Az egyik Monica Lewinsky
Ismerünk-e név szerint másik fiatal exgyakornokot a Fehér Ház történetéből, aki 25 évvel ezelőtt végzett ott társadalmi munkát, és akiről (vagy aki által) több bestseller jelent meg, valamint sokmilliós nézettségű talk show-k és tévésorozatok főszereplője és egyúttal sikeres producere, továbbá közéleti figura és a nők zaklatása elleni kampányok élharcosa?
A másik Monica Lewinsky
De másik olyan 50 körüli nőről sem nagyon tudunk, aki eddigi életének felét úgy élte – és feltehetően a hátralevő többi évét is fogja –, hogy huszonéves korának 9-szer megreszkírozott „huncutkodása” több száz és ezer mém, obszcén poén áldozata, örökre megbélyegzett név és arc, valamint megalázó dalszövegek és szabad asszociációk tárgya lenne.
Az eset megítélése még ma is legalább olyan vitatott és sokrétű, mint amilyen szabadon értelmezett a háttérben eltörpülő igazság,
és amennyire sokféle felhasználása és interpretációja csak lehet néhány asztal alatti pitty-puttynak.
Hogy is volt?
Na, erre valószínűleg mindenki másként emlékszik, abból a két emberből, aki jelen volt, és abból a több millióból, aki azóta értesült róla.
Amit a távolból a valóságról sejthetünk, az az, hogy 1995 és 1997 között egy húszas évei elején járó kis gyakornoklány nagyjából 9 alkalommal orálisan kielégítette az éppen regnáló, konkrétabban és közelebbről nézve, feltehetően éppen szivarozó, amerikai elnököt a Fehér Házban. Mivel, ahogy beszélik, a történtek mindkét fél beleegyezésével ismétlődtek meg többször is, ebből akkor semmilyen ügy nem is lett a házas elnök házasságtörésének – titokban maradt – tényállásán kívül.
(Később ugyan ez is a képlékeny igazság halmazába esett, mert miután Mr. President szigorúan a kamerába nézve neje és a világ képébe mondta híres mondását, hogy ugyanis nem volt szexuális kapcsolata ezzel a nővel, de amikor kiderült, hogy ez-az azért csak megtörtént, akkor végül, hosszadalmas vizsgálódások után megállapítást nyert, hogy ha és amennyiben a férfi nem ér közben a kielégítésén dolgozó félhez, úgy nem tekintjük az esetet szexuális aktusnak. Na, így.)
A lavina elindul…
A szivar kihűlni látszott 1998-ra, amikor egy korábbi esetért évek óta háborgó nő, Paula Jones pere kapcsán meg nem vakaródott a felszín, és előtérbe nem kerültek bizonyos események. A lavina elindult. Paula ugyan saját sérelmeiről kívánta meggyőzni a közvéleményt, amelyeket még korábban szenvedett el az elnöktől, de amely sebekre aztán egy 850 000 dolláros peren kívüli megállapodás gyógyírként tudott hatni. Az addigra felkorbácsolt kedélyek viszont fejek hullását követelték. Mindenki másnak a fejét: voltak sokan, akik Clintonét, mások Monicáét.
Ki, mennyiért és hogyan jött ki a sztoriból?
A különbség annyi, hogy míg végül Clinton ügyvédei alternatív módon értelmezett valóságok mentén potom 12 millió dollár körüli költségek mellett újradefiniálták a szexuális együttlét évszázados fogalmát, valamelyest, legalábbis jogilag tisztázni tudták Billt, aki ezt egy bűnbánó nyilatkozattal igyekezett erkölcsileg is megfejelni. Clinton így végül pozíciójában maradt, kitöltötte mandátumát, és viszonylag közkedvelt figuraként, továbbra is szerető felesége mellett élő családapaként távozott az ovális szobából és abból a bizonyos elnöki székéből.
Ugyanakkor Monica arca és neve azóta egybeolvadt egy bizonyos tevékenységgel, s tegyen már bármit is, örökre azonosítják két és fél évtizeddel ezelőtti afférjával, miközben, valljuk be őszintén, a legtöbb ember úgy él mellettünk, hogy nem tudjuk, huszonkét évesen hány emberrel és hogyan „érintkezett” vagy éppen pont „nem érintkezett” (közben).
Azóta sem állt meg…
Mivel a lavina azóta sem állt meg, hiába telt el rengeteg idő, hiába akart már a megcsalt Hillary Clinton is beleülni az ovális szoba ugyanazon székébe, miközben élvezte férje erkölcsi támogatottságát, Monica nem nagyon tehet mást, ha már menekülési útvonal nincs a személyét körüllengő poénok, mémek, viccek, sértések és megaláztatások tengeréből, mint hogy ezekkel együtt él, és (hír)nevét többek között olyan ügyekre is próbálja használni, amikkel áldozattá vált nőtársain segíthet. Jóllehet, hangsúlyozva, hogy ő maga a Clinton-afférban csak annyiban áldozat, hogy napjainkra sem szabadul megbélyegzett szerepéből, hiszen maguk az események konszenzus alapján „nem” jöttek létre.
Napjainkban
Ha már így alakultak a dolgok, mivel titok ebből már úgyse lesz, akkor viszont inkább ő maga legyen a jelentős bevételre számító producere az eseményeket bemutató 2021-es tévé „játéknak”, mint bárki más. Ez a minimum. Úgyhogy most, immár 25 év távlatából, a képernyőn is megismerhető a történtek egyik olvasata.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés