Kiderült, mi szabadította a világra a veszélyes vírust, ijesztő az eredmény

hatóság-laboratorium-labor-bakterium-fertozes
Olvasási idő kb. 3 perc

Egyre gyorsabban terjed a nemrég Európát is elért mhimlővírus. A WHO legutóbbi sajtótájékoztatóján az is kiderült, mi az oka annak, hogy futótűzként terjedhet most a megbetegedés: egyedül az emberi hanyagság okolható emiatt.

Amint arról az Index beszámolt, a WHO szakértője szerint a nemzetközi közösség évtizedek óta tartó hanyagsága vezetett ahhoz, hogy Afrikában az mhimlő új, a korábbiakhoz képest veszélyesebb, könnyebben terjedő variánsa ütötte fel a fejét olyan országokban, amelyeknek nagyon kevés erőforrásuk van arra, hogy megfékezzék a vírus terjedését.

A korábban majomhimlő néven is ismert mhimlő a fekete himlőt okozó vírusok családjába tartozik. A veszélyes, vírusos betegség ugyan a himlőnél enyhébb tünetekkel - lázzal és izomfájdalommal - jár,  azonban súlyosabb esetekben hólyagossá válik a betegek bőre az arcon, a kezeken, a mellkason és a nemi szervek környékén. Akár halálos is lehet. A WHO augusztus közepén nemzetközi szintű egészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett a vírus új variánsának afrikai terjedése miatt.

Kiderült, mi az oka a veszélyes vírus terjedésének
Kiderült, mi az oka a veszélyes vírus terjedésénekbymuratdeniz / Getty Images Hungary

A veszélyes vírus már Európában is megjelent

Az mhimlő éveken keresztül szinte észrevétlenül terjedt Nigériában és máshol, mígnem 2022-ben több mint 70 országban robbant ki a globális szintűnek minősített járvány – összegezte Dimie Ogoina, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértője virtuális sajtótájékoztatóján. Európában elsőként Svédországban diagnosztizálták a veszélyes vírusvariánst, egy nappal az egészségügyi veszélyhelyzet kihirdetését követően. 

Az Afrikai Betegségmegelőző Központ (ACDC) statisztikája szerint a kontinensen több mint 22 800 ember fertőződött meg, és 622 halálesetet is feljegyeztek. Az elmúlt héten az új fertőzések száma 200 százalékos emelkedést mutatott.

Már nem csak szexuális úton terjed a vírus

Napjainkban a majomhimlő Afrikában szexuális úton terjed, de gyerekek és várandós nők körében is fertőz, immár szoros testi kontaktussal is. S míg a legtöbb, 50 év feletti ember jó eséllyel be van oltva himlő ellen, és ez számukra ad némi védelmet a majomhimlő ellen is, a fiatalabb generációkra ez már nem jellemző.

Amint arról az MTI korábban beszámolt, az Európai Bizottság Egészségügyi Szükséghelyzet-reagálási Hatósága (HERA) több mint 175 ezer dózis vakcinát adományoz az afrikai országoknak a majomhimlő elleni küzdelemre, ez azonban a WHO szerint szükségesnek tartott 10 millió oltóanyagtól messze elmarad. Az egészségügyi világszervezet saját becslései alapján is csak mintegy 500 ezer vakcina juthat el a kontinensre. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek