Otthonainkat nem csak a penésztől kell féltenünk. Van egy másik, kevésbé ismert veszélyforrás, amelynek sokan a létezésről sem tudnak. Ezek a káros gombafajok száraz korhadást okozva kebelezhetik be az épületek egyik alapvető építőanyagát, de jeleit gyakran csak akkor veszik észre, amikor már túl késő.
Így pusztít a házevő gomba
A hivatalosan meruliporia incrassatának nevezett, de csak „Poria” néven emlegetett gombafaj jelentős pusztításra képes gyökérszerű nyúlványaival, az úgynevezett rizomorfokkal. Ezek a csápként elképzelhető karok gyorsan terjedve akár 10 méter hosszúra is nőhetnek, miközben a gomba fejlődéséhez szükséges tápanyagok és nedvesség után kutatnak.
A Poria a fában lévő cellulózból táplálkozik, és elkorhasztja, elporlasztja azt, omlós állagú lignint hagyva maga után. Innen is lehet felismerni: a fehér vagy barna árnyalatú rizomorfok pusztítása nyomán a faanyagok szivacsos állagúvá válnak, és barnás, narancssárgás színeket öltenek.
A fertőzés azonosítása azonban kihívást jelenthet, mivel a csápok jellemzően a falak mögött, észrevétlenül terjednek. Ez azért is veszélyes, mert ha nem lépnek fel ellene időben, a Poria elegendő kárt okozhat ahhoz, hogy lakhatatlanná tegye a házat (azokat a fafelületeket is megtámadhatja, amelyek nincsenek nedvességnek kitéve).
Tenni csak egyféleképpen lehet ellene: az összes érintett faanyagot el kell távolítani, ami sok bontással, és még több költséggel járhat.
A szakemberek ezért azt javasolják, hogy a nedvesség- és a páratartalom csökkentésével a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.
Európában is él hasonló gomba
Miközben a Poria leginkább Észak-Amerikában terjed, addig Európában a könnyező házigomba (Serpula lacrymans) veszélyezteti a házakat, amely hasonló pusztítást vihet véghez. Ezt azért nevezik könnyezőnek, mert a faanyag korhasztása során vízcseppeket választ ki.
Amerikai társához hasonlóan a könnyező házigomba a faanyagok száraz, barna korhadását okozza, így azok rövid időn belül kockákra esve elporladnak. Ha nem faházban élsz, akkor is van félnivalód tőle, mivel a tető- és födémszerkezeteken át a fa nyílászárókon keresztül bármit felzabálhat, ami fából, pontosabban cellulózból áll. Ez a padlóburkolatokra, tapétákra és bútorokra is igaz.
A könnyező házigomba a fafödémek életveszélyes leszakadásának egyik fő felelőse.
Erről a gombáról szintén elmondható, hogy fonalai friss faanyagot keresve több méter távolságra képesek elkúszni, míg végül a tégla- és betonfalakat is átszőve szétterjednek a házban.
A könnyező házigomba szétszórt spóráival és szertekúszó gombafonalaival is fertőzhet, az előbbiek pedig a nedves faanyagok kiszáradása után is életképesek maradnak. A megelőzést rendszeres szellőztetéssel lehet segíteni, de ha egyszer felüti a fejét, és elterjed, már csak a célzott gombamentesítés és az érintett faanyagok eltávolítása jelenthet megoldást.
Arról, hogy az ugyancsak a nedvességgel összefüggő penész miért olyan veszélyes, és milyen nehéz megszabadulni tőle, alábbi cikkünkben olvashatsz.