18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

5 mítosz a szüzességről, amivel bárcsak mindannyian tisztában lennénk

GettyImages-1188615166
Olvasási idő kb. 5 perc

A történelem során a nőket rendszeresen kínozták a szüzesség szentsége miatt. Az ókorban a Vesta-szüzeknek úgy kellett bizonyítaniuk tisztaságukat, hogy egy kígyóval teli barlangba árpából készült süteményt vittek. Ha a kígyók megették a süteményt, a papnő szűz volt, ha azonban a hangyák fogyasztották el az ételt, tisztátalan. Ha ez alapján bebizonyosodott, hogy egy Vesta-szűz megszegte a szüzességi fogadalmát, élve temették el. Nem sokat tudok a kígyókról, így azt sem, hogy kedvelik-e az árpasüteményt, de ez a módszer még így is meglehetősen igazságtalannak hangzik.

A 13. században az orvosok úgynevezett kétujjas belső vizsgálatot végeztek a nőkön, hogy megállapítsák a szüzességüket. Sőt, sok orvos azt állította, hogy a nő vizeletéből képes megmondani, hogy szűz-e az illető. Akinek világossárga volt a vizelete, az egyértelműen szűz. Mi sem természetesebb, ugye?

A reneszánsz idején az arisztokrata menyasszonyok a nászéjszakát követően kiakasztották a véres lepedőjüket a ház falára, hogy mindenki megbizonyosodhasson a szüzességükről. Volt, aki kénytelen volt csalni, és állatvérrel öntötte le a lepedőt, nehogy szó érje a ház elejét.

Szerencsére időközben a legtöbb ember belátta, hogy a szüzeknek nincs sárgásfehér vizeletük, nem mindig véreznek, és egészen biztos, hogy a kígyókat sem tudják elcsábítani egy-két finom falattal. De a mai napig vannak még olyan szüzességmítoszok, amikkel jó lenne, ha a 21. század derekához közelítve mindannyian tisztában lennénk.

#1 A szűzhártya behatoláskor átszakad

A szűzhártya egy kis szövet a hüvelynyílás körül, semmiképpen sem egy akadály, amit célszalagként át kell tépni. A szűzhártya alakja és mérete egyénenként más és más, sőt van, akinek egyáltalán nincs szűzhártyája. Ahogy a szövetek rugalmassága változik, úgy változik a szűzhártya is, amikor egy lány megkezdi a pubertást.

#2 Az ép szűzhártya a szüzesség jele

A szexuálisan aktív tizenévesek fele rendelkezik ép szűzhártyával. A szűzhártya célja legkevésbé sem a szüzesség jelzése, sokkal inkább annak megakadályozása, hogy szennyeződés kerüljön a csecsemő hüvelyébe.

Az idő múlásával a szűzhártya élettani célja gyakorlatilag feleslegessé válik. Őseink nagyobb hasznát vették ennek a kis szövetnek, hiszen nem volt székük vagy fehérneműjük, így a hüvely védelme nagyban függött a szűzhártyától, de szerencsére mi már ennél nagyobb kényelemben élünk.

Minden harmadik lány első szexuális tapasztalata erőszakMinden harmadik lány első szexuális tapasztalata erőszak

Nem, szexuális erőszak nem csak akkor történik, amikor miniszoknyában, két sör után, egyedül megy haza a lány a szombati buliból.

Tovább olvasom

#3 Az első szex során a nő vérzik

Egy 2012-es kutatás eredményei szerint a nőknek kevesebb mint fele, egészen pontosan 43 százaléka vérzik az első aktus alkalmával. Ennél is ritkábban fordul elő, hogy a vérzést a szűzhártya okozná, ellenben az gyakori, hogy a behatolás nem megfelelő előkészítése okoz sérülést a hüvely falán vagy a méhnyak mentén.

#4 A lovaglás megrepesztheti a szűzhártyát

Alapvetően a testmozgás nem szakítja el a szűzhártyát. Az 1980–90-es években a tampongyártó cégek mindent megtettek annak érdekében, hogy eloszlassák a tévhitet, miszerint a tampon átszakítja a szűzhártyát, ennek köszönhetően pedig a legtöbben már tudjuk, hogy egy tampon nem elég merev és kemény ahhoz, hogy ilyen jellegű károkat okozzon.

#5 Műtéti úton visszaállítható a szüzesség

Mivel a szüzesség egy társadalmi konstrukció, nem lehet orvosi beavatkozással helyreállítani. Ennek ellenére a szűzhártyaplasztika – a szűzhártya helyreállítására szolgáló orvosi eljárás – köszöni szépen, él és virágzik.

Sok helyen a nőket ma is büntetik, sőt megölik, ha nem teljesítenek a szüzességi teszteken. Afganisztánban, Bangladesben, Egyiptomban, Indiában, Indonéziában, Iránban, Jordániában, Palesztinában, Dél-Afrikában, Srí Lankán, Szváziföldön, Törökországban és Ugandában hüvelyi tesztet végeznek a szüzesség megállapítására. Indonéziában egy nő nem léphet be a rendőrségre, amíg át nem esik egy ilyen szüzességi vizsgálaton.

A világ más részein a fiatal lányok nemi szervét megcsonkítják, hogy megakadályozzák szüzességük elvesztését.

Az Egyesült Államokban még mindig rengeteg lány fordul meg az úgynevezett tisztasági bálokon. Képzelj el egy esküvőt, ahol a menyasszonyi ruhába bújtatott tinilányok nem a férjüknek, hanem Jézusnak fogadnak hűséget, vállalva ezzel, hogy a valódi esküvőjük napjáig szüzek maradnak. A szertartás leghátborzongatóbb része, hogy a vőlegény szerepében a lányok apja díszeleg, akitől a fogadalomtételért cserébe még gyűrűt is kapnak.

Mindezeknek a szokásoknak egyetlen célja van: megszégyeníteni a nőket.

A számtalan téves információ táplálja ezt a szégyent, ami könnyen a női test bebörtönzését szolgáló ketreccé változhat. Talán itt lenne az ideje, hogy leszámoljunk ezekkel a tévhitekkel, mielőtt a hiányos anatómiatudással rendelkező emberek még több nő életét teszik tönkre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek