Idén decemberben is államigazgatási szünetet tartanak a hivatalok, 2024. december 30-31-én és január 1-jén sem nyitnak majd ki. A Magyar Közlöny legfrissebb kiadásából azonban kiderül, hogy jövőre némileg módosul az eddig megszokott hivatali rend.
2024. november 6-án közzétették ugyanis a jövő decemberi államigazgatási szünet időpontját is, mely 2025-től minden további évre vonatkozik majd. Eszerint
2025-től minden évben a december 26-át követő napokban zárva tartanak a hivatalok, és csak a következő év első munkanapján nyitnak majd ki.
Jövére átalakul a téli államigazgatási szünet
"A Kormány az igazgatási szünetről szóló 2023. évi XXVI. törvény 1. § (1) bekezdése szerinti igazgatási szünetet rendel el, amely minden évben az év decemberének 26. napját követő első munkanaptól az azt követő naptári év első munkanapját megelőző nap végéig tart" - áll a legfrissebb Közlönyben.
Az igazgatási szünet hasonló a bíróságoknál alkalmazott törvénykezési szünethez. Lényege, hogy a nyári szabadságolások és az év végi ünnepek idején csak a legszükségesebb létszámmal lássák el a közigazgatási szervek a feladataikat.
Idén rövid ideig, mindössze 3 napig nem tudunk majd ügyeket intézni, ebből az egyik, január elseje ráadásul munkaszüneti nap. Az elmúlt évek során változott a szünet hossza, 2021-ben például 13 napos volt, 2022-ben december 22-től egészen január 6-ig tartott, tavaly pedig december 27-től január 1-jéig voltak zárva a hivatalok.
2025-től jóval kiszámíthatóbbá válik azzal, hogy a kezdő dátum állandósul.
A mai nappal hatályba lépett rendeletben foglaltakat a 2025-ös évben kell majd elsőként alkalmazni. Ebben az időszakban a hivatalok zárva tartanak, ügyfélfogadás nem lesz.
Érdemes az ünnepek előtte időzíteni az ügyintézést
Az igazgatási szünet törvényi háttere rendelkezik arról is, hogy a az igazgatási szünet időtartama alatta kormányzati igazgatási szerv feladatait nem látja el, és az ügyfélfogadás nem működik.
A bíróságok téli ítélkezési szünetéről szintén egy magas szintű jogszabály, a polgári parrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény rendelkezik. Az ítélkezési szünet nem azt jelenti, hogy a bíróságokon teljesen leállna a munka, azonban tárgyalásokat erre az időszakra nem lehet kitűzni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés