Előírja az EU: ezt a hulladékot már külön konténerbe kell gyűjteni

GettyImages-1435044320
Olvasási idő kb. 2 perc

Negyed tonna ruhát nyelnek majd el azok a textilgyűjtő konténerek, melyeknek száma a következő három évben várhatóan megnégyszereződik. A jövőben a hulladékgyűjtőkkel egyre több helyen találkozhatunk.

Három éven belül 4500 modern textilgyűjtő konténert telepít a MOHU országszerte, amellyel megnégyszereződik Magyarországon a lakosság számára elérhető textilkonténerek száma. Mint azt közleményükben írják, az új, hazánkban gyártott, feltörésbiztos konténerekben körülbelül 250 kilogramm textíliát lehet összegyűjteni. Ezekből a ruhák és a cipők egy válogatóba kerülnek, majd az állapotuktól függően újrahasznosítják vagy újrafelhasználják azokat. 

A nem újrahasználható ruhákat, textíliákat energetikai, textilipari alapanyagként vagy iparban felhasználható géptisztító rongyként hasznosítják újra. 

Egyre több a textilgyűjtő Magyarországon

Magyarországon jelenleg 1500 textilgyűjtő konténer található, de számuk 2027-ig várhatóan a négyszeresére, vagyis 6000-re nő majd. A tervek szerint biztosított telepítési feltételek mellett ilyen konténerek minden 2000 főnél nagyobb településen elérhetők lesznek, amelyekre az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak. A MOHU – Gyűjtőedény igénybejelentő oldalán a partnernek a regisztráció, sikeres elbírálás és szerződéskötés után nincs egyéb teendője, a telepítés ingyenes, a MOHU alvállalkozója pedig rendszeresen üríti a konténerek tartalmát.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatóak egyes hulladékudvarokban, kiskereskedéseknél, illetve hamarosan Mohács, Nyergesújfalu, Tiszafüred és Sárbogárd településeken, de telepítésük folyamatos.

Ennyit vásárolunk, majd megy a kukába

Egy, a közleményben idézett európai uniós felmérés szerint egy európai évente átlagosan körülbelül 26 kilogrammnyi textíliát vásárol, és ennek a mennyiségnek közel a felét, 11 kilogrammot dob ki a szemétbe. Ám miután a hulladékba került textilek 87 százalékát vagy lerakóba teszik vagy elégetik, a nem szelektált, kommunális kukába dobott ruhák nagy megterhelést jelentenek a környezetnek. Az EU 2025-re ezért is akarja elérni, hogy ezt a nagy mennyiségű textilhulladékot a lehető legjobban kezeljük

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek