A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez tizenöt éve érkeznek bejelentések a házak szigetelésébe lyukakat vájó harkályokról. Közleményt adtak ki azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha a te házadon is felfedezel hasonlót.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerint a harkályok elriasztására nem létezik megbízható módszer a gyakran több száz négyzetméteres vagy ennél is nagyobb falfelületekről.
Biztos megoldást egyedül a szigetelőréteget védő keményburkolatok alkalmazása jelent.
Ezért vájnak lyukat a házfalba a harkályok
A szakmai egyesület szerint az épületek külső szigetelésére általánosan alkalmazott Nikecell/Hungarocell habosított polisztirolhab lemezekből vagy kőzetgyapotból áll, az ezt fedő üvegszálas háló és a néhány milliméter vastag vízzáró külső vakolat
nem harkályálló.
A jelenség világszerte előfordul. Amerikában a gyűjtőküllő néhány óra vagy egy hétvége alatt képes lyukak százait vájni a házak polisztirolhab-szigetelésébe, amiket azután makk téli raktározására használ, ráadásul ez a faj a magyar helyzettel ellentétben az épületek fa elemeit is előszeretettel lyuggatja ki. 1995 nyarán pedig a fő üzemanyagtartályának polisztirolhab-szigetelésébe vájt 205 lyukat egy harkály.
Nemcsak a családi házak, a panelek is érintettek
Egy- és többszintes épületeket egyaránt kilyuggatnak a harkályok, sőt: a bejelentések alapján az is látszik, hogy a madarak még inkább kedvelik a nagyobb falfelületekkel bíró, többszintes panel- és irodaházakat. Az első lyukak általában az új építésű, vagy újonnan szigetelt épületeken jelennek meg, a régebbieken sokkal ritkábban. Az épületek fával burkolt részeit és a faházakat kevésbé kedvelik a harkályok. Ha kijavítják az üreges részt, hamarosan ismét készítenek egyet, vagy akár megbontják a befalazott, korábbi lyukakat ismét. Nyár végén és ősszel sokkal inkább bontják a házak falát.
Az MME szerint bizonyított magyarázat a viselkedés okára nincs.
Mint írják, nincs információjuk olyan riasztóeszközről vagy módszerről, amivel távol lehetne tartani az adott területen szóba jöhető összes harkályfajt. Mivel a harkályok védettek, nem lehetséges és nem is szabad a madarakat eltávolítani, az nem jelent megoldást. Inkább azt tanácsolják, hogy hagyják a már kialakított lyukakat békén, hiszen azok korrigálása csak felhívás a madarak számára azok ismételt felbontására, a tapasztalatok szerint ráadásul olyankor újakat is készítenek.
Napjainkban már rendelkezésünkre állnak a nem harkályálló szigetelésre ragasztással rögzíthető, könnyített, fagyálló keményburkolatok is, melyek szélesebb körben alkalmazható megoldást jelenthetnek a problémára az MME szerint.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés