Az északkelet-indiai Nyugat-Bengáli állam fővárosában járunk, mely a Gangesz-delta legnyugatibb ágán helyezkedik el. A környék már több mint két évezrede lakott, írott történelme azonban csak a 17. század végén kezdődött, amikor a Brit Kelet-indiai Társaság elkezdte konszolidálni kereskedelmi tevékenységét Nyugat-Bengálban: nem véletlen, hogy a város alapítójának a társaság igazgatóját, Job Charnockot tartják. A 18. században már itt volt az indiai brit gyarmat központja, London után a Brit Birodalom második legnagyobb városának és fontos kereskedelmi központnak számított, egyik legfőbb kiviteli cikke az ópium volt, melyet a britek Kínába szállítottak.
A 19. században a helyi könnyűipar és infrastruktúra is gyors fejlődésnek indult – a britek vasútvonalakat, távírókat létesítettek –, ezzel együtt viszont a szegénység is egyre nagyobb méreteket öltött a városban, és később sem csökkent. A város nyomornegyedében tevékenykedett Teréz anya, a Szeretet Misszionáriusainak alapítója. A 20. században a város gyakran vált a britellenes felszabadító törekvések, később az indiai–pakisztáni konfliktus véres eseményeinek színterévé. Ma a várost 4 és fél millióan lakják, de így is mindössze India hetedik legnépesebb városának számít.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés