Nem kell diktálnod, ha ilyen mérőd van: automatikus lesz a leolvasás

aram villanyora
Olvasási idő kb. 3 perc

Az okosmérőt használó áramfogyasztók számára tartogat változást 2025: bevezetik az idősoros elszámolást. A napi áram felhasználás nyomon követhetővé válik, és a diktálástól is megszabadulnak az érintettek.

Mintegy 600 ezer magyar fogyasztó élete válik könnyebbé az idősoros elszámolás bevezetésével idén, ráadásul így a tényleges fogyasztás után kell csak fizetniük. Megszűnik a havi rendszerességű diktálási kötelezettség és az utólagos, éves elszámolás is. A valós idejű fogyasztás ráadásul online is követhetővé válik. 

2025 elejétől újfajta elszámolási módot alkalmaznak az okosmérővel rendelkező fogyasztóknál. Az érintettek áramszámláit eddig a havi diktálás vagy az előző évi fogyasztásból kiinduló becslés alapján állították ki, majd a soron következő éves leolvasás után a valóban elfogyasztott mennyiség alapján készült el az elszámoló számla. A változtatás rövid távú célja, hogy a korszerű eszközökkel pontosan nyomon követett, tényleges fogyasztás alapján történjen az elszámolás. Az Energiaügyi Minisztérium közleményét a Piac és Profit szemlézte. 

Lesznek, akiknek idén már nem kell az áramszámlához a villanyóra állását diktálni
Lesznek, akiknek idén már nem kell az áramszámlához a villanyóra állását diktálniPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Nekik már nem kell diktálniuk a villanyóra állását

Az idősoros elszámolás mintegy 600 ezer fogyasztási helyet érint. Ezek mintegy 40 százaléka háztartási méretű kiserőmű üzemel. Ők nemcsak vételeznek a közcélú áramhálózatból, hanem be is táplálnak oda. Azokkal, akik az éves szaldó elszámolásban érintettek, januártól is a megszokott módon számolnak el. A napelemes rendszerrel nem rendelkezők ne lepődjenek meg azon, hogy a továbbiakban nem kapnak egyenletes részszámlát. Nem kell diktálniuk sem, mivel az okosmérőket távközlési hálózaton keresztül, automatikusan olvassák le. 

A napi fogyasztási adatokhoz pedig online is hozzáférnek majd.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendeletmódosítása nyomán három zónaidőt rögzít:

  • a nappali időszakot reggel 6 órától délután 5 óráig,
  • a csúcsidőszakot délután 5 órától este tíz óráig és
  • az éjszakai-hajnali órákra eső völgyidőszakot.

A 2025. január 1-jével induló átállással a fogyasztóknak nincs külön teendőjük. Az egyetemes szolgáltatásban vételező felhasználók esetében most még a számlakép sem újul meg.

Tervezhetővé válik az áramfogyasztás

A későbbiekben mód nyílik majd arra is, hogy az egyes felhasználók számára  önkéntes alapon a különböző napszakokra különböző díjakat állapítsanak meg. Azok, akik tervezhetően tudják majd az áramfogyasztásukat alakítani, és ezzel például az esti hálózati csúcsterhelés csökkentését is segíteni, hosszútávon kedvezményekben is részesülhetnek. Erről a lehetőségről később a szolgáltató értesíti majd őket. 

A vállalkozások és az intézmények is felkészülhetnek arra, hogy a jövőben a kedvezőbb árszabású zónaidőszakba időzítsék működésüket. A termelési csúcsok mérséklése és a pillanatnyi szükségletek jobb összehangolása a villamosenergia-rendszer mellett idővel a tudatos fogyasztóknál is pénzügyi megtakarítást eredményezhet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek