Ami régen az alávetettségnek, a rabszolgaságnak volt az egyértelmű jelképe, az ma már a lázadás és a függetlenség szimbólumaként ékeskedik ezrek nyakában. A choker nyakláncok a kilencvenes években tértek vissza mint divatos darabok, de szerényebb alakban hordjuk őket, nem úgy, mint ahogyan az ókorban tették.
A férj tulajdona lett a feleség, ezt choker jelezte
Időszámításunk előtt 4500-ban már nagy népszerűségnek örvendett a choker, legalábbis erre engednek következtetni az afrikai kontinensen talált régészeti leletek. Szakértők szerint ekkoriban leginkább óvó funkciója volt a nyakéknek, úgy tartották, hogy a choker
a betegségek és átkok ellen nyújtott védelmet a test egyik legérzékenyebb tájékán, a nyakon.
Ennek köszönhetően leginkább nemesfémből készítették el ezeket az ékszereket, olykor nem is csak a nyakat, hanem adott esetben az egész mellkast takarta a védelmező ékszer. Leginkább aranyból készítették el, hogy a Napot szimbolizálja – így természetesen a társadalmi rangot is ki lehetett vele fejezni, gyakran a fáraók nyakában is lehetett látni chokert. Nemcsak a nők, hanem a férfiak nyakában is.
Az afrikai törzsek legtöbbjében már nem aranyból, hanem rézből készültek ezek az ékszerek, mivel ők azt tartották a legnemesebb fémnek. A törzsekben a gazdagság mellett még a női alávetettséget is szimbolizálta, mivel a férj jellemzően az esküvő napján akasztott egy szoros rézchokert felesége nyakába, ezzel is jelezve, hogy mostantól az ő tulajdona. A leletek arra engednek következtetni, hogy ezek a szokások a 11. században kezdődtek, de a szakértők szerint már jóval régebbre nyúlik vissza ez a hagyomány.
Ekkor még nem igazán voltak tisztában az emberi test működésével, elváltozásaival, így a nők több nyakgyűrűt is hordtak egyszerre. Ez egy idő után fiziológiai elváltozáshoz vezetett, a nyakuk tartóizmai gyakorlatilag elhaltak, így, ha úgy döntöttek, leveszik a chokereket, annak nemritkán bizony halál lett a vége.
Boleyn Anna után vált másmilyen jelképpé a choker
A choker jelentése a középkori Angliában kezdett megváltozni, Boleyn Anna kivégzését követően. A királyné ugyanis egész életében hordott egy gyöngychokert, amin monogramos medálját viselte. A történészek szerint ezzel függetlenségét kívánta kifejezni, hiszen egy igencsak zsarnok király felesége volt. Kivégzése után az angol arisztokrata hölgyek körében divatja lett a chokernek, szolidaritásból rengetegen kezdek hordani egy piros gyöngyökből fűzött feszes láncot a nyakukon, ezzel is őrizve Boleyn Anna emlékét, és tiltakozva VIII. Henrik uralma ellen.
Később, a francia forradalom idején elmenekült francia asszonyok nyakában lehetett hasonló piros szalagot látni. Ők kivégzett szeretteikre, ismerőseikre emlékezve hordták az „ékszert”, ezzel akarták kifejezni, hogy guillotine-nal gyilkolták meg őket.
A viktoriánus korban Alexandra walesi hercegnő nyakában lehetett leginkább chokert látni. A hercegnő kifejezetten a széles nyakpántokat kedvelte, és gazdagon kidíszíttette azokat mindenféle drágakövekkel. Később kiderült, hogy nemcsak a divatossága miatt viselte a chokert, hanem el is tudta rejteni vele a pajzsmirigyműtéte után keletkezett csúnya hegeit. Ebben az időszakban figyelt fel a festészet is a nyakpánt eleganciájára, Manet egy 1865-ös festményén például, Olympia mindössze egyetlen fekete szalagot visel a nyakában ékszer gyanánt. Egyszerű, mégis elegáns, és szépen kiemeli a nyakat.
Ma már az erőt, a függetlenséget jelképezi a choker, de nem is tudunk róla
A 20. században teljesen megváltozott a choker jelentése és jelentősége egyaránt. Többé már nem a gyengeséget, az alárendeltséget szimbolizálta, hanem éppen az erőt, a nők függetlenségét és szabadságát. Igaz, ez inkább a század második felében lett népszerű eszme, a 20. század legelején még nem igazán volt divatja a nyakpántoknak.
A hetvenes években viszont már a legnagyobb sztárok nyakában is ott virítottak a chokerek, és ehhez a felkapottsághoz nagyban hozzájárult a Marvel egyik képregénye, a Fekete párduc (1966). Ebben a történetben ugyanis, a wakandai népet védelmező női hadsereg vezetője, Dora Milaje és katonái viseltek chokert. A katonanők a hűség, az erő képviselői a sorozatban, akik akár az életüket is adják népükért és annak függetlenségéért.
Napjainkban már nem tulajdonítanak különösebb jelentést ennek az ékszernek, divatosnak tartják, főként ezen okból hordják a nők. Egy bostoni ékszermúzeum kurátora szerint azonban,
a choker az évezredek alatt a hatalom és az ellenőrzés szimbólumából vált a női erő és ellenállás jelképévé, és ma is az, még ha nem is tudunk róla.
A legtöbben viszont mindenféle jelentéstartalom nélkül viselik, maximum a szülők rökönyödhetnek meg annak látványától, hogy gyermekük nyakában egy feszes lánc virít.
Érdekel, hogyan kelt el 100 ezer dollárért Zelenszkij ikonikus polár pulcsija? Ebből a cikkünkből megtudhatod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés