Január elsejével lép életbe az inflációkövető adóemelés, amely az üzemanyagok jövedéki adóját is érinti. A benzin esetében 152,55 forintról 158,8 forintra, a gázolajnál pedig 142,9 forintról 148,76 forintra nő az adó mértéke. De ezzel még nincs vége, mivel a jövedéki adót is terheli a 27 százalékos áfa, tehát még ennek mértéke is rárakódik az árra.
Egy adó megszűnik, de a másik emelkedik
Januártól eltörlik ugyan az üzemanyag-kiskereskedelmi adót, de a jövedéki adó emelése miatt a hazai benzinkutak nem tudják elkerülni az áremelést. Erről beszélt a holtankoljak.hu ügyvezetője az ATV-nek.
Talán berendezkedhetünk a 600–620 forint körüli átlagárakra Magyarországon, ami sajnos nem jelent jelentős üzemanyagár-csökkenést. Az mindenképpen akkor következne be, ha olyan túlkínálat alakulna ki a piacon, aminek a hatására akár itthon is éreznénk az üzemanyagárban a csökkenést
– fogalmazott Bujdos Eszter, aki szerint a Brent típusú olaj hordónkénti ára 70–80 dollár között mozoghat majd jövőre.
A szakértő kiemelte, hogy a fuvarozók 6–10 százalékos költségemelkedéssel számolnak, ami a mindennapi vásárlást is megdrágíthatja.
Idén volt olyan időszak, amikor egy hónap alatt sorozatban tízszer emelkedtek az üzemanyagárak. Ekkor jelezte a kormányzat, hogy ha másképp nem megy, állami beavatkozással fogja orvosolni a helyzetet. Az elvárás az volt, hogy itthon ne legyen drágább az üzemanyag, mint a régiós átlag. Bár ezek azóta közelítettek egymáshoz, igazából ez csak annak köszönhető, hogy Horvátországban és Romániában is növelték a benzin jövedéki adóját. Ha viszont nálunk tovább emelkedik, akkor megint előállhat az a helyzet, hogy mindenütt olcsóbb lesz a tankolás, mint Magyarországon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés