Az 5. századtól a 15. századig tartó középkorban Európában az egyház igyekezett a szexualitásra is befolyást gyakorolni: volt néhány dolog, amit szabad volt megtenni, és jó néhány, amit nem. Nem tudjuk, hogyan követték nyomon, hogy a hívek betartják-e a parancsolatokat, de minden bizonnyal alaposan informálták őket a paráznaság halál utáni következményeiről. Lássuk a tényeket!
A misszionárius volt az egyetlen elfogadott póz
A katolikus egyház ezt az egyetlen pózt engedélyezte, mondván, hogy más pozitúrák kavarodást okozhatnak a nemi szerepekben, vagy éppen túl nagy élvezetet okoznak. Ez azért sem volt kívánatos, mivel a szexet csak a gyermeknemzés eszközének tekintették.
Aki házasságkötés előtt szeretkezett, halállal lakolt
A házasság előtti szex főbenjáró bűnnek számított. (Bizonyos vallásokban és kultúrákban még ma is így van.) Ha valakit rajtakaptak, hogy a házasságkötés előtt hancúrozik, akkor könyörtelenül kivégezték.
A merevedési zavarokra nem volt megoldás
Ma már a merevedési zavarok jó eséllyel kezelhetők az orvostudomány eszközeivel. A középkorban az egyház küldöttei megvizsgálták a kérdéses szervet. Ha ettől valaki jobban érezte magát, szerencséje volt, egyébként pedig lemondhatott a szexről hátralévő napjaiban.
Az óvszer állati bélből és hólyagból készült
A katolikus egyház ma is bűnnek tartja a fogamzásgátlás bármilyen módját, kivéve a természetes családtervezést. Nem volt ez másképpen a középkorban sem, a történészek azonban találtak olyan feljegyzéseket, hogy egyesek, dacolva a dogmákkal, óvszert használtak. Az óvszerek természetesen nem olyanok voltak, mint ma: állati hólyagból, belekből és vászonból készültek, és ellentétben a mai gyakorlattal, újrahasznosították őket.
Száraz kenyér mint segédeszköz
Bár az önkielégítés (is) bűnnek számított, a középkorban is találtak módot arra, hogy örömet szerezzenek maguknak. Az asszonyok például addig sütötték a kenyeret, amíg elég kemény nem lett ahhoz, hogy műpéniszként használják. Meglehetősen fájdalmasnak hangzik.
Szüzesség ajándékért cserébe
Akkoriban a nőket szüzességük alapján ítélték meg. Ha valaki nem volt szűz, nem tekintették tisztának, de ha meg tudta őrizni a szüzességét a házasságkötésig, ajándékot érdemelt. A férjek tehát a nászéjszaka után megajándékozták újdonsült feleségüket.
Tilos élvezni a szexet
A szexualitást ördögtől valónak tartották, a gyermeknemzéshez szükséges rossznak. Ha csak a nemi öröm a cél, az bizony bűn. Ezek szerint ma mindannyian bűnösök vagyunk.
Imával a szüzesség visszaállításáért
Ahogy említettük, a nőket a szüzességük alapján ítélték meg. Még azok is, akik már házasok voltak, életük végéig imádkoztak, hogy visszaszerezzék azt. Bár fizikailag valószínűleg semmi sem változott, úgy tartották, a nők közelebb kerülhetnek Istenhez, ha imádkoznak.
A melegnek helyzete nem volt rózsás
Az egyház ma is elítéli a homoszexualitást, de a középkorban még rosszabb volt a helyzet. Ha kiderült valakiről, hogy meleg, könyörtelenül megbüntették: megkövezték, elégették vagy felakasztották.
Nincs orális vagy anális szex
Nem meglepő, hogy ha a maszturbációt bűnnek tekintették, akkor az összes többi, gyermekáldást nem ígérő szexuális tevékenység is ugyanebbe a kategóriába esett. Theodore Canterbury érsek halálig tartó bűnbánatra kötelezte azokat, „akik a magot szájukba ejtik”.
Templom = autó hátsó ülése
A zsúfolt középkori otthonokban nehéz volt kettesben maradni. Ruth Mazo Karras történész szerint ezért a párok a templomokban ejtették meg a légyottokat. „A templom, biztonságos, száraz és a nap nagy részében kihalt volt, így kiválóan megfelelt az intim együttlétek színhelyéül – mint manapság egy autó hátsó ülése.”
A pózokat rangsorolták: melyik a legbűnösebb?
Említettük, hogy az egyetlen legális póznak a misszionárius számított. Nos, az egyház aszerint rangsorolt, hogy melyik számít a legkevésbé bűnösnek. A misszionáriust az egymás mellett fekvő, majd az ülő pozitúra követte, a lista végén pedig az állva szexelés és a kutyapóz állt. Úgy tűnik, ez utóbbi nem igazán nyerte el a tetszésüket.
Mindent összevetve, jobb, hogy nem akkor éltünk. Szerinted is?
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés