem kifejezni üzeneteikben, így ők használták a legkevesebb emojit.
A kutatók összességében arra a következtetésre jutottak, hogy inkább a nők használnak emojikat, de ők is inkább csak szűk baráti és családi körben. Például potenciális randipartnerek esetében kevesebb hangulatjelet használnak. A férfiak általánosságban is kevés emojit használnak a mindennapi kommunikációjukban, de azok, akik elkerülő kötődésűek, gyakorlatilag senkinek nem küldenek semmilyen hangulatjelet, még a párjuknak sem.
Sokkal több mindent elárulhat rólunk az emoji használatunk, mint gondolnánk. Azt, hogy hogyan kommunikálunk az online térben, nagyban befolyásolja a hangulatjelek használata, hiszen ezzel nemcsak mondanivalónkat, hanem szándékunkat is jelezhetjük a beszélgetőpartner felé.
Üzeneteink és posztjaink emojikkal való kiegészítése növeli az elköteleződést és az érzelmi kapcsolatot köztünk és a külvilág között.
Ráadásul a hangulatjelek folyamatosan alkalmazkodnak a különböző kultúrákhoz, etnikumokhoz, technológiákhoz és az érzelmi kifejezés új formáihoz. Ez arra enged következtetni, hogy várhatóan a jövőben is egyre gazdagabb szerepet kapnak majd a digitális kommunikációban az emojik.
Tartasz tőle, hogy bunkónak néznek csetelés közben? Ebben a cikkünkben megmutatjuk hogyan írj, hogy ez biztosan ne történjen meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés