Öt tipp, amivel idén télen baktériummentes lehet a lakásod

GettyImages-1215781091
Olvasási idő kb. 4 perc

A hideg beálltával több időt töltünk otthon, ráadásul a levegő is szárazabb, ami tökéletes táptalaj, hogy megtelepedjenek a baktériumok és vírusok a lakásban.

Amikor az óvodás vagy iskolás gyerek kéthetente más betegséggel fekszik otthon, eljön az idő, hogy cselekedjünk. Ha az otthonodban elvégzel néhány megelőző intézkedést, nagyobb eséllyel ússzátok meg a köhögős, náthás időszakot. 

Legyen saját fertőtlenítő rutinod!

A Covid-járvány alatt hozzászoktunk ahhoz, hogy többet fertőtlenítjük a felületeket az otthonunkban. Ha bevásárlás után például fertőtlenítetted a csomagolásokat, arra érdemes a téli hónapokban visszaszoknod, hiszen azt a boltban jó eséllyel sokan megfogták.

De gondolj azokra a felületekre is, amelyeket nap mint nap gyakran megérintetek, például a kilincsekre, a villanykapcsolókra vagy a korlátokra.

Ahhoz, hogy a baktériumok jelentős részétől megszabadulj, először forró vízzel és mosószerrel vagy szappannal mosd át a felületet, majd jöhet egy alapos fertőtlenítés.

Ha beteg van a családban, még fokozottabban ügyelj a megfelelő tisztításra. Érdemes listát készíteni, hogy melyek azok a területek, amelyekről könnyebben átkerülnek a bacilusok és vírusok a kezedre. Ezeken módszeresen haladj végig, akár többször is. 

A nem megfelelő páratartalom miatt is megtelepedhetnek a baktériumok a lakásban
A nem megfelelő páratartalom miatt is megtelepedhetnek a baktériumok a lakásbanKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Ügyelj a páratartalomra!

Hitted volna, hogy a páratartalom jelentősen befolyásolja, hogy mennyi vírus és baktérium kering az otthonodban? Egy 2021-es tanulmány szerint a mérsékelt, 40–60 százalék közötti páratartalom csökkenti a betegségek terjedésének kockázatát, ugyanis kisebb az esélye, hogy ilyen körülmények között a kórokozók túléljenek a levegőben. Ráadásul a száraz levegő az esetleges allergiás tüneteket is felerősítheti. Ha olyan termosztátod van, amely nem méri a levegő páratartalmát, 1-2 ezer forintért már vásárolhatsz egy ilyen szerkezetet, hogy nyomon tudd követni, szükség van-e beavatkozásra. Ha 30 százalék alá esik a páratartalom, érdemes párologtatni, ha viszont nagyon megemelkedik – például, mert télen bent teregeted ki a ruhákat –, gondoskodj a nedvesség elszívásáról, illetve szellőztess gyakrabban, főleg hideg, száraz idő esetén. 

Az ágyneműben is megbújhat a baktérium a lakásban

Verejtékezés, elhalt bőrsejtek és baktériumok; az ágyad komoly veszélyt jelenthet rád, ha nem ügyelsz az ágynemű, a takaró és a párnák rendszeres tisztítására. Ez nemcsak a szezonális megbetegedések, de az allergiás tünetek megelőzésére is jó módszer. Hetente mindenképpen húzd át az ágyat – ha a használati útmutató nem rendelkezik másképp, 60 fokon mosd ki a huzatokat. Ha van szárítógéped, szárítsd magas hőfokon, illetve jót tesz neki a forró vasaló is. 

Ágy mint baktériumtanya? Nem hangzik jól, ugye?
Ágy mint baktériumtanya? Nem hangzik jól, ugye?Hispanolistic / Getty Images Hungary

Rendezd át az előszobát!

A baktériumok és vírusok nagy része a bejárati ajtón át jut be a lakásodba, így fontos, hogy itt szabj határt a terjedésüknek.

Néhány egyszerű módosítással a helyiség átláthatóbb és könnyebben tisztítható lesz, így kevésbé tudnak a rejtett zugokban megtapadni a betegséget okozó kórokozók.

Sokat segíthet, ha rendszeresítesz a kültéren használt lábbelik számára egy cipőtartót, amelyet időről időre megtisztítasz és le is fertőtlenítesz, és alapszabály, hogy a kinti cipőben nem megyünk be az előszobából a belső helyiségekbe, még akkor sem, ha éppen csak bent felejtettünk valamit. A cipőtalpunk igazi baktériumtanya, amelyről a szennyeződés a padlóra kerül, majd onnan a talpunkon akár az ágyba is. Tarts a bejárat közelében fertőtlenítőkendőt, hogy elérhető legyen, ha le akarod törölni a kilincset, illetve lehetőleg – az általában ablaktalan – előszobában legyen erős a világítás, hogy könnyebben felfedezhesd, ha valamilyen szennyeződést behoztatok a cipőtökön. 

A klímában is megtelepedhetnek a kórokozók
A klímában is megtelepedhetnek a kórokozókKilito Chan / Getty Images Hungary

Tiszta a levegő!

Ha az otthonodban van szellőzőrendszer vagy hűtő-fűtő klíma, akkor kiemelten fontos, hogy időről időre a szűrőket kicseréljék a szakemberek, és a szükséges karbantartást elvégezzék. A szűrőben ugyanis felgyűlhetnek a kórokozók, amelyek – amikor bekapcsoljátok a berendezést – egyenesen a levegőbe kerülnek, és akár meg is betegíthetnek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek