Én kérdeztem tőle, lehet-e házilag olyan könnyű és foszlós kalácsot sütni, mint amilyen a teleadalékolt bolti? Arra voltam kiváncsi, én vagyok-e béna, hogy az enyém nem olyan lesz, vagy a házikalács az olyan műfaj, aminél meg kell barátkozni a tömöttebb állaggal. Az ítélet: én vagyok béna. Limara most beavat minket a házi kalácskészítés alapjaiba.
Hogy lehet-e otthon olyan jó foszlós kalácsot sütni, mint a bolti? Persze, hogy lehet, sőt, még annál jobbat is. Nálunk gyakran kerül az asztalra illatos fonott kalács, különösen a lekvárfőzések idején. A frissen főzött lekvárt ugyanis a legjobb lágy, pihe-puha kaláccsal kóstolni, ez alól talán csak a szilvalekvár kivétel - ahhoz ugyanis langyos kovászos kenyér illik.
Azt nem mondom, hogy a kalácssütés egyszerű, mert elég sok buktatót rejt magában, de ha van egy tökéletes receptünk, és betartunk néhány szabályt, akkor garantált a siker.
Kezdetben az én kalácsaim sem voltak mutogatni valóak, én is elkövettem azokat a hibákat, amivel oly sokan keresnek meg manapság. Túl sok folyadékkal készítettem, túl sok élesztőt használtam, túlságosan meleg helyen, túlságosan sokáig kelesztettem. Mert azt hittem, hogy úgy kell. Pedig nem.
Tudnivalók
- A kalácstészta lágyabb ugyan, mint a kenyértészta, de nem sokkal, és semmi estre sem ragacsos. Az élesztővel sem kel túlságosan bőkezűen bánnunk, hiszen ha túlkelesztjük a tésztát, eltűnnek a fonások, a kisült kalács pedig élesztőízű lesz. A kalácstésztába dolgozott zsiradék, cukor és tojás szintén emelik a tésztát. Ha ezt még megfejeljük meleg helyen történő hosszú kelesztéssel, akkor biztos a kudarc.
- Szobahőmérsékletű hozzávalókkal dolgozzunk, a tejet is csak langyosítsuk, de ne melegítsük túl.
- Ha kézzel vagy kézi mixerrel dagasztunk, akkor készítsünk kovászt, ha kenyérsütőgéppel vagy nagyrobot dagasztókarjával dolgozunk, akkor nem kell, egyszerűen csak morzsoljuk az élesztőt a többi hozzávalóhoz.
- A kenyérsütőgépek, dagasztógépek kicsit több folyadékot képesek a tésztába dolgozni, mint a kézi mixerek, vagy a saját két kezünk.
- Ha először dolgozunk egy receptből, akkor a megadott folyadékmennyiséget ne öntsük rögtön a tésztához, egy keveset tartsunk vissza, és csak szükség szerint adagoljuk!
- A vajat csak a dagasztás második felében adjuk a tésztához, különben rögtön körbeveszi a lisztszemeket, így az élesztő nem fér hozzá, a tésztánk nem, vagy csak nehezen fog megkelni.
Foszlós kalács
- 50 dkg finomliszt
- 1 teáskanál só
- 6 dkg cukor
- 1 tojás
- 2,5 dl langyos tej (+ 0,5 dl a kovászhoz, ha kell olyat csinálnunk)
- 2 dkg friss élesztő
- 8 dkg olvasztott vaj
Kenyérsütőgéppel vagy nagyrobottal dagasztva
Ha kenyérsütőgéppel/nagyrobottal dolgozunk, akkor a vaj kivételével az összes hozzávalót egyszerűen csak mérjük a gép üstjébe és indítsuk el a dagasztás programot. Én a kenyérsütőmet nyitott tetővel dolgoztatom, így biztosan nem melegíti túl a tésztát. A vajat öt-hat perc után kezdjük adagolni, két-három részletben adjuk a tésztához, így könnyebben felveszi!
A tésztát menet közben ellenőrizzük, ne legyen ragacsos, de túl kemény sem. Ha az ujjunkkal megbökjük, engedjen egy kicsit, de ne tapadjon rá a tésztából.
Ha leáll a gép, azonnal kapcsoljuk ki! Vagy tegyük át a tésztát kelesztőtálba, vagy hagyjuk a kikapcsolt gépben, a tetejét csukjuk le, és 30-35 percig pihentessük.
Kézzel vagy kézimixerrel dagasztva
Ha kézzel vagy kézi mixerrel dolgozunk, akkor a fél deci langyos tejet keverjük el egy teásaknál cukorral, morzsoljuk bele az élesztőt, adjunk hozzá egy-két evőkanál lisztet, és tegyük félre.
Míg az élesztő felfut, a lisztet szitáljuk tálba, keverjük el a sóval és a cukorral! A vajat olvasszuk meg! A liszt közepébe készítsünk mélyedést, ide üssük a tojást, és ide öntsük a közben felfutott élesztőt, valamint a langyos tejet!
Kezdődhet a dagasztás! Amikor már szépen összeáll a tésztánk, a felülete sima, lehet adagolni a zsiradékot. Itt is több részletben kell a tésztához öntenünk. Addig folytassuk a munkát, míg a vaj szépen belesimul a tésztába, és az kezd az edény aljától elválni.
Ezután tegyük kelesztőtálba, vagy takarjuk le a tálat egy vastag abrosszal és hagyjuk 30-35 percig kelni.
Ha letelt a pihenője
A megkelt tésztát borítsuk enyhén lisztezett felületre, osszuk a tésztát annyi egyforma darabba, ahány ágból szeretnénk megfonni a kalácsot. Egyesével gömbölyítsük őket, azaz formázzunk belőlük kis cipókat. Takarjuk le és hagyjuk 10-15 percig pihenni, ezalatt a sikérszálak ismét megnyúlnak, és a tészta formázhatóvá válik.
A pihentetett gombócokat sodorjuk meg hosszú hurkává, aztán csípjük össze a végüknél, és fonjuk meg. Fontos, hogy a fonás ne legyen túl laza, de túl szoros sem!
Óvatosan emeljük át egy sütőpapíros tepsire, igazítsuk úgy, hogy a tésztánk még jócskán meg fog kelni. Verjünk fel egy egész tojást, és azonnal kenjük le a kalácsot! Hagyjuk 30-40 percig szobahőmérsékleten pihenni.
A sütőt ezalatt melegítsük elő 170 fokra!
A megkelt kalácsot még egyszer kenjük le felvert tojással. Ezt a trükköt én is nem régen tanultam, így lesz igazán fényes a kisült kalácsunk héja!
A tepsit toljuk az előmelegített sütőbe, és süssük kb. 40 percig. Ha túlságosan barnulna, félidőben borítsunk rá fóliát vagy sütőpapírt.
A kisült kalácsot tegyük rácsra hűlni!
Hibalehetőségek
- Túl sok folyadék: ragacsos lesz a tészta..
- Nincs elég jól kidolgozva: nincs tele a tészta hólyagokkal.
- Keletlen tészta: ha sütés közben reped, de emelkedik és nem esik össze, akkor keletlen volt a tészta, mielőtt sütőbe került.
- Túlkelt a tészta: Ha reped és össze is esik, terül, akkor túlkelt a tészta. Megvágva tömör, extrém esetben sületlen állagú.
- Túl sok folyadék vagy élesztő+túl meleg helyen kelés: eltűnnek a fonások