Megtalálni az igazán nekünk való munkát eleinte nehéz feladatnak tűnhet, de szerencsére jó néhány pozitív önmegvalósító példa kering a köztudatban, amelyből inspirációt meríthetünk, és ha emellett még önmagunk megismerésén is dolgozunk, sokkal könnyebben találhatjuk meg a saját utunkat.
Az elmúlt időszakban láthattuk, hogyan lesz marketingesből borász, felsővezetőből coach, tanárból programozó vagy éppen kommunikációs szakemberből pék. Ha karrierváltásról beszélünk, nem mehetünk el szó nélkül Czigány Ildikó esete mellett, aki TV-s szerkesztőből lett az első magyar utasszállító-pilótanő, a Boeing 767-essel külön engedéllyel repült, majd ismét váltott és az állatvédelem felé vette az útját. Bár nem kell, hogy mindenki nagy változásokba vágjon bele, a legfontosabb az, hogy megtaláljuk magunkat abban, ami az életünk egy jelentős részét kitölti: a munkánkban.
Maradjunk is a repülés témakörében, hiszen a repülőtér - mint egy város a városban - izgalmas és sokrétű feladatok ellátását kívánja meg a forgalomirányítástól a biztonsági szakemberen át, az általánosabb, de a speciális repülőtéri környezetre szabott munkakörökig. Nincs ez másképp a Budapest Airport esetében sem, ahol a feladatok nagy precizitást, gyors reakciót, kreativitás vagy éppen kötélidegzetet kívánnak meg.
A repülőtér mint munkahely: „Akkor szárnyalsz, ha jó helyen vagy”
A BUD szlogenje, az „Akkor szárnyalsz, ha jó helyen vagy” arra utal, hogy merjünk olyan szakmát választani, amit örömmel tudunk végezni, legyen az védelmi ellenőr, aki mindannyiunk biztonságáért dolgozik, egy építész, aki kényelmesebbé és funkcionálissá teszi a környezetet, vagy éppen stratégiai beszerző.
Oláh Kata például pont utóbbi pozícióban dolgozik, a fő feladata pedig az, hogy olyan egyedi eszközöket és szolgáltatásokat szerezzen be, amikkel máshol nem nagyon találkozik az ember: ilyen például a testszkenner kapu, amiben westernhős testhelyzetben kell feszítenie az utasoknak. Kata egyik szuperképessége, hogy nagyon gyorsan át tudja szervezni a prioritásokat.
Nem tipikus ülőmunkát végez Bot Réka, aki több éve dolgozik repülőtérforgalmi felügyelőként , más néven marshallerként, és a repülőgépek biztonságos beállításáért és felvezetéséért felel. Ő az, aki két marshaller jelzőbottal irányítja a hatalmas gépeket. A feladat dinamikusságot és talpraesettséget kíván, nem is csoda, hogy munkakörét a Halálos iramban című filmhez tudná leginkább hasonlítani. Szerinte ez a munkakör egyszerre igényli, hogy valaki jó csapatjátékos legyen, de ha kell, egyéni döntéseket is tudjon hozni. Egyszer hat amerikai katonai helikoptert egyedül kellett beterelgetnie a leszállóhelyre, amit az egyik legizgalmasabb munkanapjának tart azóta is.
A repülőtéri operátori központban dolgozik Dobó Mária, akinek az a feladata, hogy ez a komplex létesítmény problémamentesen és biztonságosan üzemeljen. A központban felügyelik a terminál körüli területeket, a repülőgépek övezetét és az utasáramlást, míg az operátor koordinálja és szükség szerint áttervezi a forgalmat. Az operátori központban dolgozóknak olyan váratlan helyzetekben is higgadtnak és rugalmasnak kell lenniük, mint amikor egy repülőgépnek kényszerleszállást kell végeznie, mert a helyzetértékelésükön és a válságkezelésen akár emberéletek is múlhatnak.
Mindannyian más személyiségtípust képviselnek, más motiválja őket, más a szuperképességük, de egy dologban hasonlítanak: nagyon jól végzik a munkájukat, és ebben ki tudnak teljesedni.
Viselkedéstesztek és a karrierváltás
Bízunk benne, hogy a fenti történetek téged is meggyőztek arról, hogy érdemes keresni azt a munkakört, amiben kibontakozhatsz és szárnyalhatsz. A karrierváltás persze nem egyszerű: sokan nem is tudjuk, milyen erősségeink vannak és mi az a pálya, amihez ezek az erősségek hozzásegíthetnek bennünket. Miben vagyunk jók? Hogyan tudjuk ezeket a tulajdonságainkat a munka világában kamatoztatni? Ezekre a kérdésekre igazán csak alapos önismerettel tudunk választ kapni, amiben segítségünkre lehet egy szakember, vagy első lépésként akár egy személyiségteszt kitöltése is.
A személyiségtesztek sokrétűek, mint az a bizonyos hagyma, az életünk és működésünk más-más területeire válaszolnak. Most következzen egy olyan, mely kifejezetten az egyéni motivációt és a munkastílust tárja fel, és segíthet választ adni arra, hogy merre indulj el ahhoz, hogy megtaláld a neked való munkakört.
Ha szeretnéd megtudni, milyen karrierben tudnál kiteljesedni töltsd ki a Budapest Airport Pályairány tesztjét, és ne felejts el regisztrálni a karrieroldalra sem, mert most akár kétfős külföldi utazást is nyerhetsz!
A cikket a Budapest Airport támogatásával a Dialogue Creatives készítette, nem a Dívány szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.