„Jött a telefon: ez nem elég az ügyész úrnak, készpénzre lenne szüksége” – megrázó interjú egy csaló áldozatával

telefon 1
Olvasási idő kb. 4 perc

A BRFK interjúban szólaltatta meg egy csalás áldozatát. Az asszonytól telefonhívásban aranyékszereket és nagy mennyiségű készpénzt csaltak ki arra hivatkozva, hogy lánya bajba került.

A police.hu-n tette közzé a Budapesti Rendőr-főkapitányság azt a videót, melyben egy csalás áldozata meséli el, miként vették el tőle pár óra alatt élete munkájának eredményét. Több millió forintot és nagy mennyiségű arany ékszert fizetett ki, filmbe illő körülmények között. A megrázó felvételben lánya is megszólalt. 

Az áldozat elmesélte, hogy azzal keresték meg telefonon: a lányát lőszer és kábítószer postázása közben kapták el és rabosították. A sztori szerint ezek postázására egy ismerős kérte meg gyermekét, aki ártatlan, mégis bűnhődhet. Azzal hívták, hogy tudnak neki segíteni: némi csúszópénz fejében, arany ékszerekért cserébe az ügyész majd „vigyáz” a lányára, akit másnap ennek köszönhetően majd ki is engednek. Arra kérték, hogy a lakásban találtató összes aranyat adja át. 

Aranyat és készpénzt is adott a csalóknak az asszony

„Még azt is megvárta (a hívó fél), hogy rátegyem a háztartási mérlegre és megmérjem, hogy hány deka. A telefonom kinyitott állapotban a zsebemben kellett tartanom, volt, amikor megszakadt a vonal, akkor újra kapcsolt” - mesélte az idős nő könnyeivel küszködve. Az ékszereket egy táskában elhelyezve egy megadott villanyoszlop alá kellett tennie, de ez nem volt elég. Még aznap este csörgött a telefonja.

„Jött a telefon: ez nem elég az ügyész úrnak, készpénzre lenne szüksége, nagyobb mennyiségben, mennyi van otthon?"

A nő ugyan otthon nem, de a bankban tartott egy nagyobb összeget. A csalók rávették, hogy nyitáskor azonnal vegye ki, majd minden pénzét adja át nekik. Mivel a lánya ebben az időszakban tüdőbeteg volt, gyógyszert kellett szednie, ráadásul még a telefonban is hallani vélte, hogy a háttérből segítségért könyörög, nem tétovázott. Másnap kora reggel már vitte is a több milliós összeget egy papírzacskóba rejtve a csalónak, akik megígérte, cserébe lánya megkaphatja a gyógyszereit, és el is engedik.

Még ekkor sem merült fel benne, hogy csalás áldozata. Utólag úgy véli, időt kellett volna kérnie arra, hogy hideg fejjel átgondolja, mit kell tennie, és nem azonnal, kapkodva teljesíteni a telefonáló minden kérését. 

Felismerte a telefonáló csalót kép alapján

„Amikor a nyomozók kivittek helyszínelni, és később a rendőrségen profilból készült fotókat mutattak a lehetséges elkövetőről” - mesél arról, mikor is döbbent rá arra valójában, hogy átverték. Valószínűleg az asszony közvetlenségét kihasználva jutottak a csalók valamiféleképpen annyi információhoz, ami elegendő lehetett a zsaroláshoz. 

„Anyukám teljesen összetört” - mesélte a lánya.

„Olyan stressz alatt tartották, olyan traumát okoztak számára, hogy nem is tudott gondolkodni.”

A rendőrség a videóval szeretné felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy még mindig nem áldozott le az offline csalásoknak sem. Arra is figyelmeztetnek, hogy kezeljük fenntartással az olyan telefonhívásokat, amelyekben valaki arra hivatkozik, hogy hozzátartozónkat baleset vagy más tragédia érte, bajba került, kárt okozott, és azonnal pénzre van szüksége. Ebben az esetben az a legjobb, ha azonnal bontjuk a vonalat, és a hozzátartozó visszahívásával ellenőrizzük a kapott hír valóságtartalmát. Bűncselekmény gyanúja esetén a 112-es telefonszámon kérhetünk segítséget. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek