Fábián Zoltán okleveles építőmérnök egy korábbi cikkünkben már segítségünkre volt abban, hogyan orvosoljuk a rosszul záródó nyílászárókat annak érdekében, hogy ne járja át a huzat az otthonunkat. Most pedig szakmai segítségével összegyűjtöttük, mit tehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a penész felbukkanását a lakásban.
Ügyeljünk a szoba páratartalmára
A lakásban lévő páratartalom ellenőrzésének egyik legbiztosabb módja, ha beszerzünk egy barométert. Ha az eszközön azt látjuk, hogy a páratartalom 40 és 60 százalék között van, akkor az mindenképpen a normális és egészséges tartományon belül van. A penész felbukkanására 75 százalék körüli páratartalom mellett lehet számítani.
A pára forrása lehet a fürdés, a főzés, a ruhaszárítás, a takarítás, a lakásban működő nyitott égésterű tüzelőberendezés működése, illetve a növények biológiai folyamata is párásodást okozhat.
Egy rosszul szigetelt lakás esetében azonban normál tartományban lévő páratartalom mellett is előfordulhat penészesedés.
Mivel a páratartalom relatív érték, és a hidegebb levegő kevesebb párát, nedvességet tud felvenni, így a hideg felületeken, rosszul szigetelő hőhidas részeken akár normál szobai páratartalom mellett is kialakulhat páralecsapódás vagy magas páratartalom.
Gyakran szellőztessünk!
Természetes, ha nem szeretnénk, hogy a kinti hideg levegő télen átjárja az otthonunkat. Ám ügyelnünk kell arra, hogy a nyílászárók utólagos szigetelése is páralecsapódáshoz vezethet. Egy kétszárnyú ablak esetén akkor járunk el a legjobban és a legszakszerűbben, ha a külső és a belső szárnyakat is tömítjük, és nem felejtünk el rendszeresen szellőztetni, ugyanis a nyílászárók utólagos szigetelése miatt csökken a lakásban a légmozgás, ami megnöveli a párásodás esélyét.
Ha penész, akkor nem mindegy, hová milyen bútort teszünk a lakásban
Talán kevesen gondolják, de a lakberendezéssel is sokat tehetünk annak érdekében, hogy ne üsse fel a fejét a penész a lakásban. Ügyeljünk például arra, hogy lehetőség szerint külső fűtetlen, vagyis olyan falra, amely nem csatlakozik semmihez, hanem egyenesen a külső térrel határos, ne toljunk nagyobb bútorokat, mert ezek elzárják a légmozgást. Igaz ez abban az esetben is, ha egy jól szigetelt, új építésű otthonban lakunk.
Ha a lakberendezés során végképp nincs más megoldás a bútorok elhelyezésére, akkor ügyeljünk arra, hogy a szekrényeket ne toljuk teljesen a külső falra, a bútor és a fal között legyen legalább tíz centiméter távolság, hogy megmaradjon a levegőáramlás.
Szintén sokat segíthet, ha olyan bútorokat választunk, amelyek nem közvetlenül a padlón ülnek, hanem lábakon állnak. Így szintén gondoskodhatunk arról, hogy a levegő szabadabban járjon a bútor körül.
A falfesték is számít
Az sem mindegy, hogy milyen falfestéket használunk, ugyanis a diszperziós festékek összetevői sokkal inkább táptalaja lehetnek a penésznek, mint a mészfesték. Általában kedvezőbbnek mondhatóak a jó páraáteresztő képességű festékek, és tüneti megoldásként a penészesedésgátló, speciális gombaölő szerrel készülő festékek is. A penész megtapadásához megfelelően porózus felület is szükséges. Ez az oka annak is, hogy a csempén nem, de a fugán megjelenik a penész. De az üvegen sem tapad meg a penész, ellenben az ablak melletti vagy az üveg körüli szilikon felületén már sokkal hamarabb megjelenhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés