A betörők gyakran előre felmérik a terepet, és olyan lépéseket tesznek, amelyek csökkenthetik lebukásuk esélyét, így ha résen vagy, felfedheted szándékaikat, és a rendőrséghez fordulva megakadályozhatod, hogy végrehajtsák tervüket. Mutatjuk, milyen jelekre figyelj.
1. Ismeretlen járművek a ház előtt
A betörők előzetesen különféle információkat gyűjthetnek rólad és otthonodról. A napi rutinod mellett elsősorban az érdekelheti őket, hogy vannak-e biztonsági eszközeid, és milyen pontokon tudnak a legkönnyebben bejutni a lakásba. Éppen ezért, ha többször is felfigyelsz egy ismeretlen, addig nem látott autóra otthonod közelében, az gyanakvásra adhat okot. Főleg, ha
- valaki órákon keresztül az autóban ül (ez parkolás közben nem szokás),
- fotókat készít vagy távcsövet használ,
- vagy valaki mással felváltva látható a járműben.
2. Gyanús emberek az ajtóban
Az ember azt gondolná, hogy az utolsó dolog, amire a betörők a vágynak, az áldozataikkal való találkozás, pedig adott esetben attól sem riadnak vissza, hogy bekopogjanak az ajtón. Ennek alapvetően két oka van.
- A napi rutinod ellenőrzése. Ha a betörők meg akarnak bizonyosodni arról, hogy egy adott időpontban biztosan távol vagy-e, ezt a legkönnyebben úgy ellenőrizhetik, ha bekopognak.
- Terepszemle. Ha valaki szokatlan ürüggyel próbál bejutni a lakásba, nem kizárt, hogy valójában az értékeid és a biztonsági eszközeid helyét akarja felmérni.
Ha tehát egy idegent találsz az ajtód előtt, aki valamilyen gyanús történettel áll elő, vagy azt állítja, hogy véletlenül kopogott be, fogadd egészséges gyanakvással.
3. Szokatlan rongálás
Ha egy bűnöző kiszemelte a lakásod, a betörés előtt rongálással próbálhatja növelni az akció sikerét.
- Betört ablak. A betörő kővel dobhatja be az ablakot, hogy megbizonyosodjon róla, tényleg nincs-e otthon senki, hiszen erre egyébként valaki biztosan reagálna.
- Kialudt fények. Ha azt veszed észre, hogy nem működik a kültéri világítás – különösen azok a lámpák, amelyek mozgásérzékelősek –, és kiderül, hogy megrongálódtak, vagy hiányoznak belőlük az izzók, lehet, hogy a betörők ténykedése áll a háttérben, akik így akarnak rejtve maradni.
- Nem működő kamerák. A betörők a biztonsági kamerákat is megrongálhatják vagy eltakarhatják, hasonló okból, mint amiért a lámpákban is kárt tesznek.
- Alacsony üzemanyagszint. A betörők néha lecsapolják az üzemanyagot áldozatuk autójából, hogy némi időt nyerjenek, hiszen ezzel késleltethetik hazatérésüket.
- Elveszett kutya. Egyes esetekben megtörténik, hogy a betörők kiengedik a kutyákat az udvarról, vagy szó szerint elrabolják őket, hogy jelenthessenek akadályt.
4. Jelölések
Előfordul az is, hogy a betörők trükkös jelöléseket alkalmazva igyekeznek a végére járni, hogy mennyire elhagyatott a lakás. Néha szórólapokat hagynak az ajtó előtt vagy elmozdítják a lábtörlőt, majd ellenőrzik, hogy úgy maradtak-e. A csengőn is hagyhatnak egymásnak valamilyen kevésbé észrevehető jelet.
Így védekezz a lakásbetörések ellen
A rendőrség nemrég az Európai Vagyonvédelmi Nap (EU Focus Day) kapcsán szedett össze néhány hasznos tippet a lakásbetörések ellen. Mint írták, ilyen tekintetben az előrelátás a leghatékonyabb eszköz. Ha nem akarsz kellemetlen meglepetéseket, szívleld meg az alábbi tanácsokat:
- Mindig legyen zárva a biztonsági ajtó. A betörők dolga azzal is megnehezíthető, ha az ajtóra több, különböző típusú zár van felszerelve, az ablakokra pedig kilincszár kerül. Kiegészítő védelemként elektronikai jelzőrendszer, mozgás- és nyitásérzékelő és/vagy távfelügyeleti rendszer is telepíthető.
- Alacsonyabban lévő ablakok, erkély esetén védekezz rácsozattal, belátás elleni védelemmel, betörésgátló fóliával vagy redőnnyel.
- Ügyelj rá, hogy az ablakok ne legyenek megközelíthetőek faágakon vagy más magasabb pontokon keresztül.
- Gondoskodj a melléképületek zárhatóságáról. Ez a villanyóraszekrény esetében is fontos lehet.
- Ritkítsd meg a dúsabb bokrokat, fákat, hogy ne szolgálhassanak rejtekhelyül a betörők számára.
- A lakásajtót, kaput akkor is tartsd zárva, ha otthon vagy.
- Az értéktárgyakat – például a táskát, a slusszkulcsot, a pénztárcát és igazolványokat – ne hagyd a bejárati ajtó vagy a nyitott ablak közelében.
- Hosszabb távollét esetén kérj meg valakit, hogy ürítse ki a postaládát, hogy az otthon tartózkodás látszatát keltsd. Hasonló célból érdemes időkapcsolóval beállítanod, hogy időnként felkapcsoljon a belső világítás, vagy bekapcsoljon a tévé.
- Szereltess fel mozgásérzékelős világítást. A betörők a sötét, elhagyatott területeket kedvelik, ezért ez elriaszthatja őket.
- A kölcsönösség jegyében figyelj oda a szomszédok értékeire is.
- A ház kulcsait ne rejtsd el az ajtó közelében – a lábtörlő alatt vagy egy virágcserépben –, mert a betörők itt könnyen megtalálják.
- Lehetőség szerint a közösségi oldalakon ne ossz meg olyan nyaralásról, utazásról készült fotókat, amelyekből kiderül, hogy hosszabb ideig nem tartózkodsz otthon. Kerülendőek a nagy értékű ajándékokról készült fotók is.
- Amennyiben mégis betörnek, vagy betörésre utaló jelek merülnek fel, haladéktalanul értesítsd a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es számon. Amíg kiérkeznek a rendőrök, ne nyúlj semmihez.
Kíváncsi vagy arra is, hogy a magyar autótolvajok hogyan dolgoznak? Ebből a cikkünkből megtudhatod a választ.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés