800 ezres kezdőfizetés is elérhető ezekben a szakmákban

fizetes-szakma-interju
Olvasási idő kb. 4 perc

Az épületgépészek, az általános orvosok és a szoftverfejlesztők indíthatnak a legmagasabb pályakezdő fizetéssel, de nem sokkal maradnak le a gépészmérnökök és a villamosmérnökök sem. Mutatjuk a legkeresettebb szakmákat és a hozzájuk tartozó átlagbéreket.

Ahogy az elmúlt években, úgy idén is magas pontszámokkal lehetett bekerülni a legnépszerűbb felsőoktatási szakokra, amely sokakban azt a benyomást keltheti, hogy ezek a képesítések a munkaerőpiacon is jó kilátásokkal – gyors elhelyezkedéssel, magas fizetéssel – kecsegtetnek. Ez azonban nem minden esetben igaz: ma már nem feltétlenül a keresett, magas pontszámot elváró szakok kínálják a legnagyobb kereseti lehetőséget – hívja fel a figyelmet Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.

A magas fizetés nem mindig a népszerű szakmákban jár

Ahogy sajtóközleményükben írják: a levelező tagozatos, állami ösztöndíjas és önköltséges első helyes jelentkezések számait összesítve az 5 legnépszerűbb alap- és osztatlan képzés az idei felvételiben a gazdálkodási és menedzsment (6801), a pszichológia szak (4948), a jogász (4178), az ápolás és betegellátás (3641), és a kereskedelem és marketing szak volt (3581).

Nem mindegy, milyen szakmát tanulunk, nagy a különbségek vannak a pályakezdők fizetésében
Nem mindegy, milyen szakmát tanulunk, nagy a különbségek vannak a pályakezdők fizetésébenFG Trade Latin / Getty Images Hungary

Ugyanakkor a népszerű szakok nem minden esetben jelentenek életbiztosítást a munkaerőpiacon. Pont hogy nagyrészt a slágerszakoknak számító HR, pszichológia, marketing, illetve a különböző közgazdász (például gazdálkodás és menedzsment vagy kereskedelem és marketing) végzettséget igénylő szakmák esetében tapasztalható túltelítettség a piacon – a Mind-Diák Szövetkezet gyakornoki munkáira ezekről a szakokról érkezik a legtöbb jelentkező. A különböző irodai, adminisztrátori állásokat általában nagyon rövid időn belül be is töltik, egész évben jellemző a túljelentkezés – emelte ki Göbl Róbert. Majd hozzátette: a Mind-Diák Szövetkezet és Humán Centrum Kft. összesített adatai alapján

a legnagyobb hiány elsősorban az IT, a mérnöki és pénzügyi területen dolgozók körében mutatkozik: ők gyors elhelyezkedésre és magas pályakezdői fizetésre számíthatnak.

„Bár ügyfélkörünkben nincs állami egészségügy vagy oktatási területről érkező megrendelés, a jelentős szakemberhiány ezekben a szektorokban is tetten érhető. A gyors elhelyezkedés szinte garantált, a fizetés tekintetében azonban már nem olyan pozitívak a kilátások”– hangsúlyozta Göbl Róbert.

Kékgalléros pozíciók esetében a logisztikai területet, gyártást, építőipart és a vendéglátástérinti a szakemberhiány. Mindezt jól tükrözik a kezdő átlagbérek is.

Ilyen bérezésre érdemes számítani most

A Mind-Diák Szövetkezet és a Humán Centrum Kft. összeszedte, a pályakezdők és a 2-3 év tapasztalattal már rendelkezők a legkeresettebb kékgalléros és fehérgalléros szakmákban.

A munkáltatók által legkeresettebb kékgalléros szakmák és az ezekhez tartozó (prémium, jutalom, külön juttatás nélküli) fizetések:

A legmagasabb pályakezdő bérre a gépésztechnikusok számíthatnak
A legmagasabb pályakezdő bérre a gépésztechnikusok számíthatnakMind-Diák Szövetkezet

A munkáltatók által legkeresettebb fehérgalléros szakmák és az ezekhez tartozó (prémium, jutalom, külön juttatás nélküli) fizetések az alábbiak szerint alakulnak. Itt már nem ritka a pályakezdők esetében sem a bruttó 800 ezer forintos fizetés:

Az épületgépészek, az általános orvosok és a szoftverfejlesztők indíthatnak a legmagasabb pályakezdő fizetéssel
Az épületgépészek, az általános orvosok és a szoftverfejlesztők indíthatnak a legmagasabb pályakezdő fizetésselMind-Diák Szövetkezet

Azt a munkaerőpiaci trendet is érdemes figyelembe venni, miszerint számos munkáltató egyre kevésbé tartja fontosnak a felsőfokú végzettséget. Az állásportálokon az elmúlt évek során megfigyelhető volt, hogy a diplomát elváró hirdetések aránya folyamatosan csökkent: 

2020-ban az összes hirdetés harmada tartalmazott diplomás kikötést, ez 2022-ben 25 százalékra csökkent, és nagyjából ezen a szinten maradt 2023-ban is, a hirdetések egynegyedében kértek diplomát.

„A felsőfokú végzettség szükséges, de nem elégséges feltétele a későbbi érvényesülésnek. … A partnereinknél is azt látjuk, hogy a kiválasztás során sokkal többet nyom a latba a jelölt megfelelő hozzáállása és szorgalma, mint a végzettségek száma vagy típusa” – emelte ki Göbl Róbert, majd hozzátette: a szövetkezeten keresztül dolgozó fiataloknál nem egyszer tapasztalta azt, hogy a diákmunka sorsdöntő volt számukra. Volt, akinek megerősítést adott, hogy jó irányba tart, de sokan a munkájuk közben ismerték fel, hogy valójában más pálya illik hozzájuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek