A történelem során sok befolyásos pozícióban lévő, hatalommal rendelkező közéleti szereplő vált gyilkosság áldozatává. Erőszakkal elkövetett haláluk pedig gyakran az egész világon végig söprő globális reakciót és felháborodást váltott ki. Bár a történtekről való visszaemlékezések során mindig a merényletek áldozatai állnak a középpontban, az emberek gyakran kíváncsiak arra, hogy vajon ki áll a gyilkosságok hátterében, és mi késztette őket arra, hogy drámai módon elvegyék egy másik ember életét.
Jack Ruby, aki Jackie Kennedyért gyilkolt
Jack Ruby két nappal azután vált világhírűvé, hogy John F. Kennedyt 1963 novemberében meggyilkolták. Hírnevet nem azért szerzett, mert ő ölte meg az Amerikai Egyesült Államok 35. elnökét, hanem azért, mert odament Lee Harvey Oswaldhoz, Kennedy feltételezett gyilkosához, és a kamerák kereszttüzében lelőtte őt.
Ruby azt állította, hogy mindezt Jackie-ért, Kennedy elnök feleségéért tette.
A bevándorló szülők gyermekeként született Jack Rubynak problémás gyermekkora volt Chicagóban. Már gyermekként pszichiáter gondozására szorult viszályokkal teli neveltetése okán és amiatt, hogy egy ideig nevelőszülőkhöz került. Rubyt felnőttként viszonylag békés embernek ismerték, köztudott volt róla, hogy szereti a kutyákat és a gyerekeket, és néhány incidenst leszámítva nem volt dolga a dallasi rendőrséggel. Ha mégis, akkor az amiatt történt, mert vállalkozásai révén megszegte az erkölcsi szabályokat.
Lee Harvey Oswald meggyilkolása azonban több kérdést is felvetett vele kapcsolatban, talán sokkal többet, mint az összeesküvés-elméletekkel megfűszerezett Kennedy-gyilkosság. Az egyik elmélet szerint a Ruby által elkövetett merénylet nem véletlenül történt egy rendőrkapitányságon, ugyanis a dallasi rendőrség egyik munkatársa segített Rubynak eljutni Oswaldhoz. A gyilkosságot követően Rubyt letartóztatták, bíróság elé állították, majd halálra ítélték Oswald meggyilkolása miatt. Az ítéletet később megváltoztatták, és már a fellebbezés volt előkészületben a fellebbviteli bíróságnak, amikor Ruby, az újabb tárgyalásra várva tüdőrákban meghalt. Nem véletlen, hogy a mai napig sok kérdés maradt mind Kennedy, mind pedig Oswald halálával kapcsolatban.
John Wilkes Booth, aki megbüntette Lincolnt
John Wilkes Booth egy tízgyermekes színészcsalád kilencedik gyermekeként látta meg a napvilágot. Apja és testvérei nyomdokait követte tizenhét évesen színészkedni kezdett, és beutazta az Egyesült Államokat. Színészként kifejezetten népszerű volt, igen széles rajongótáborral rendelkezett. Tinédzserként aktív szerepet vállalt a politikában, buzgón támogatta a rabszolgaság intézményét és a bevándorlóellenes ügyeket. A polgárháború alatt a Konföderáció titkos ügynökeként dolgozott.
1864 nyarán Booth más összeesküvőkkel együtt Abraham Lincoln elnök elrablását szervezte, és azt tervezték, hogy váltságdíj fejében túszként tartják majd fogva a konföderációs hadifoglyok kiszabadításáig.
A terv azonban egy idő után éles fordulatot vett, és Lincoln, az alelnök és a külügyminiszter meggyilkolására irányuló összeesküvéssé vált.
Booth és társai felosztották egymás között a „feladatokat”, Booth vállalta Lincoln elnök meggyilkolását.
A végzetes támadás 1865. április 14-én érte az amerikai elnököt egy washingtoni színházi előadáson, amikor a harmadik felvonás közben Booth belépett az elnöki páholyba, és tarkón lőtte Lincolnt. Az elkövető a páholyból a színpadra ugrott, és bár megsérült, nem sikerült elfogni, két hétig szökésben volt egy másik, az összeesküvésben résztvevő társával. Végül elfogták őket, és eközben az ellenálló Booth-t tarkón lőtték, aki belehalt sérüléseibe. A legenda szerint utolsó szavai ezek voltak: „Mondd meg anyámnak, hogy meghaltam a hazámért.” Tettét naplóbejegyzései indokolják, melyek arról árulkodnak, hogy az ország minden baját Lincolnnak tulajdonította, ő pedig Isten által felhatalmazva büntette meg ezért az egykori amerikai elnököt.
Charlotte Corday, aki megölte a jakobinusok vezetőjét
Charlotte Corday mindössze 25 évig élt, mégis jelentős hatással volt Franciaország sorsára azzal, hogy meggyilkolta Jean-Paul Marat francia forradalmi vezetőt.
A nemesi származású Charlotte maga is rajongott a francia forradalom eszméi iránt, elvei a girondinok alkotmányos berendezkedésével egyeztek, és elítélte a jakobinusok radikális nézeteit, és attól tartott, meg is akarják semmisíteni őket.
Corday Párizsba utazott, hogy találkozhasson Marat-val, a jakobinusok vezetőjével, aki a látogatás pillanatában éppen fürdött, hogy enyhítse a bőrbetegségével járó tüneteket. Ezt a kiszolgáltatott helyzetet kihasználva Corday szíven szúrta a jakobinusok vezetőjét, aki azonnal meghalt, a gyilkost pedig rögtön le is tartóztatták, majd miután bűnösnek találták, 1793. július 17-én guillotine-nal kivégezték. Tette rossz fényt vetett a girondinokra, és végül a jakobinus rémuralom alatt meg is szűnt a szervezet.
Leon Czolgosz, aki a munkásosztályért ölt
A lengyel Leon Czolgosz mindössze hat évet járt iskolába, és már tinédzserként munkába állt egy drótgyárban. Néhány év munka és több sikertelen sztrájkban való részvétel után azonban kiábrándult a kapitalizmus eszméiből, felmondott a munkahelyén, és helyi anarchista csoportok nézeteivel kezdett szimpatizálni. Ennek hatására döntött úgy Czolgosz, hogy meggyilkolja az Amerikai Egyesült Államok elnökét, William McKinleyt, akiről úgy vélte, hogy a dolgozó nép ellensége.
Tettét véghez is vitte, egy nyilvános rendezvényen lelőtte az elnököt, aki nyolc nappal később belehalt sérüléseibe. Czolgoszt azonnal elfogták és letartóztatták, bíróság elé állították, bűnösnek találták, és halálbüntetést kapott.
Feliksz Juszupov, aki végzett Raszputyinnal
Grigorij Raszputyin a 20. század egyik legrejtélyesebb és legbefolyásosabb személyisége igen jelentős hatással volt az utolsó orosz cárra, és annak családjára, a Romanovokra. Közülük is különösen nagy hatást gyakorolt Alexandra cárnőre.
Az orosz elit azonban nem nézte jó szemmel, hogy Raszputyin politikai és spirituális tanácsokkal látja el a cári családot akkor, amikor Oroszországnak a világháborúval és egy jelentős belpolitikai felfordulással kellett szembenéznie. Ahogy nőtt a feszültség, úgy döntöttek, hogy Raszputyinnak mennie kell, hiszen már nemcsak a hatalmukat fenyegette, hanem Oroszország létét is.
Feliksz Juszupov, Oroszország leggazdagabb embere más összeesküvőkkel együtt azt tervezte, hogy véget vet a magát szentnek valló Raszputyin befolyásának, akit vendégül hívott otthonába, ahol teával és kálium-cianiddal mérgezett borral kínált. Miután a mérgezett étel és ital nem fejtette ki hatását, Juszupov úgy döntött, lelövi Raszputyint, akivel a golyók sem végeztek, ezért gyilkosai a Petrovszkij-hídról a jeges vízbe dobták.
A Ferenc Ferdinándot lelövő Gavrilo Principről itt olvashatsz.
Abraham Lincoln úttörője volt a funkcionális divatnak. Talán kevesen tudják, hogy az Amerikai Egyesült Államok 16. elnökének cilindere több volt, mint egyszerű kiegészítő. Ha szeretnéd tudni, milyen érdekes történet fűződik a fejfedőhöz, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés