5 szokás, amivel betörők áldozatává válhatsz

betoro-szokas-nyito
Olvasási idő kb. 6 perc

Bár senki nem szeretné segíteni a betörők „munkáját", van jó néhány olyan szokás, melyekkel akaratlanul is hozzájárulunk, hogy illetéktelenek bejussanak az otthonunkba.

Akár több napra, akár csak néhány órára hagyjuk el a lakásunkat, érdemes figyelmet fordítani arra, miként távozunk az otthonunkból. Néhány ártatlannak tűnő szokással ugyanis jelentősen megnöveljük az esélyét annak, hogy betörés áldozatává váljunk, miután – akaratunkon kívül – információt biztosítunk a tolvajoknak, vagy segítjük a házba való bejutásukat.

Néhány hétköznapi szokásoddal segíted a betörőket

Fontos, hogy bizonyos óvintézkedéseket megtegyünk, amikor elmegyünk otthonról, és pár bevett szokást pedig inkább hanyagoljunk, ha biztonságban szeretnénk tudni a lakásunkat. Amennyire tőlünk telik, próbáljuk megvédeni otthonunkat az illetéktelen behatolóktól. Az, hogy figyelmet fordítunk a lakásvédelemre, és riasztóberendezéssel, kamerákkal szereljük fel a házat, ma már alapvetőnek tűnik (bár sajnos nem az). Ezek az eszközök bizonyítottan csökkentik a betörések számát, és egy jól kialakított kamerarendszerrel a besurranó tolvajokat is könnyebben kézre keríti a rendőrség. Persze, biztosra így sem mehetünk, hiszen a riasztók, kamerák is kiiktathatók, de jelentősen növelhetjük az otthonunk védettségi szintjét.

Könnyebben elkapja a rendőrség a betörőket, ha biztonsági kamerával felszerelt az ingatlan
Könnyebben elkapja a rendőrség a betörőket, ha biztonsági kamerával felszerelt az ingatlanAndreyPopov / Getty Images Hungary

Vannak azonban olyan bevett szokások, amelyekkel sokat ronthatunk a helyzeten, sőt, kifejezetten segíthetjük a betörőket, szabad utat biztosítva az otthonunkba való behatoláshoz.

5 szokás, amit inkább hanyagoljunk, ha távol akarjuk tartani a betörőket

1. Függöny, redőny, spaletta

Ha mindig úgy megyünk el otthonról, hogy elhúzzuk a sötétítőfüggönyöket, bezárjuk a spalettákat, vagy leengedjük a redőnyöket, akkor ezzel egyértelmű jelzést adunk a betörőknek, hogy éppen senki nem tartózkodik a házban.

2. Kiszámítható napi rutin

Mindennap ugyanabban az időben megyünk el otthonról, ugyanazon az útvonalon közlekedünk, ráadásul mindig azt az egy autót használjuk, amelyik a ház előtt parkol – ezt a napi rutint könnyen kifigyelhetik a betörők, és pontosan tudni fogják, hogy mettől meddig lesz üres a ház.

3. Pontos helyadatok megosztása a közösségi médiában

Néhány évvel ezelőtt egy ismert hazai híresség a tengerpartról osztott meg fényképeket nyilvános közösségi oldalán, majd mire párjával visszatértek a nyaralásból, egy üres, teljesen kipakolt lakás fogadta őket. A valós idejű helyadatok közzététele a közösségi médiában mondhatni „felhívás keringőre”, főleg ha a világ másik feléről csekkolunk be, ahonnan egészen biztosan nem jövünk haza néhány napon belül.

Van ideje a betörőknek, ha tudják, hogy sokáig nem jövünk haza. Nem feltétlenül jó szokás megosztani a helyadatokat tartós távollét alatt
Van ideje a betörőknek, ha tudják, hogy sokáig nem jövünk haza. Nem feltétlenül jó szokás megosztani a helyadatokat tartós távollét alattseksan Mongkhonkhamsao / Getty Images Hungary

Ne kössük mások orrára, ha több napra elhagyjuk az otthonunkat, mert az információ gyorsan eljuthat a rossz szándékú emberekhez is. A nyaralásunkon készült szuper fotókat akkor is megoszthatjuk, ha már hazatértünk a vakációról.

4. Feltűnően üres ingatlan

Bár nem kell világgá kürtölni, hogy elutaztunk, fontos, hogy megkérjünk valakit az otthonunk felügyeletére, rendben tartására, ha hosszabb ideig távol vagyunk. Nem jó, ha heteken keresztül nincs mozgás a házban, és egyértelműen üres az ingatlan.

Ez a személy lehet egy szomszéd, családtag vagy barát, a lényeg, hogy jól ismerjük, és maximálisan megbízzuk benne. A következőkre figyeljen, amíg mi nem vagyunk otthon:

  • rendszeresen ürítse a postaládát, ne gyűljenek fel benne a levelek;
  • menjen be a házba, és tegyen egy kört a kertben is, legyen látható mozgás az ingatlan egész területén;
  • ne mindig ugyanabban az időben érkezzen és távozzon;
  • jó, ha néha az esti órákban is odamegy, és villanyt kapcsol;
  • tartsa magánál a lakás kulcsát, amikor elmegy, ne dobja be a postaládába, és ne tegye a lábtörlő alá se, ezeket a helyeket ugyanis a betörők is jól ismerik.

5. Nem figyelünk a részletekre

Saját családon belüli tapasztalat, hogy pár évvel ezelőtt úgy surrantak be éjjel egy rokonunk házába, hogy a kertben hagyott létrát felállítva felmásztak a tetőre, majd a nyitva hagyott tetőtéri ablakon bemásztak, ráadásul tették mindezt úgy, hogy otthon volt a család.

Akkor is figyeljünk a biztonságra, ha otthon tartózkodunk. A tolvajok egyik jellemző szokása az éj leple alatt besurranni a házba
Akkor is figyeljünk a biztonságra, ha otthon tartózkodunk. A tolvajok egyik jellemző szokása az éj leple alatt besurranni a házbaChuck Savage / Getty Images Hungary

Nagyon sok betörés, besurranás akkor történik, amikor a lakók otthon vannak, akár napközben, akár éjjel. Ilyenkor jellemzően nincsenek bekapcsolva a kamerák és a riasztóberendezések, így szabad az út a tolvajoknak, ha ki tudják cselezni a háziakat. Ez pedig nem minden esetben nehéz feladat, érdemes tehát egy pár dologra odafigyelni, ha nem szeretnénk összefutni egy „meglepetésvendéggel” az otthonunkban.

  • A szerszámokat, kötelet, létrát stb. soha ne hagyjuk elől, se éjszakára, se akkor, ha elmegyünk a házból. Mindig menjünk egy kört a kertben is, mielőtt elindulunk otthonról, és figyeljünk, hogy ne maradjanak elöl értékes dolgok (pl. fűnyíró, bicikli). Az ablakokat mindig csukjuk be, bukón se hagyjuk.
  • Ha olyan helyre megyünk a kertben, ahonnan nem látunk rá a bejárati ajtóra vagy az erkélyajtóra, akkor ezeket mindig zárjuk be kulccsal. Ugyanez igaz a földszinti ablakokra is. Az egyik leggyakoribb módszere a besurranóknak, hogy amíg a család a kertben tartózkodik, a tolvaj a nyitva hagyott ablakon keresztül ügyesen bejut a házba. (Sőt, ha mindenki a hátsó kertben van, akár a kulcsra nem zárt bejárati ajtón keresztül is kipakolhatják a házat.)
  • Ha ledőlünk pihenni – akár napközben –, a bejárati ajtót mindig zárjuk kulcsra. A táskát, pénztárcát, kocsi kulcsot és egyéb értékeket soha ne hagyjuk az előszobában a bejárati ajtó közelében. A besurranó tolvaj pillanatok alatt meg tudja szerezni mindezeket.

Sokan szeretnék védeni az otthonukat kamerával, de vannak szabályok, amiket be kell tartani. Ebből a cikkünkből megtudhatod, mire kell figyelned.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek