A megcsalás legújabb típusa nagyobb károkat okozhat, mint a testi kapcsolat egy harmadikkal

Pásztor Liliána
GettyImages-1393019156
Olvasási idő kb. 3 perc

A digitális világ rohamos fejlődése új kihívások elé állította az emberi kapcsolatokat. Míg korábban a megcsalás fogalma elsősorban testi közelségre korlátozódott, ma már a virtuális térben történő interakciók is érzelmi krízisekhez vezethetnek. A csetelés és az online térben történő flörtök féltékenységet szülhetnek, és gyakran éppoly fájdalmasak lehetnek, mint a fizikai hűtlenség.

Az online kommunikáció robbanásszerű terjedésével a párkapcsolatok új dimenzióval bővültek. Míg korábban egyértelműen meghatározott keretek között mozgott a megcsalás fogalma, ma már nehéz tisztán látni, hogy hol húzódik meg a határ az árulás és flört között. A virtuális tér, különösen a csevegőplatformok és közösségimédia-oldalak egy újfajta féltékenységet kreáltak, amelyet sokan "csetféltékenységként" emlegetnek.

Mit nevezünk virtuális megcsalásnak?

A virtuális megcsalás nem feltétlenül jár fizikai érintésekkel és lopott pillantásokkal. Sokszor elég egy bensőséges beszélgetés, flört, esetleg egy-egy titkos üzenetcsere egy harmadik féllel. A digitális hűtlenség formái széles spektrumot fednek le: ide tartozik az érzelmi kötődés egy másik személyhez az online térben, erotikus tartalmak küldése vagy akár olyan beszélgetések, amelyek elérik az intimitás szintjét.

A virtuális megcsalás sokszor észrevétlen marad.
A virtuális megcsalás sokszor észrevétlen marad.South_agency / Getty Images Hungary

Miért ennyire fájdalmas a digitális megcsalás?

A csetféltékenység legnagyobb kihívása, hogy a partner gyanakodhat anélkül, hogy valódi bizonyítékot találna. Egy ártalmatlannak tűnő csevegés egy kollégával, vagy egy szív emoji elküldése egy régi ismerősnek könnyen félreértésekhez vezethet. Az online beszélgetések nehezen kontrollálhatók, és sokan úgy érzik, hogy elveszítik az irányítást a kapcsolataik felett. 

Egy 2022-es tanulmány szerint a párok 45%-a érezte úgy párkapcsolatuk során, hogy az online kommunikáció miatti féltékenység megingatta az egymás iránt érzett bizalmukat. Az intimitás ezen új, digitális formája ugyanis gyakran rejtett marad, és csak akkor kerül a felszínre, amikor már késő: egy partner titkos üzeneteire rábukkanva vagy a közösségimédia-aktivitások böngészése során.

A szakértők egyre inkább felismerik a virtuális megcsalás párkapcsolatokra gyakorolt hatásait
A szakértők egyre inkább felismerik a virtuális megcsalás párkapcsolatokra gyakorolt hatásaitYuliya Taba / Getty Images Hungary

A digitális megcsalás pszichológiája

A szakértők egyre inkább felismerik a digitális hűtlenség és a csetféltékenység negatív érzelmi hatásait. Dr. Kovács Eszter, párkapcsolati szakértő szerint az online megcsalás és a hagyományos hűtlenség között a különbség elsősorban abban rejlik, hogy a virtuális térben könnyebb létrehozni és fenntartani egy kettős életet.

Sokan azzal áltatják magukat, hogy a virtuális flört nem jelent veszélyt, mivel nincs fizikai kontaktus. Azonban a virtuális megcsalás érzelmi kötődése sokszor mélyebb sebeket ejthet, mint egy egyszeri testi kapcsolat.

A digitális világ kihívásaihoz való alkalmazkodás kulcsa a nyílt kommunikáció és a bizalom kiépítése. Szakértők szerint a digitális megcsalás elkerülése érdekében fontos, hogy a párok egyértelműen megbeszéljék, mi számít határátlépésnek a kapcsolatuk keretein belül. Nem minden online interakció számít árulásnak, viszont fontos a közös szabályok kialakítása és a személyes tér tiszteletben tartása. 

Ha szívesen olvasnál még a megcsalás okairól, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek