Till Tamás esete ezért nem évülhetett el: félreértésből fakadt a hír

Egész Magyarországot megrázta Till Tamás, a tizenegy évesen eltűnt kisfiú ügye, akárcsak az a rövid ideig tényként kezelt állítás is, hogy az ügy elévült. Úgy hittük, hiába vallotta be egy ma negyvenéves férfi azt, hogy annak idején megölte őt, már nem büntethető érte, mivel túl sok idő telt el. Mi hozott fordulatot az ügyben, és mitől függ, hogy elévül-e egy bűn? Fenti videónkban szakértővel jártuk körbe a nehéz témát.

Dr. Gera Andrea ügyvéd a Díványnak nyilatkozva kiemelte: a bűncselekmények elévülése jogrendszerünk egyik legmegosztóbb területe. Videónkban erről általánosságban beszél, ám Till Tamás ügye aktuálisan is rávilágított arra, mennyire visszás helyzeteket is teremthet az elévülés: az ügyvédnő kérdéseinkre a konkrét esetet is kommentálta.

Till Tamás 2000 májusában, gyereknapon indult el otthonról biciklivel, majd sosem tért haza. Idén augusztus 1-jén jelentette be a rendőrség, hogy megtalálták földi maradványait, az ügyben pedig nyomozás indult emberölés miatt. A gyanú először arra az azóta elhunyt férfira terelődött, akinek tanyáján rábukkantak a gyermek maradványaira, ám azóta kiderült, hogy az akkor 16 éves F. János ölte meg a kisfiút. Nemcsak végzett az áldozattal, hanem 

másra próbálta terelni a gyanút, többször hamisan tanúzott, majd végül november 28-án kihallgatáson bevallotta tettét.

Az elévülés nagyon megosztó a jogrendszerben (Képünk illusztráció.)
Az elévülés nagyon megosztó a jogrendszerben (Képünk illusztráció.)DragonImages / Getty Images Hungary

A közvéleményt az háborította fel igazán, hogy az első hírek arról szóltak: a férfit legfeljebb hamis tanúzásért vonhatják felelősségre, az emberölés miatt már nem, mivel ez a bűncselekmény elévült. 

Elévülhet Till Tamás ügye?

Dr. Gera Andrea magyarázata szerint az elkövetéskor fiatalkorú volt a tettes, rájuk pedig más szabályok vonatkoznak: esetükben elévülhet egy emberölési ügy is. A jogszabály szerint a büntetési tétel maximális mértékével egyezik meg az elévülési idő. Fiatalkorú esetében a Büntető törvénykönyv úgy rendelkezik: emberölésért maximum 15 évnyi börtönbüntetés szabható ki, azaz mivel a gyilkosság 2000-ben történt, az 2015-ben évült el.

A nyomozók ugyanakkor tévesen kezelték emberölésként az esetet: minősített emberölésként kellett volna, ezért alakult ki a félreértés. Az ügyészség álláspontja szerint is minősített emberölés forog fenn, melyben elévülésről nem beszélhetünk.

Ha valaki fiatalkorúként követ el minősített emberölést, az ugyanúgy nem évülhet el, mintha azt felnőttként valósította volna meg

fogalmaztak közleményükben. 

F. János ellen azóta körözést adtak ki, majd rövid időn belül el is fogták. 

A megújult Büntető törvénykönyv szerint egyébként már nem évülhet el az a bűncselekmény, amit élethosszig tartó szabadságvesztéssel büntethetnének, ahogyan azok az ötévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő tettek sem, melyeket a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs ellen követnek el tizennyolc év alatti személy sérelmére – tette hozzá dr. Gera Andrea. Ugyanígy nem évülnek el a háborús, az emberiesség elleni és a kommunista bűncselekmények sem.

A hamis tanúzás büntette

A rendőrség korábban közölte, hogy Till Tamás gyilkosa tanúként zajlott kihallgatásai során többször hazudott vallomásában, sőt, másokat is manipulált és befolyásolt, hogy hamisan tanúskodjanak – ismerteti az ügyvédnő.

Márpedig az a tanú, aki a hatóságnál az ügy lényeges körülményére valótlan vallomást tesz, bűncselekményt követ el. Ezt nevezi a Büntető törvénykönyv hamis tanúzásnak. F. János a hamis tanúzásnak is minősített esetét követte el.

Aki ugyanis a hamis tanúzást büntetőügyben követi el, az egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Amennyiben viszont olyan bűncselekmény kapcsán történik ez, melyre életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, a büntetési tétel már kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.Mivel ezeket a tanúvallomások a közelmúltban vették fel, ezért itt nem merül fel az elévülés ideje.

A Till Tamás-ügy miatt a parlament máris lépni akar. Az illetékes bizottság elé került már a mai napon egy törvényjavaslat, amely szerint a kormánypártok törvénymódosítással akadályoznák meg, hogy a gyilkosságok elévüljenek, függetlenül az elkövető életkorától. A javaslatot a jövő héten szavazhatja meg az Országgyűlés.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek