Az elmúlt években több tudós irodalmár és író igyekezett kideríteni, ki is volt valójában Anne Hathaway. Egyesek azt sugallják, hogy nagyobb hatással lehetett Shakespeare munkásságára, mint azt korábban gondolták. Néhány irodalomtörténész úgy véli, Shakespeare nem önszántából vette el feleségül Anne-t. Frigyükre sokkal inkább azért volt szükség, hogy a nő megőrizhesse tisztességét. A mai napig rejtély, hogy ki volt Anne Hathaway: múzsa, vagy egy megtűrt vidéki feleség?
Jómódú családban nevelkedett
Anne Hathaway 1556-ban született egy nyolcgyerekes család legidősebb gyermekeként az angliai Shotteryben, nem messze attól a településtől, ahol Shakespeare született és nevelkedett. Arról, hogy hogyan élt Anne Hathaway a William Shakespeare-rel való találkozás előtt, csak nagyon keveset tudunk. Az biztos, hogy egy viszonylag jómódú gazdálkodócsaládból származott. Vélhetően korát meghaladó oktatásban részesült, illetve résztvevője volt a helyi társadalmi és kulturális eseményeknek. Feltehetően már a Shakespeare-rel való ismeretsége előtt volt valamiféle kapcsolata a színházzal, hiszen a családjáról közismert volt, hogy rajongott a színházi világért. Miután apja halála után örökölt egy kis pénzösszeget, viszonylag jómódú nőként tudott férjhez menni William Shakespeare-hez 1582 novemberében.
Kényszerházasságra gyanakszanak
Már a házasságuk sem kezdődött egyszerűen. Az akkori törvények szerint a házasságkötés átlagéletkora 26 év volt, amire csak Anne volt jogosult, a 18 évesen még kiskorúnak számító Williamnek a törvények szerint szülői engedélyre volt szükség ahhoz, hogy Anne-t feleségül vegye. Ez a korkülönbség nem volt ritka abban az időben, és egyes feltételezések szerint a házasságukat valószínűleg a szüleik szervezték.
Erre azért lehetett szükség, mert frigyre lépésük idején Anne már három hónapos terhes volt első gyermekükkel, Susannával, aki mindössze hat hónappal később született.
A botrány elkerülése érdekében fontos volt, hogy összeházasodjanak, mielőtt a terhesség jelei túlságosan nyilvánvalóvá váltak volna.
A házasulandók között lévő korkülönbség, valamint Anne esküvő előtti terhessége egyes irodalomtörténészek szerint azt jelenti, hogy kényszerházasságot tartottak, amelyet a Hathaway család kényszerített rá a vonakodó Shakespeare-re, ám erre nincs bizonyíték.
Vannak azonban olyan egyházi dokumentumok, melyek szerint „William Shakespeare” és „Anne Whateley” esküvőjére állítottak ki engedélyt. Másnap azonban a Hathaway család barátai 40 font kezességet írtak alá „William Shagspere és Anne Hathwey” esküvőjére. Egyesek azt állítják, hogy ez bizonyíték lehet arra, hogy Shakespeare két nővel volt kapcsolatban, és közülük Anne Whateley-t választotta, de amikor ez kiderült, Hathaway családja arra kényszerítette, hogy feleségül vegye a terhes Anne-t.
Vannak azonban olyan irodalomtörténészek, akik szerint kizárt, hogy Shakespeare-t tőrbe csalták volna, ők egyszerű névelírásról beszélnek.
Sőt azt is állítják, hogy a nagy korkülönbség épp arra utal, hogy sokkal inkább Shakespeare volt az, aki üldözte szerelmével a nőt, miután anyagi körülményeire való tekintettel ő nem számított jó partinak. Állításukat azzal is alátámasztották, hogy ebben az időben a terhesség gyakran a törvényes házasság előfutára volt.
Házasság sok buktatóval
Az esküvőjük után Shakespeare és felesége Stratford-upon-Avonben élt egy családi házban. Két évvel Susanna születése után a párnak ikrei születtek, Hamnet és Judith.
Anne és William kapcsolatáról ezenkívül nem sokat tudunk. A kutatók azt feltételezik, hogy házasságuk nem volt mindig zökkenőmentes, ugyanis nem sokkal az ikreik születése után Shakespeare ideje nagy részét Londonban töltötte színészként és drámaíróként, míg Anne Shakespeare családjánál maradt a gyerekeikkel. Nem tudni, milyen gyakran látták egymást, valószínű, hogy a távolságot megsínylette a kapcsolatuk. A nehézségeket pedig csak tetézte, hogy fiuk, Hamnet 11 évesen meghalt a bubópestisjárvány idején.
A pletykák szerint Shakespeare hűtlen lehetett Anne-hez házasságuk során, amire az egyik szonettjében emlegetett „sötét hölgyre” való hivatkozása hívta fel az irodalmárok figyelmét. Erre az elméletre azonban nincs bizonyíték, és lehetséges, hogy Shakespeare a szonettet arra használta, hogy különböző érzelmeket és tapasztalatokat tárjon fel benne. Ezt a nézetet támasztja alá az is, hogy 1613 táján Shakespeare úgy döntött, hogy visszavonul a színháztól, és Anne mellett él Stratford-upon-Avonben, nem pedig Londonban. A nehézségek ellenére Anne és Shakespeare egészen a költő-író 1616-os haláláig együtt maradtak.
Shakespeare végrendelete
Az angol középkori közjog szerint az özvegyet élete végéig megillette néhai férje hagyatékának egyharmada, lakhatási jogot szerzett a családi házban még akkor is, ha a végrendelet kifejezetten nem is tett említést erről. Bár a gyakorlatban ez igen ritka volt.
Halálakor Shakespeare úgy végrendelkezett, hogy feleségéé legyen a hitvesi ágy. Ennek azért van jelentősége, mert Shakespeare korában a jómódú polgárok ágyai rendkívül drágák voltak, értékük néha egy kisebb házéval volt egyenértékű. Ez a hagyatékozás azért érdekes, mert az úgynevezett „legjobb” ágy, amit általában a vendégek számára tartottak fenn, általában a legidősebb örököst, jelen esetben Susannát illette volna meg, a családi birtok nagy részével együtt.
Shakespeare halála után Anne még hét évig élt, 1623-ban, 67 évesen halt meg.
A szerelem mindig is kiemelt és megkerülhetetlen téma volt a művészetekben. Töltsd ki szerelemkvízünket, és tudd meg, kiket mire és hogyan inspirált ez a földön túli érzés.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés